Drobnosemenka jemná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Drobnosemenka jemná

alternativní popis obrázku chybí
Drobnosemenka jemná (Chorispora tenella)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: brukvotvaré (Brassicales)
Čeleď: brukvovité (Brassicaceae)
Rod: drobnosemenka (Chorispora)
Binomické jméno
Chorispora tenella
(Pall.) DC.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nákres rostliny a plodů

Drobnosemenka jemná (Chorispora tenella) je světle fialově kvetoucí bylina dorůstající až do výše 60 cm, mnohde je považována za polní plevel. Je jediný druh rodu drobnosemenka který se v přírodě České republiky vyskytuje.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rostlina je původní na euroasijském kontinentu, v Evropě konkrétně ve východní a jihovýchodní části. Do střední Evropy byla zavlečena pravděpodobně z obilním osivem, stejně jako do Severní Ameriky a severní Afriky. Vyskytuje se na polích, pastvinách, v okolí silnic i na odpadních skládkách a rumištích. Snáší širokou škálu vlhkosti, teploty i půdních podmínek, vyrůstá do nadmořské výšky až 2000 m. V České republice byl tento neofyt prvně zaznamenán roku 1960.[1][2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dvouletá rostlina s jednoduchou nebo častěji od báze rozvětvenou lodyhou vyrůstající z nehlubokého kůlovitého kořene obvykle do výše 15 až 60 cm. Oblá a podélně rýhovaná lodyha je u báze až 0,7 cm hrubá a karmínově zbarvená, směrem vzhůru se ztenčuje a mívá barvu bělavou nebo žlutozelenou, bývá holá či porostlá jednoduchými nebo žláznatými chlupy. Prvým rokem po vyklíčení vyrůstá listová růžice listůřapíky dlouhými až 2 cm. Jejich sivozelené čepele, na líci téměř holé a na rubu řídce chlupaté, jsou úzce obvejčité a po obvodě oddáleně různě hluboko zoubkované, často bývají podélně spirálovitě stočené a mívají délku 5 až 6 cm a šířku 1 až 2,5 cm. Druhým rokem vyrůstající lodyha je střídavě porostlá světlezelenými, přisedlými listy s čepeli tvaru elipsovitého nebo podlouhlého až kopinatého která je plytce zubatá a dlouhá 2 až 4,5 cm a široká 0,5 až 1 cm. V dospělosti jsou listy porostlé drobnými žláznatými chloupky a jsou na dotek lepivé.

Květy s asi 3 mm dlouhými oblými stopkami vytvářejí chudé hroznovité květenství dlouhé 2,5 cm, jejich úzké chlupaté listeny mívají délku do 2 cm a šířku do 0,5 cm. Čtyři podlouhlé fialové nebo zelenožluté kališní lístky s blanitým lemem jsou na koncích zašpičatělé a jsou asi 6 × 3 mm velké; jsou mírně vakovitě vyduté a na venkovní straně chlupaté, společně vytvářejí trubku asi 7 mm dlouhou. Rovněž čtyři obvejčité, holé červenofialové korunní lístky bývají dlouhé asi 10 mm. V květu jsou čtyři tyčinky dlouhé 7 mm a dvě o málo kratší, nesou úzké žluté prašníky. Kuželovitý lysý semeník je dlouhý 6 mm, čnělka z něj vyrůstající se postupně se zráním plodu protahuje a vytváří na plodu zobáček. Rostlina vykvétá od dubna do června. Ploidie je 2n = 14.[1][2][4][5]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Plody rostoucí na krátkých, rozkladitě až vodorovně rostoucích stopkách jsou okrouhlé šešule které bývající 3 až 5 cm dlouhé (až 10násobně delší než širší) a jsou zakřivené nahoru. Tyto šešule nepukají, ale podélně se rozpadávají na dva fragmenty obsahující podlouhlá 1,5 × 0,8 mm velká načervenalá až hnědá semena umístěna v řadě a pevně přichycená ke stěnám, z nich se semena uvolňují až později.

Drobnosemenka jemná se rozmnožuje pouze semeny, ta dozrávají od května do července. Ke klíčení dochází v chladnějším podzimním období po deštích, kdy vyroste přízemní růžice a přezimuje do příštího roku. Klíčivost semen uložených v půdě je dobrá i po několika létech.[1][4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Česku této rostlině doposud není věnována pozornost, ale ve východních oblastech Spojených státu amerických je považována za velmi nebezpečný plevel podstatné snižující úrodu přezimujících obilovin i znehodnocující svou hořkou chutí pastviny pro dobytek.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c GOLIAŠOVÁ, Kornélia; ŠÍPOŠOVÁ, Helena. Flóra Slovenska V/4: Chorispora tenella [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, [cit. 2013-10-06]. S. 260-266. Dostupné online. ISBN 80-224-0710-0. (slovensky) 
  2. a b Flora of China: Chorispora tenella [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2013-10-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. PYŠEK, Petr; SÁDLO, Jiří; MANDÁK, Bohumil. Catalogue of alien plants of the Czech Republic. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2002, čís. 74 [cit. 06.10.2013], s. 97-196. Dostupné online. ISSN 0032-7786.  (anglicky) 
  4. a b c Chorispora tenella [online]. California Department of Food and Agriculture, Sacramento, CA, USA, [cit. 2013-10-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. AL-SHEHBAZ, Ihsan A.. Projects Brassicaceae: Chorispora tenella [online]. Tropicos.org, Missouri Botanic Garden, St. Louis, MO, USA, rev. 08.26.2009, [cit. 2013-10-06]. Dostupné online. (anglicky)