František Valentin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. Ing. Dr. techn. František Valentin
Narození5. února 1892
Hlohovec
Úmrtí27. ledna 1966 (ve věku 73 let)
Bratislava
Alma materČeské vysoké učení technické v Praze
Povoláníchemik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Valentin, někdy uváděn i jako Valentín (5. února 1892, Hlohovec27. ledna 1966, Bratislava), byl slovenský chemik, vysokoškolský pedagog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě na gymnáziu v Banské Bystrici v roce 1911 studoval teologii ve Vídni, po 1. světové válce chemii na na ČVUT v Praze. V roce 1925 získal titul Ing. Následně v letech 1935-1939 absolvoval pobyt na Institut de Biologie physico-chemique v Paříži.

V období 1915-1920 krátce působil jako kněz a kaplan v Banské Bystrici. Byl prvním slovenským univerzitním profesorem v oboru lékařská chemie. V letech 19401942 byl prvním děkanem Přírodovědecké fakulty Slovenské univerzity v Bratislavě, kde přednášel organickou chemii. Působil i jako rektor a prorektor SVŠT v Bratislavě. Ve vědeckovýzkumné práci se zaměřil na oblast sacharidů a potravinářskou chemii. Objevil a připravil některé nové organické sloučeniny. Byl autorem vysokoškolských učebních textů, studií a článků v odborných časopisech. Obdržel bulharský Řád s hvězdou za občanské zásluhy a jiná vyznamenání.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku František Valentin na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]