Fauna Antarktidy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Antarktická zvířena je vzhledem k nehostinným přírodním podmínkám Antarktidy chudá, ale přece jen bohatší než její flóra. Větší množství živočichů se vyskytuje v moři, bohatém na potravu. Souš je osídlena pouze sporadicky.

Poměrně hojně se na Antarktidě vyskytují různí drobní bezobratlíroztoči, mouchy, žábronožky, chvostoskoci, želvušky, vířníci a jiní. Velký význam mají malí vodní korýšci, tvořící kril, hlavní potravu mnoha mořských živočichů. V Rossově moři byl nalezen také největší známý hlavonožec, kalmar Hamiltonův (Mesonychoteuthis hamiltoni).

Na Antarktidě zcela chybí obojživelníci a plazi. Z ryb jsou nejpočetnější čeledi ledařkovití (Channichthyidae) a slimulovití (Zoarcidae).

Ptáci[editovat | editovat zdroj]

Hojněji se vyskytují ptáci, zejména trubkonosí a samozřejmě také tučňáci, symbol Antarktidy. Jen několik druhů ptáků však na Antarktidě hnízdí.

Objevuje se zde:

Savci[editovat | editovat zdroj]

V antarktických vodách žije celkem 19 druhů savců, ale pouze někteří ploutvonožci se objevují také na pevné zemi. Kytovci často v zimních měsících odplouvají do teplejších moří. Tam se také rodí mláďata, která by v příliš chladné vodě nepřežila. Na jaře se však kytovci vrací, protože v polárních mořích nalézají dostatek potravy.

Žijí zde:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]