Alexis Mardas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alexis Mardas
Narození2. května 1942
Athény
Úmrtí13. ledna 2017 (ve věku 74 let)
Kolonaki
Příčina úmrtízápal plic
Povoláníelectronics technician a inženýr
ZaměstnavatelApple Corps
ChoťTania Trypi (1993–1997)
Euphrosyne Doxiadis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Yanni Alexis Mardas, později John Alexis Mardas, zvaný Magic Alex (2. května 1942, Athény13. ledna 2017 Kolonaki, Athény) byl řecký vynálezce, známý jako ředitel elektrotechnického oddělení firmy Apple Corps.

Studoval athénskou polytechniku, na studentské vízum přijel v roce 1965 do Londýna a živil se jako opravář televizorů. Vystavoval své světelné instalace v Indica Gallery, kterou provozoval John Dunbar, manžel Marianne Faithfullové a přítel mnoha rockových hvězd. V galerii se Mardas seznámil s Johnem Lennonem, na kterého jeho světelné a zvukové efekty udělaly velký dojem. Mardas Lennonovi slíbil pomoc s koupí řeckého ostrova, kde by mohli The Beatles v klidu trávit dovolenou, zúčastnil se s ním cesty do Indie za guruem Maharišim a složili spolu píseň What's the New Mary Jane. V lednu 1968 byl Mardas jmenován zaměstnancem firmy Apple Corps a dostal k dispozici moderní laboratoř, kde pracoval na řadě svých převratných vynálezů, jako byl automobil měnící barvu na požádání, silové pole oddělující při koncertech kapelu od publika, telefon s hlasovou pamětí nebo nový zvukový nosič v podobě plastového jablíčka s přehrávačem uvnitř, které znemožní kopírování desek. Žádný z těchto projektů nespatřil světlo světa, což Mardas zdůvodnil požárem laboratoře. Beatles mu i nadále důvěřovali a nechali se přesvědčit, že Mardas pro ně zbuduje supermoderní nahrávací studio se 72 stopami, které nahradí podle něj nevyhovující Abbey Road Studios. Nakonec však vytvořil nevyhovující paskvil a nový manažer skupiny Allen Klein ho propustil.

V sedmdesátých letech se Mardas zabýval snahou vytvořit neprůstřelný automobil, který by prodával předním státníkům. Žádný z jeho prototypů však nebyl použitelný. Od té doby žil v Athénách z prodeje různých upomínek na Beatles. Vyhrál řadu soudních sporů s novináři, kteří ho označili za podvodníka.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]