Přeskočit na obsah

The Quarrymen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
The Quarrymen
The Quarrymen v Liverpoolu (2011). Zleva: Colin Hanton, Len Garry, Rod Davis
The Quarrymen v Liverpoolu (2011). Zleva: Colin Hanton, Len Garry, Rod Davis
Základní informace
PůvodLiverpool, Anglie
Žánryskiffle, rock and roll
Aktivní roky1956-1960
1997-dosud
Příbuzná témataThe Beatles
Současní členové
Rod Davis
Len Garry
Colin Hanton
John Duff Lowe
Dřívější členové
Ken Brown
Eric Griffiths
George Harrison
John Lennon
Paul McCartney
Peter Shotton
Bill Smith
Ivan Vaughan
Nigel Walley
Stuart Sutcliffe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

The Quarrymen (nebo také The Quarry Men) je britská skifflová a rokenrolová skupina, původně založená v Liverpoolu v roce 1956. V roce 1960 skupina ve složení John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Stuart Sutcliffe změnila svůj název na The Beatles. Několik původních členů pak obnovilo skupinu pod názvem The Quarrymen v roce 1997.

Název skupiny[editovat | editovat zdroj]

Název skupiny The Quarry Men (volně přeloženo jako Chlapi z lomu, nebo Lamači) je odvozen od střední školy Quarry Bank High School, kterou John Lennon a jeho spolužáci, kteří tvořili původní jádro skupiny, navštěvovali, respektive z první sloky školní písně The Song Of The Quarry z roku 1924:[1][2]

Quarry men old before our birth
straining each muscle and sinew
toiling together Mother earth
conquered the rock that was in you.

Po krátkou dobu si skupina říkala též Blackjacks, ale toto jméno se neujalo.[3]

Historie skupiny[editovat | editovat zdroj]

Hudební uskupení později známé jako The Quarrymen vytvořili na konci léta 1956 spolužáci ze střední školy Quarry Bank High School: John Lennon, Pete Shotton, Bill Smith a Eric Griffiths. John a Eric se znali již delší dobu, oba chtěli hrát na kytaru a Johnova matka je naučila hrát akordy na banjo. Skupina hrávala v proměnlivém složení (kromě původní čtveřice s ní nacvičovali i vystupovali ještě další spolužáci a kamarádi, celkem je za "řádné členy" skupiny považováno deset hudebníků), především na školních akcích, skifflových soutěžích, tanečních akcích a samozřejmě v mládežnických klubech, včetně legendárního Cavern Clubu.[4][5]

John, Paul, George[editovat | editovat zdroj]

Za zlomový okamžik v historii skupiny je považováno vystoupení na zahradní slavnosti u kostela Sv. Petra ve Wooltonu, 6. července 1957, kde byl mezi posluchači přítomen též Paul McCartney. Společný přítel a hostující člen kapely, Ivan Vaughan, pak zavedl Paula do šatny, seznámil ho se členy kapely, a Paul prokázal své hudební schopnosti mimo jiné tím, že správně přeladil kytaru, kterou mu zapůjčili (Eric a John do té doby ladili kytary jak je to naučila Johnova matka, tedy jako banjo). Paul byl přijat do kapely a později do ní přivedl i svého známého kytaristu George Harrisona, který posléze, zhruba od února 1958, nahradil Erica Griffithse.[6] [7]

Směřování k The Beatles[editovat | editovat zdroj]

Pod vlivem McCartneye a Harrisona se skupina stále víc odkláněla od skifflu směrem k rock ‘n’ rollu, ke kterému inklinoval rovněž Lennon. Počátkem roku 1960 pak už repertoár skupiny tvořil téměř výlučně rock ‘n’ roll. Kapela rovněž zkoušela prorazit na komerční scéně pod novým názvem, kterých v krátké době vystřídala hned několik: "Johnny & The Moondogs", "Long John & The Beetles", "The Beetles", "The Beatals, "The Silver Beetles" a nakonec "The Beatles".[8]

Obnovení skupiny[editovat | editovat zdroj]

Téměř dvě dekády po rozpadu skupiny The Beatles (1970) se dva bývalí členové skupiny The Quarrymen, Rod Davis a John Lowe sešli a společně nahráli album písní z původního repertoáru skupiny. Album bylo publikováno v roce 1995 pod titulem The Quarry Men - Open for Engagements. Všichni dosud žijící původní členové skupiny, Pete Shotton, Rod Davis, Len Garry, Eric Griffiths a Colin Hanton, se pak sešli roku 1997 u příležitosti 40. výročí koncertu u kostela Sv. Petra ve Wooltonu (kde se poprvé setkali s Paulem McCartneyem). Obnovená skupina pak podnikla několik turné po Británii, USA, Německu, Japonsku, Rusku aj., vydala čtyři alba obsahující především nově zpracované skifflové a raně rockové hity z 50. let. Po smrti Griffithse a onemocnění dalších původních členů koncertují již jen Davis, Garry a Hanton.[9]

Diskografie obnovené skupiny[editovat | editovat zdroj]

Členové skupiny[editovat | editovat zdroj]

Za řádné členy skupiny jsou považováni jednak zakládající členové a dále ti hudebníci, kteří s kapelou působili několik měsíců a hráli s ní na více veřejných vystoupeních. Ostatní, kteří s kapelou působili jen krátce, pouze s ní nacvičovali nebo vystoupili jen na několika málo veřejných představeních, jsou považováni za čestné členy.[4]Čestní členové a hostující hudebníci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Is the group name the QUARRYMEN (one word)? Or is it the QUARRY MEN (two words)? [online]. Quarrymen’s Official Website [cit. 2016-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. John Lennon - From Quarry Bank to Quarrymen [online]. Beatles Liverpool and More Ltd, 1.2.2015 [cit. 2016-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Were you originally called the Blackjacks? And if so – for how long? [online]. Quarrymen’s Official Website [cit. 2016-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b How many people were ever regular members of the Quarrymen? [online]. Quarrymen’s Official Website [cit. 2016-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Eric Griffiths 1940 - 2005 [online]. Quarrymen’s Official Website [cit. 2016-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. When they first met, Paul showed John how to tune his guitar. Prior to that John had to take his guitar to the home of a man in Kings Drive, Woolton to get it tuned. Is that so? [online]. Quarrymen’s Official Website [cit. 2016-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Is it true that John Lennon, Paul McCartney and George Harrison were all members of the Quarrymen at one time? [online]. Quarrymen’s Official Website [cit. 2016-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. When did John, Paul and George leave the Quarrymen and form the Beatles? [online]. Quarrymen’s Official Website [cit. 2016-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. News Archive [online]. Quarrymen’s Official Website [cit. 2016-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. Was Stuart Sutcliffe ever a member of the Quarrymen? [online]. Quarrymen’s Official Website [cit. 2016-10-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]