The Beatles (album)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
The Beatles
Obal alba The Beatles
Základní informace
InterpretThe Beatles
Druh albaStudiové album
Vydáno22. listopadu 1968
Nahráno30. května 196814. října 1968, Abbey Road Studios a Trident Studios
ŽánrRock
Délka93:35
Jazykangličtina
VydavatelstvíApple, Parlophone, EMI
ProducentGeorge Martin
Profesionální kritika
The Beatles chronologicky
Magical Mystery Tour
(1967)
The Beatles
(1968)
Yellow Submarine
(1969)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Beatles je v britské diskografii deváté album stejnojmenné skupiny. Bylo vydáno 22. listopadu 1968. Obsahuje třicet skladeb a je jediným řadovým dvojalbem Beatles. Pro jeho obal se mu běžně říká Bílé album (anglicky The White Album). Původně se deska měla jmenovat A Doll's House („Domeček pro panenky“), od tohoto názvu však bylo upuštěno, když britská rocková skupina Family vydala o něco dříve své album Music in a Doll's House.

Vznik alba[editovat | editovat zdroj]

Většina písní byla složena v meditačním centru Mahariši Maheš Jógiho poblíž indického Rišikéše, kam členové skupiny se svými manželkami odcestovali v únoru 1968, aby se zrekreovali a věnovali se meditacím. Ringo Starr vydržel na místě necelý měsíc, McCartney o něco déle. Zbývající dva členové, Harrison a Lennon, zůstali až do dubna, kdy zjistili, že nemohou svému duchovnímu vůdci důvěřovat.

30. května se Beatles sešli v Harrisonově domácím studiu v anglickém Esheru a natočili celkem 23 demonahrávek. Některé z těchto písní nakonec nebyly použity a po rozpadu skupiny je bývalí členové znovu nahráli na svá sólová alba. Byly to např. McCartneyho Junk, Harrisonovy Circles a Not Guilty nebo Lennonovy Child of Nature (přetextovaná na Jealous Guy) a What's The New Mary Jane (kterou nikdy nevydal a demo můžeme slyšet až na retrospektivní sbírce Anthology 3 z roku 1996, podobně jako beatlovské nahrávky Junk či Not Guilty).

Na rozdíl od předchozího alba, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (a také Magical Mystery Tour, které bylo soundtrackem k filmu) nebylo The Beatles zamýšleno jako konceptuální album. Písně nespojuje žádné téma, bez zřejmé logiky se střídá i mnoho diametrálně odlišných stylů hudby (blues, rock'n'roll, hard-rock, folk, country, dětské popěvky, meditativní, experimentální a další). Je možné, že právě z důvodu takového množství nesourodých „škatulek“ či „koutků“ chtěli Beatles toto album nazvat „Domeček pro panenky“. Výrazným rozdílem oproti složitě produkovaným a masivně studiově upravovaným písním z předchozích alb bylo také to, že mnohé skladby na „Bílém albu“ byly naopak aranžovány velmi úsporně, až syrově, často jen s několika málo nástroji. Některé písně mají však zase bohaté orchestrální pojetí s mnoha hudebníky a zpěváky.

Z období natáčení alba pochází dva singly. Ob-La-Di, Ob-La-Da/Julia (obě písně jsou na albu) a dvě písně, které na albu nejsou, Hey Jude/Revolution (rychlejší a rockovější verze Revolution 1, která na albu je). Některé skladby byly natočeny v Trident Studios v londýnské čtvrti Soho. Jedná se o Dear Prudence, Honey Pie, Savoy Truffle, Martha My Dear a rovněž zmiňovanou Hey Jude. Zbytek písní byl natočen v domovském studiu Beatles, Abbey Road Studios.

Obal[editovat | editovat zdroj]

Pro původní koncepci alba pod názvem A Doll's House vytvořil malíř Richard Hamilton na návrh Paula McCartneyho pop-artovou obálku se stylizovanými tvářemi členů kapely. Ta nakonec vzhledem k přejmenování alba nebyla použita, ale objevila se později alespoň na obalu kompilace The Beatles Ballads (1980).

Místo toho byla zvolena grafika radikálně odlišná, jsoucí v naprostém kontrastu se složitými a barvami hýřícími psychedelickými obaly Seržanta Pepře či Magical Mystery Tour, a ostatně i ostatních rockových alb té doby – celá obálka je bílá a prázdná, je na ní pouze plasticky vytlačen název alba (resp. kapely; album je v podstatě bez názvu) v jednoduchém fontu. Každá obálka měla na sobě také natištěné unikátní sériové číslo výrobku. Vnitřní strany obsahovaly texty písní a fotografie. Album mělo i přílohu – plakát s fotoportréty členů skupiny.

Na obalech pozdějších vydání na kompaktních discích či magnetofonových kazetách je místo vytlačeného nápisu zpravidla použito černé nebo šedé písmo. Některé verze kazetových vydání však mají místo bílé obálky zmenšeninu původně vloženého plakátu.

Rutherford Chang v galerii Dust & Grooves zorganizoval výstavu We Buy White Albums, která obsahuje 693 obalů alba, často různě poškozených, popsaných apod.[1]

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

Pokud není uvedeno jinak, je autorem dvojice Lennon/McCartney. Ve skutečnosti ovšem už v té době psali většinou písně každý sám (autor pak zpravidla nazpíval hlavní vokál). Na každé ze čtyř stran alba má po jedné skladbě George Harrison, a poprvé se na album Beatles dostala i píseň Ringa Starra. Experimentální skladba Revolution 9, kde se nezpívá, je především dílem Johna Lennona, s přispěním Harrisona, McCartneyho a Yoko Ono.

Strana 1
 1. Back in the U.S.S.R. – 2:43 (zpěv McCartney)
 2. Dear Prudence – 3:56 (zpěv Lennon)
 3. Glass Onion – 2:17 (zpěv Lennon)
 4. Ob-La-Di, Ob-La-Da – 3:08 (zpěv McCartney)
 5. Wild Honey Pie – 1:01 (zpěv McCartney)
 6. The Continuing Story of Bungalow Bill – 3:14 (zpěv Lennon, Yoko Ono)
 7. While My Guitar Gently Weeps (Harrison) – 4:45 (zpěv Harrison)
 8. Happiness Is a Warm Gun – 2:43 (zpěv Lennon)
Strana 2
 1. Martha My Dear – 2:28 (zpěv McCartney)
 2. I'm So Tired – 2:03 (zpěv Lennon)
 3. Blackbird – 2:18 (zpěv McCartney)
 4. Piggies (Harrison) – 2:04 (zpěv Harrison)
 5. Rocky Raccoon – 3:32 (zpěv McCartney)
 6. Don't Pass Me By (Starr) – 3:50 (zpěv Starr)
 7. Why Don't We Do It in the Road? – 1:41 (zpěv McCartney)
 8. I Will – 1:46 (zpěv McCartney)
 9. Julia – 2:54 (zpěv Lennon)
Strana 3
 1. Birthday – 2:42 (zpěv McCartney)
 2. Yer Blues – 4:01 (zpěv Lennon)
 3. Mother Nature's Son – 2:48 (zpěv McCartney)
 4. Everybody's Got Something to Hide Except Me and My Monkey – 2:24 (zpěv Lennon)
 5. Sexy Sadie – 3:15 (zpěv Lennon)
 6. Helter Skelter – 4:29 (zpěv McCartney)
 7. Long, Long, Long (Harrison) – 3:04 (zpěv Harrison)
Strana 4
 1. Revolution 1 – 4:15 (zpěv Lennon)
 2. Honey Pie – 2:41 (zpěv McCartney)
 3. Savoy Truffle (Harrison) – 2:54 (zpěv Harrison)
 4. Cry Baby Cry – 3:01 (zpěv Lennon, McCartney)
 5. Revolution 9 – 8:22 (bez zpěvu)
 6. Good Night – 3:11 (zpěv Starr)

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

The Beatles[editovat | editovat zdroj]

Další hudebníci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. KLUSÁK, Pavel: Vykupujeme Beatles. Lidové noviny 23. března 2013: s. 28.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]