Ferdinand Laub

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ferdinand Laub
Ferdinand Laub
Ferdinand Laub
Základní informace
Narození 19. ledna 1832
Praha-Malá Strana, Čechy
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 17. března 1875 (ve věku 43 let)
Gries-Quirein
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbení Vyšehradský hřbitov
Žánry klasická hudba
Povolání hudební skladatel, hudební pedagog, houslista a koncertní mistr
Nástroje housle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ferdinand Antonín Laub (19. ledna 1832 Praha-Malá Strana[1]17. března 1875 Gries-Quirein, Itálie) byl český houslista a hudební skladatel 19. století.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pomník Ferdinanda Lauba v Seminářské zahradě pod Petřínem
Pamětní deska v pražské Karmelitské ulici

Narodil se v Praze na Újezdě; jeho otec, Erasmus Laub, byl známý učitel hudby a houslista. Mezi jeho vzdálené příbuzné patřil také generál Alois Laub.

Ferdinand vystupoval poprvé ve věku šesti let v hostinci U Doušů na Václavském náměstí. První samostatný koncert měl 27. února 1842. Studoval na pražské konzervatoři; při jeho absolventském koncertu ve Stavovském divadle byli přítomni Hector Berlioz a Ferenc Liszt. Berlioz byl jeho hrou nadšen a Lauba poté pozval do Paříže. Později Laub hrál na koncertech ve Vídni, mj. císaři Ferdinandu Dobrotivému a po dva roky působil jako sólista divadelního orchestru. Roku 1851 hrál na první Světové výstavě a poté byl oslavován jako virtuóz.

V letech 1853 až 1857 působil na podnět F. Liszta jako koncertní mistr ve Výmaru. Ze zdravotních důvodů (dýchací obtíže) však musel podstoupit léčení v Mariánských Lázních. V letech 1857 až 1865 podnikl řadu koncertních turné – hrál v Praze, Dánsku, Vídni, Petrohradu, Německu, Belgii, Francii, Nizozemí, Norsku a Švédsku. V Göteborgu se roku 1860 setkal s Bedřichem Smetanou a společně s ním uspořádal dva koncerty.

Roku 1863 byl jmenován rakouským komorním virtuózem jako nástupce Josefa Maysedera. O tři roky později, roku 1866 získal místo profesora na moskevské konzervatoři. Petr Iljič Čajkovskij jej označil za největšího houslistu své doby a věnoval mu svůj třetí smyčcový kvartet č. 2 F Dur.

Ze zdravotních důvodů však Laub musel svoje povinnosti v Moskvě opustit. Po neúspěšném léčení v Karlových Varech odcestoval do lázní v Meranu, zemřel však po cestě v Griesu. Jeho ostatky byly nejprve uloženy na Olšanských hřbitovech, později byly přeneseny na vyšehradský hřbitov.

Hrob Ferdinanda Lauba na vyšehradském hřbitově [2]

Památku Ferdinanda Lauba připomíná deska nedaleko místa jeho narození v Praze na Újezdě, v blízké Seminářské zahradě pak stojí jeho socha, dílo Vojtěcha Sapíka z roku 1913, přenesené sem roku 1950 z Křivoklátu. Po Ferdinandu Laubovi je pojmenována ulice v Praze 3 u náměstí Jiřího z Poděbrad.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ferdinand Laub na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]