Naturismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Naturistka na pláži ostrova Formentera
Označení naturistické pláže v Uruguayi

Naturismus (nebo nudismus, z lat. nudus – obnažený, nahý) označuje hnutí nebo směr, jehož zastánci praktikují a propagují nahotu na vyhrazených veřejných místech nebo v soukromí. Jde o přírodní přístup ke sportu a k žití v komunitě, oslavuje radost se zkušeností získané poznáváním přírody i aktu bytí sebe samotného, bez přímého vztahu k sexualitě. Podle evropských naturistů pojem nudismus označuje pouze část naturistů, v USA je tento výraz chápán jako synonymum. V některých zemích se užívá také označení „FKK´ers“, vycházející z německého Freikörperkultur (německá naturistická hnutí byla první na světě, první byl roku 1898 klub Freikörperkultur v Essenu).

Význam označení[editovat | editovat zdroj]

Sami naturisté hovoří o tom, že naturismus představuje trend sblížení lidí s přírodou. Hlavním projevem tohoto sblížení je podle jejich tvrzení nepoužívání oděvu. Naturismus tak nepovažují za kult nahoty, ale za hlubší filosofický směr či pohled na život, který má zahrnovat všestranně blízký vztah k životnímu prostředí. Naturismus má zásadu nezvýrazňování sexuálního podtextu nahoty. Naturisté bez oblečení se chovají stejně, jako by se chovali oblečení. Nejčastěji bývají jako důvod nahoty uváděny zdravotní důvody anebo návrat k přírodě.

Naturistická místa a rekreace[editovat | editovat zdroj]

Naturistická rodina na pláži

Naturismus bývá obvykle praktikován na vyhrazených veřejných nebo soukromých místech. Nejčastějším místem jsou vyhrazené naturistické pláže. Mimo to existují i rekreační naturistická střediska, naturistické kempy a další možnosti jako např. naturistické plavání v krytých bazénech. Po celé Evropě také existují kluby označenými jako FKK Sauny. Jde o podniky, kde se chodí pouze v županech a nebo úplně nazí. Jsou vybaveny vířivkami, saunami, profesionálními masážemi, barem atd.

Naturismus v Česku[editovat | editovat zdroj]

První oficiální naturistická pláž byla v Československu založena v roce 1985 na jezeře Lhota u Staré Boleslavi. V současné době je domácí naturismus spojen zejména s pořádáním sportovních a společenských akcí na vyhrazených místech. Rozšířené jsou pravidelné akce v bazénech a akvaparcích nebo pobyt v saunách a lázních. V letním období naturisté využívají i řadu přírodních lokalit zaměřených především na koupání.

Organizace[editovat | editovat zdroj]

I když je organizovanost poněkud v rozporu s orientací naturistů k přírodě, potřeba vystupování jako skupiny si vyžádala vytvoření organizace naturistů. Kromě Světové federace naturistů existují v mnoha zemích i národní organizace. Českou republiku zastupuje Naturista.cz, který je členem Světové federace naturistů INF-FNI. Většina naturistů (nudistů) však není členem žádné podobné organizace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]