Please Please Me

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Please Please Me
InterpretThe Beatles
Druh albaStudiové album
Vydáno22. března 1963 (mono)
26. dubna 1963 (stereo)
NahránoAbbey Road Studios
11. září 1962
26. listopadu 1962
11. února 1963
ŽánryRock and Roll, merseybeat, pop
Délka32:45
Jazykangličtina
VydavatelstvíParlophone
ProducentGeorge Martin
Profesionální kritika
The Beatles chronologicky
Please Please Me
(1963)
With The Beatles
(1963)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Please Please Me je první album Beatles vydané 22. března 1963 jako rychlá reakce na úspěch singlů Please Please Me (#1) a Love Me Do (#17). Ze čtrnácti písní na desce bylo osm napsáno autorskou dvojicí John Lennon/Paul McCartney.

V květnu 1963 se toto album dostalo na vrchol britských hitparád a zůstalo v něm třicet týdnů, dokud ho nevystřídalo album With the Beatles. Pro hudební trh Spojeného království bylo toto neobvyklé, jelikož se v tomto období na vrcholu prodeje držely většinou alba s filmovou hudbou a s lehkými písněmi na poslech.

V roce 2003 se toto album dostalo na 39. místo žebříčku 500 nejlepších alb všech dob, který zveřejnil časopis Rolling Stone. Bylo šestým albem v pořadí z jedenácti, která se od skupiny The Beatles do tohoto žebříčku dostala. Před ním se umístila alba Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band,Revolver,Rubber Soul, The Beatles (The White album) a Abbey Road.

Dvě skladby z alba Please Please Me, „I Saw Her Standing There“ a „Please Please Me“ se nacházejí v seznamu The 500 Greatest Songs of All Time.

Nahrávání alba[editovat | editovat zdroj]

Deska byla od začátku plánována pro čtrnáct písní, bylo tedy potřeba nahrát dalších deset, které by doplnily oba singly. První nahrávací den proběhl v Abbey Road Studios a sice v pondělí 11. února 1963. Beatles a George Martin začali v 10:00 s nahráváním první písně a skončili coverem "Twist and Shout" o 9 hodin a 45 minut později. Kromě písní na albu obsažených nahráli tehdy Beatles ještě "Hold Me Tight", která se ovšem dostala až na desku With The Beatles. Celý nahrávací den stál 400 liber.

Please Please Me bylo nahráno na dvoustopém magnetofonu s většinou vokálů na jedné stopě a nástroji na druhé pro lepší možnosti vyvažování těchto dvou složek při závěrečném mixu do mono. Později byla namixována i stereo verze, jejíž zvuk je ovšem obecně považován za nevyvážený, proto pro vydání na CD 26. března 1987 byla zvolena mono verze alba. Mnoho let později, 9. září 2009, vychází CD přece jen i ve stereo a zároveň v remastered verzi.

Obal alba a label[editovat | editovat zdroj]

George Martin chtěl pořídit na přední stranu obalu fotografii skupiny před pavilonem hmyzu v londýnské zoo, nicméně tento návrh byl londýnskou zoologickou společností zamítnut. Známá konečná verze obalu s Beatles shlížejícími dolů ze schodiště je pořízena Agnusem McBeanem v londýnském ředitelství EMI.

První vydání mono i stereo LP jsou vysoce sběratelsky ceněné, neboť jsou to jediné desky Beatles na zlato-černém Parlophone labelu. Další vydání mělo žluto-černý, později stříbrno-černý label. Novější desky (po roce 1970) byly vydávány na labelu Apple Records.

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

Písně kreditovány Lennon/McCartney, pokud není uvedeno jinak

Strana jedna[editovat | editovat zdroj]

 1. I Saw Her Standing There – 2:55 (zpěv McCartney)
 2. Misery – 1:50 (zpěv Lennon/McCartney)
 3. Anna (Go to Him) (Arthur Alexander) – 2:57 (zpěv Lennon)
 4. Chains (Gerry Goffin/Carole King) – 2:26 (zpěv Harrison)
 5. Boys (Luther Dixon/Wes Farrell) – 2:27 (zpěv Starr)
 6. Ask Me Why – 2:27 (zpěv Lennon)
 7. Please Please Me – 2:03 (zpěv Lennon)

Strana dvě[editovat | editovat zdroj]

 1. Love Me Do – 2:22 (zpěv McCartney/Lennon)
 2. P.S. I Love You – 2:05 (zpěv McCartney)
 3. Baby It's You (Mack David/Barney Williams/Burt Bacharach) – 2:38 (zpěv Lennon)
 4. Do You Want to Know a Secret – 1:59 (zpěv Harrison)
 5. A Taste of Honey (Bobby Scott/Ric Marlow) – 2:05 (zpěv McCartney)
 6. There's a Place – 1:52 (zpěv Lennon/McCartney)
 7. Twist and Shout (Phil Medley/Bert Russell) – 2:33 (zpěv Lennon)

Sestava[editovat | editovat zdroj]

Umístění v žebřících[editovat | editovat zdroj]

Album se dostalo na první příčku v žebříčcích Disc Weekly, Melody Maker, NME a Record Retailer. Na prvním místě se udrželo po 30 týdnů a celkem v žebříčcích strávilo 74 týdnů, z toho čtyři týdny po znovuvydání na CD v roce 1987.