Drobnosemenka jemná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDrobnosemenka jemná
alternativní popis obrázku chybí
Drobnosemenka jemná (Chorispora tenella)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád brukvotvaré (Brassicales)
Čeleď brukvovité (Brassicaceae)
Rod drobnosemenka (Chorispora)
Binomické jméno
Chorispora tenella
(Pall.) DC.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nákres rostliny a plodů

Drobnosemenka jemná (Chorispora tenella) je světle fialově kvetoucí bylina dorůstající až do výše 60 cm, mnohde je považována za polní plevel. Je jediný druh rodu drobnosemenka který se v přírodě České republiky vyskytuje.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rostlina je původní na euroasijském kontinentu, v Evropě konkrétně ve východní a jihovýchodní části. Do střední Evropy byla zavlečena pravděpodobně z obilním osivem, stejně jako do Severní Ameriky a severní Afriky. Vyskytuje se na polích, pastvinách, v okolí silnic i na odpadních skládkách a rumištích. Snáší širokou škálu vlhkosti, teploty i půdních podmínek, vyrůstá do nadmořské výšky až 2000 m. V České republice byl tento neofyt prvně zaznamenán roku 1960.[1][2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dvouletá rostlina s jednoduchou nebo častěji od báze rozvětvenou lodyhou vyrůstající z nehlubokého kůlovitého kořene obvykle do výše 15 až 60 cm. Oblá a podélně rýhovaná lodyha je u báze až 0,7 cm hrubá a karmínově zbarvená, směrem vzhůru se ztenčuje a mívá barvu bělavou nebo žlutozelenou, bývá holá či porostlá jednoduchými nebo žláznatými chlupy. Prvým rokem po vyklíčení vyrůstá listová růžice listůřapíky dlouhými až 2 cm. Jejich sivozelené čepele, na líci téměř holé a na rubu řídce chlupaté, jsou úzce obvejčité a po obvodě oddáleně různě hluboko zoubkované, často bývají podélně spirálovitě stočené a mívají délku 5 až 6 cm a šířku 1 až 2,5 cm. Druhým rokem vyrůstající lodyha je střídavě porostlá světlezelenými, přisedlými listy s čepeli tvaru elipsovitého nebo podlouhlého až kopinatého která je plytce zubatá a dlouhá 2 až 4,5 cm a široká 0,5 až 1 cm. V dospělosti jsou listy porostlé drobnými žláznatými chloupky a jsou na dotek lepivé.

Květy s asi 3 mm dlouhými oblými stopkami vytvářejí chudé hroznovité květenství dlouhé 2,5 cm, jejich úzké chlupaté listeny mívají délku do 2 cm a šířku do 0,5 cm. Čtyři podlouhlé fialové nebo zelenožluté kališní lístky s blanitým lemem jsou na koncích zašpičatělé a jsou asi 6 × 3 mm velké; jsou mírně vakovitě vyduté a na venkovní straně chlupaté, společně vytvářejí trubku asi 7 mm dlouhou. Rovněž čtyři obvejčité, holé červenofialové korunní lístky bývají dlouhé asi 10 mm. V květu jsou čtyři tyčinky dlouhé 7 mm a dvě o málo kratší, nesou úzké žluté prašníky. Kuželovitý lysý semeník je dlouhý 6 mm, čnělka z něj vyrůstající se postupně se zráním plodu protahuje a vytváří na plodu zobáček. Rostlina vykvétá od dubna do června. Ploidie je 2n = 14.[1][2][4][5]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Plody rostoucí na krátkých, rozkladitě až vodorovně rostoucích stopkách jsou okrouhlé šešule které bývající 3 až 5 cm dlouhé (až 10násobně delší než širší) a jsou zakřivené nahoru. Tyto šešule nepukají, ale podélně se rozpadávají na dva fragmenty obsahující podlouhlá 1,5 × 0,8 mm velká načervenalá až hnědá semena umístěna v řadě a pevně přichycená ke stěnám, z nich se semena uvolňují až později.

Drobnosemenka jemná se rozmnožuje pouze semeny, ta dozrávají od května do července. Ke klíčení dochází v chladnějším podzimním období po deštích, kdy vyroste přízemní růžice a přezimuje do příštího roku. Klíčivost semen uložených v půdě je dobrá i po několika létech.[1][4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Česku této rostlině doposud není věnována pozornost, ale ve východních oblastech Spojených státu amerických je považována za velmi nebezpečný plevel podstatné snižující úrodu přezimujících obilovin i znehodnocující svou hořkou chutí pastviny pro dobytek.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c GOLIAŠOVÁ, Kornélia; ŠÍPOŠOVÁ, Helena. Flóra Slovenska V/4: Chorispora tenella [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2002 [cit. 2013-10-06]. S. 260-266. Dostupné online. ISBN 80-224-0710-0. (slovensky) 
  2. a b Flora of China: Chorispora tenella [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2013-10-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. PYŠEK, Petr; SÁDLO, Jiří; MANDÁK, Bohumil. Catalogue of alien plants of the Czech Republic. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2002 [cit. 06.10.2013]. Čís. 74, s. 97-196. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  4. a b c Chorispora tenella [online]. California Department of Food and Agriculture, Sacramento, CA, USA [cit. 2013-10-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. AL-SHEHBAZ, Ihsan A. Projects Brassicaceae: Chorispora tenella [online]. Tropicos.org, Missouri Botanic Garden, St. Louis, MO, USA, rev. 08.26.2009 [cit. 2013-10-06]. Dostupné online. (anglicky)