Merseybeat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o hudebním stylu. Další významy jsou uvedeny na stránce Merseybeat (rozcestník).

Pojem Merseybeat se používá pro označení hudebního stylu na počátku 60. let 20. století. Alternativně, i když řidčeji, je možno nalézt i názvy Mersey Sound nebo Liverpool Sound. Merseybeat vznikl z kombinace hudebních stylů jako rock and roll, skiffle a rhythm and blues.

Dějiny a pozadí[editovat | editovat zdroj]

Jméno je odvozeno od názvu řeky Mersey, protékající hrabstvím Merseyside s hlavním městem Liverpoolem, kde od roku 1958, zejména ale v letech 19611964 vzniklo velké množství beatových hudebních skupin, pro jejichž společný hudební charakter se ujal název merseybeat. Až po roce 1965 se stal metropolí britské hudby Londýn.

Vznik a vývoj žánru i jednotlivých skupin byl dokumentován v tehdy vedoucím hudebním časopise Mersey Beat, vycházejícím v Liverpoolu.

Skupiny[editovat | editovat zdroj]

V četných klubech Liverpoolu (nejen v Cavern Clubu) vystupovaly skupiny, které se rychle staly známé nejen ve Velké Británii, ale i v Evropě a v USA. Mimo Beatles se zde formovaly i skupiny jako The Searchers, Gerry & The Pacemakers, The Merseybeats, The Undertakers, The Big Three, Billy J Kramer se skupinou The Dakotas, Rory Storm and the Hurricanes, The Swinging Blue Jeans and The Fourmost, bývá uváděna i zpěvačka Cilla Black; stejným stylem hrály i další skupiny, které nepocházely z Liverpoolu, jako Freddie and the Dreamers, Herman's Hermits nebo The Hollies (z Manchesteru) a Brian Poole and the Tremeloes (z Dagenhamu). Další skupiny působily v městech jako Birkenhead, New Brighton, Chester, Widnes, Warrington, Runcorn, Crosby, Formy nebo Southport. Podle různých údajů existovalo počátkem 60. let v ve Velké Británii kolem 250 až 350 skupin, které bylo možno zařadit ke stylu Merseybeat.[1] Obdobně jako Beatles hostovalo mnoho těchto skupin v hamburských klubech Star-Club, Top Ten Club a Kaiserkeller.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.sixtiescity.co.uk [online]. [cit. 2007-10-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-11-26. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]