Dobroslav Chrobák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dobroslav Chrobák
Portrait chrobak-dobroslav.jpg
Narození 16. února 1907
Hybe
Úmrtí 16. května 1951 (ve věku 44 let)
Bratislava
Povolání spisovatel
Alma mater České vysoké učení technické v Praze
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ing. Dobroslav Chrobák (16. února 1907, Hybe, Uhersko16. května 1951, Bratislava) byl slovenský spisovatel-prozaik, esejista, kulturní publicista a literární kritik.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil sa jako druhé ze čtyř dětí v rodině krejčího a osvětového pracovníka. Studoval na gymnáziu v Rožňavě a Liptovském Mikuláši, později na Vyšší průmyslové škole v Bratislavě. Studium ukončil v roce 1934 na Českém vysokém učení technickém v Praze. Po návratu do Bratislavy působil jako vysokoškolský pedagog. Později pracoval jako redaktor Radiožurnálu v Československém rozhlasu v Bratislavě, posledních pět let jako oblastní ředitel pro Slovensko. Zemřel v Bratislavě na rakovinový nádor, pochován je v Hybe.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Už jako student psal povídky, byl kronikářem obce, sběratelem přísloví a pořekadel. Jako sedmnáctiletý debutoval ve Studentském časopise svoji první povídkou. Další prózy věnoval tematice vesnice a přírody. Usiloval o překonání uměleckých (pseudouměleckých) postupů opisného realismu a zaměřil se na fantastikumýtické působení přírody.

Knižně debutoval knihou povídek a novel Kamarát Jašek. Rozvinul základní myšlenky naturismu. Uměl využít i cizí podněty na vlastní inspiraci. Je to patrné hlavně v románové novele Drak sa vracia, která patří k základním dílům slovenského naturismu. Je také autorem recenzí a kritik, zejména meziválečné prózy, úvah o umění, referátů o výtvarnících. Společně se Štefanom Letzem sestavil Slovenský literární almanach a vydal Rukověť dějin slovenské literatury, která plnila funkci malého slovníku slovenských spisovatelů.

Velký vliv na jeho tvorbu mělo vícero autorů evropské prózy, jako např. Hermann Hesse, Henri Pourrat či Knut Hamsun. Kromě vlastní tvorby se věnoval také překladům, např. z ruštiny.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dobroslav Chrobák na slovenské Wikipedii.