I Saw Her Standing There

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
I Saw Her Standing There
Skladba od The Beatles
Z albaPlease Please Me
Vydáno22. března 1963
Nahráno11. února 1963, EMI Studios, Londýn
ŽánrRock and roll
Délka2:55
VydavatelstvíParlophone
ProducentGeorge Martin
SkladatelMcCartney/Lennon
Please Please Me chronologicky
„I Saw Her Standing There“
(1)
Misery
(2)
I Saw Her Standing There
Singl od The Beatles
Strana AI Want to Hold Your Hand
Vydáno26. prosince 1963 (USA)
FormátVinyl (7")[1]
VydavatelstvíCapitol Records
Singly The Beatles chronologicky
She Loves You“ / „I'll Get You
(1963)
„I Saw Her Standing There“ / „I Want to Hold Your Hand
(1963) (USA)
Twist and Shout“ / „There's a Place
(1964) (USA)

I Saw Her Standing There je píseň od britské kapely The Beatles, kterou složili Paul McCartney a John Lennon. Je to první píseň na debutovém albu Please Please Me.

V prosinci 1963 vydal Capitol Records tento song ve Spojených státech jako stranu B singlu „I Want to Hold Your Hand“. Zatímco strana A bodovala v americké Billboard hitparádě po dobu sedmi týdnů, počínaje 18. lednem 1964, „I Saw Her Standing There“ vstoupila do Billboard Hot 100 dne 8. února 1964 a zůstala tam 11 týdnů, přičemž dosáhla č. 14. Píseň se umístila také v Cashbox hitparádě, kde byla pouhý týden a dosáhla č. 100. V roce 2004 byla píseň zařazena jako č. 139 na seznam od Rolling Stone - 500 nejlepších písní všech dob.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Kompozice[editovat | editovat zdroj]

Beatles v roce 1963

Píseň složil hlavně Paul McCartney. Pod původním názvem „Seventeen“ byla píseň složena zřejmě při McCartneyho návratu domů z koncertu Beatles v Southportu, jako moderní odkaz na tradiční píseň „As I Roved Out“ (původní název je „Seventeen Come Sunday“), kterou v roce 1960 slyšel v Liverpoolu. Podle životopisce Marka Lewisohna složil McCartney hudbu na akustické kytaře v rodinném domě svého přítele z Liverpoolu a muzikanta Roryho Storma, dne 22. října 1962. O dva dny později, během návštěvy Londýna, kde byl se svou přítelkyní Celií Mortimer, k ní McCartney napsal verše. Jako jedna z inspirací mu posloužil věk jeho přítelkyně, které tehdy bylo 17 let. Píseň byla dokončena asi o měsíc později v McCartneyho domě, společně s Johnem Lennonem.

McCartney později pro časopis Beat Instrumental uvedl: „V ,I Saw Her Standing There‘ jsem použil basový riff z písně ,I'm Talking About You‘ od Chucka Berryho. Hrál jsem přesně ty samé noty jako on a k našemu číslu to sedělo perfektně. I teď, když to říkám lidem, tak zjišťuji, že mi věří jen málo z nich; proto tvrdím, že bassový riff není originální.“

Text psal Paul McCartney do školního sešitu z Liverpool Institute. Kniha Remember od Paulova bratra Mika McCartneyho, obsahuje fotografii Lennona a McCartneyho, při skládání písně, kdy čtou ze školního sešitu a brnkají na kytary. Byla to typická spolupráce Lennona a McCartneyho, později McCartney poznamenal: „Měl jsem ,She was just seventeen (Bylo jí pouhých sedmnáct)‘ a poté ,never been a beauty queen (nikdy nebyla královnou krásy)‘. Když jsem to ukázal Johnovi, vybuchl smíchy a řekl: ,S tímhle řádkem si děláš srandu, viď?‘ Přišli jsme s ,You know what I mean (Víte, jak to myslím)‘. Což bylo dobré, protože vy nevíte, jak to myslím. Byl to jeden z prvních případů vůbec, kdy přišel s ,Cože? Tohle se musí změnit…‘ “ Lennon řekl: „Tohle je Paulova obvykle dobrá práce na zakázku, jak to George Martin nazývá ,kšeft‘. Pomohl jsem s několika řádky.“

Nahrávání[editovat | editovat zdroj]

Abbey Road Studios

První záznam písně byl nahrán živě (v pomalejší verzi) v klubu Cavern, na konci roku 1962. Lennon nehrál na rytmickou kytaru, ale na foukací harmoniku (na úvod a v průběhu veršů). Když McCartney a Lennon zpívají „Well we danced all night/ And I held her tight/ And I held her hand in mine“ podruhé, začnou se smát.

11. února 1963 byla píseň nahrána v Abbey Road Studios (tehdy ještě EMI Studios), jako součást nahrávacího maratónu, během kterého bylo zaznamenáno 10 ze 14 písní na album Please Please Me. Ostatní čtyři písně nahráli Beatles již v roce 1962. Producentem byl George Martin, prvním zvukovým inženýrem Norman Smith a druhým Richard Langham.[2] Beatles se již neúčastnili konečného mixování, které probíhalo 25. února 1963. Tehdy nebylo zvykem, aby kapela byla přítomna.

Na albu píseň začíná odpočítáváním „One, two, three, four!“, které odříkává McCartney. Většinou se odpočítávání ve finálním mixu odstraní, ale George Martin chtěl navodit pocit, že jde o živé album. Rozhodl se tak poté, co navštívil vystoupení Beatles v Cavernu. Martin počítání vyjmul z pokusu č. 9, kde bylo nejvíce rázné a připojil ho k pokusu č. 1. Hudební publicista Richard Williams navrhl, že tento dramatický úvod bude stejně strhující jako úvod „Well, it's one for the money, two for the show…“ u skladby „Blue Suede Shoes“ na debutovém albu Elvise Presleyho. Na prvním americkém vydání tohoto songu, vydaného u Vee Jay Records, byl úvod upraven a slyšet je pouze „Four!“.

Celý 9. pokus písně byl vydán na CD singlu „Free as a Bird“. 2. pokus byl vydán na albu The Beatles Bootleg Recordings 1963, které vyšlo exkluzivně pro iTunes v roce 2013.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Píseň vyšla na debutovém albu Beatles Please Please Me. Dále vyšla na albech The Beatles (No. 1), Introducing... The Beatles a Meet the Beatles!, poslední dvě alba byla vydána pouze v USA. Ve Spojených státech vyšla píseň také jako singl, společně s „I Want to Hold Your Hand“.

Píseň vyšla také na kompilacích Rock 'n' Roll Music,[3] 20 Hits,[4] Live at the BBC, Anthology 1,[5] I Saw Her Standing There,[6] The Beatles Bootleg Recordings 1963[7] a On Air – Live at the BBC Volume 2.[5]

Kritický ohlas[editovat | editovat zdroj]

Carr a Tyler v The Beatles: An Illustrated Record prohlásili, že to byla, do té doby, teprve třetí celobritská rocková klasika. Ty předchozí byly „Move It“ od Cliffa Richarda a „Shakin' All Over“ od Johnnyho Kidda.

Živá vystoupení[editovat | editovat zdroj]

The Beatles[editovat | editovat zdroj]

„I Saw Her Standing There“ hráli často v Cavernu, kde s ní většinou otevírali show. Píseň měla kapela v repertoáru i během turné s Royem Orbisonem[8] a také během světového turné 1964.[9] 24. října 1963 vystupovali s písní ve Stockholmu. Záznam z vystoupení vyšel na Anthology 1. Několik dalších živých verzí vyšlo ilegálně, včetně dvou ze Star-Clubu v Hamburku.[5]

John Lennon[editovat | editovat zdroj]

„I Saw Her Standing There“ zahrál živě v roce 1974, společně s Eltonem Johnem a jeho kapelou. Píseň byla nahrána a vydána jako B strana singlu „Philadelphia Freedom“ od The Elton John Band. Dále vyšla na box setech Lennon a To Be Continued… od Eltona Johna, také na Eltonově živém albu Here and There a kompilaci Rare Masters. Jednalo se o poslední větší vystoupení Johna Lennona. Po jeho smrti byla píseň vydána jako singl a dosáhla č. 40 v britské hitparádě. Bylo to poprvé, kdy se jakákoliv verze této písně objevila jako singl ve Spojeném království.

Paul McCartney[editovat | editovat zdroj]

Píseň tvoří základ McCartneyho koncertního repertoáru. Vyšla na jeho živých albech Tripping the Live Fantastic, Back in the U.S. a Back in the World. V roce 1987 nahrál novou verzi písně pro své album Снова в СССР, ale nakonec jí odložil. V červnu 2008 zahrál McCartney speciální verzi písně v Liverpoolu. Jako speciální host se tehdy představil bubeník Dave Grohl, frontman kapely Foo Fighters a bývalý bubeník Nirvany.

V roce 1986 vystupoval McCartney s písní na Prince's Trust Rock Gala, což byla oslava 10. výročí charity prince Charlese. Společně s ním vystoupila all-star kapela, ve složení: Elton John, Eric Clapton, Phil Collins, Mark Knopfler, a Ray King. Paul McCaney zazpíval také duet této písně, společně s Billym Joelem, během zahajovacího koncertu v Citi Field ve Flushing (New York).

George Harrison[editovat | editovat zdroj]

Píseň zahrál živě v roce 1988, společně s Mickem Jaggerem, Billym Joelem, Brucem Springsteenem, Bobem Dylanem a dalšími, při příležitosti uvedení Beatles do rock and rollové dvorany slávy.[10]

Sestava při nahrávání[editovat | editovat zdroj]

Hitparáda[editovat | editovat zdroj]


Týdenní[editovat | editovat zdroj]

Hitparáda (1964) #
USA Billboard Hot 100 14
USA Cash Box Top 100 100


Na konci roku[editovat | editovat zdroj]

Hitparáda (1964) #
USA Billboard Hot 100 95

Cover verze[editovat | editovat zdroj]

Rok Interpret Vydáno
1963 Duffy Power a The Graham Bond Quartet jako singl, společně s písní „Farewell Baby“[11]
The Hitmakers jako singl, společně s písní „She Cried“[12]
1964 Les Sultans jako singl (pod názvem „Toujours Devant Moi“), společně s písní „Cielito Lindo“[13]
The Chipmunks na LP The Chipmunks Sing the Beatles Hits[14]
The Crickets na LP California Sun / She Loves You[15]
1965 The Rebels na EP I Saw Her Standing There[16]
1966 Charles River Valley Boys na LP Beatle Country[17]
The Playboys na LP The Playboys[18]
1967 Cliff Richard na LP Don't Stop Me Now![19]
1968 Phil Flowers na LP Our Man in Washington[20]
1969 Envoys jako singl, společně s písní „Berry Rides Again“[21]
The Mirza Men na LP Latin Beatles[22]
1970 Little Richard na LP The Rill Thing[23]
Douglas Westlund a Kjell Öhman na LP Polare[24]
1971 Led Zeppelin na kompilaci The Best of Led Zeppelin Live in Concert[25]
1972 Pink Fairies na LP What a Bunch of Sweeties[26]
1973 Tritons na LP Country Rock Live by Tritons[27]
1975 Tyggegummibanden na albu Fuld Fart - Rock'N'Roll, jako cover verze pod názvem „Lammesteg“[28]
1976 Asfalto na albu Homenaje A The Beatles[29]
1977 The Symbols (jako Skid) jako singl, společně s „Endless Sleep“[30]
1978 The Tubes jako singl, společně s „Crime Medley“[31]
1979 Rockvaktmästarna na albu Rockvaktmästarna[32]
1980 Link Wray na albu Link Wray Live At The Paradiso[33]
1982 Jerry Garcia na albu Run For The Roses[34]
1983 The Woofers and Tweeters Ensemble na albu Beatle Barkers[35]
1987 Tiffany na albu Tiffany a o rok později také jako singl
1992 The Koffers na albu Live At The Lily[36]
1994 MxPx na EP 17[37]
1995 Jimmy Barnes na albu Euro Summer '94[38]
1996 Carl Smith na kompilaci Satisfaction Guaranteed[39]
1997 Frenzy na albu Nine 'O' Nine[40]
1998 The Punkles na albu The Punkles[41]
2001 Jive Bunny and the Mastermixers na kompilaci Jive Bunny And The Mastermixers Play The Music Of The Beatles[42]
2003 Peter Lipa na kompilaci Beatles in Blue(s)[43]
2006 Jerry Lee Lewis a Little Richard na albu Last Man Standing[44]
2007 The Smithereens na albu Meet The Smithereens![45]
2008 Matt Belsante na albu Blame It On My Youth[46]
2012 Date na albu A Date With The 60's[47]
2013 Beatallica na albu Abbey Load[48]
2015 Solomon Hicks na albu Carrying On the Torch of the Blues[49]
2016 Human Nature na albu Gimme Some Lovin': Jukebox Vol II[50]

Kulturní odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Píseň se objevila v seriálu Glee, konkrétně v první epizodě z páté série.[51] Také v seriálu 11.22.63, a to v epizodě s názvem „The Eyes of Texas“.[52]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku I Saw Her Standing There na anglické Wikipedii.

 1. The Beatles – I Want To Hold Your Hand [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 2. Please Please Me - I Saw Her Standing There [online]. Brouci.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 3. The Beatles – Rock 'N' Roll Music [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 4. The Beatles – 20 Hits [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 5. a b c I Saw Her Standing There [online]. Beatlesbible.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 6. The Beatles – I Saw Her Standing There [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 7. The Beatles – Bootleg Recordings 1963 [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 8. Live: Adelphi Cinema, Slough – The Beatles‘ tour with Roy Orbison begins [online]. Beatlesbible.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 9. The Beatles‘ world tour begins in Copenhagen, Denmark [online]. Beatlesbible.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 10. Revisiting The Beatles' 1988 Rock and Roll Hall of Fame Induction [online]. Cleveland.com, 2015-04-07 [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 11. Duffy Power With The Graham Bond Quartet – I Saw Her Standing There / Farewell Baby [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 12. The Hitmakers (5) – I Saw Her Standing There [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 13. Les Sultans – Toujours Devant Moi ( I Saw Her Standing There) / Cielito Lindo [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 14. The Chipmunks – The Chipmunks Sing The Beatles' Hits [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 15. The Crickets (2) – California Sun / She Loves You [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 16. The Rebels (7) – I Saw Her Standing There [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 17. Charles River Valley Boys – Beatle Country [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 18. The Playboys – The Playboys [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 19. Cliff Richard – Don't Stop Me Now! [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 20. Phil Flowers – Our Man In Washington [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 21. Envoys – I Saw Her Standing There / Berry Rides Again [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 22. The Mirza Men – Latin Beatles [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 23. Little Richard – The Rill Thing [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 24. Douglas Westlund / Kjell Öhman – Polare [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 25. Led Zeppelin – The Best Of Led Zeppelin Live In Concert [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 26. Pink Fairies* – What A Bunch Of Sweeties [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 27. Tritons – Country Rock Live By [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 28. Tyggegummibanden – Fuld Fart - Rock'N'Roll [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 29. Asfalto – Homenaje A The Beatles [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 30. Skid (12) – I Saw Her Standing There [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 31. The Tubes – I Saw Her Standing There [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 32. Rockvaktmästarna – Rockvaktmästarna [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 33. Link Wray – Link Wray Live At The Paradiso [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 34. Jerry Garcia – Run For The Roses [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 35. The Woofers And Tweeters Ensemble – Beatle Barkers [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 36. The Koffers – Live At The Lily [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 37. MxPx – 17 [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 38. Jimmy Barnes – Euro Summer '94 [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 39. Carl Smith (3) – Satisfaction Guaranteed [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 40. Frenzy (3) – Nine 'O' Nine [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 41. The Punkles – The Punkles [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 42. Jive Bunny And The Mastermixers – Jive Bunny And The Mastermixers Play The Music Of The Beatles [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 43. Peter Lipa – Beatles In Blue(s) [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 44. Jerry Lee Lewis – Last Man Standing - The Duets [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 45. The Smithereens – Meet The Smithereens! [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 46. Matt Belsante – Blame It On My Youth [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 47. Date – A Date With The 60's [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 48. Beatallica – Abbey Load [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 49. Solomon Hicks – Carrying On The Torch Of The Blues [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 50. Human Nature – Gimme Some Lovin' (Jukebox Vol. II) [online]. Discogs.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 51. Glee (TV Series) Love, Love, Love (2013) Soundtracks [online]. IMDb.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 52. 11.22.63 (TV Mini-Series) The Eyes of Texas (2016) Soundtracks [online]. IMDb.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 53. I Wanna Hold Your Hand (1978) Soundtracks [online]. IMDb.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 54. Zrození Beatles (1979) Soundtracks [online]. IMDb.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 55. Concrete Angels (1987) Soundtracks [online]. IMDb.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 56. Rain Man (1988) Soundtracks [online]. IMDb.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 57. Secrets (1992) Soundtracks [online]. IMDb.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 58. Depeche Mode: 101 (1989) Soundtracks [online]. IMDb.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 59. The Beatles: The First U.S. Visit (1991 Video) Soundtracks [online]. IMDb.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 60. The Beatles Anthology (1995– ) Soundtracks [online]. IMDb.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 61. ...Sings The Beatles (2009 TV Movie) Soundtracks [online]. IMDb.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 62. Good Ol' Freda (2013) Soundtracks [online]. IMDb.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 
 63. THE BEATLES: ROCK BAND FULL SET LIST (ALMOST) [online]. IGN.com [cit. 2018-04-03]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]