Divizna brunátná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDivizna brunátná
alternativní popis obrázku chybí
Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď krtičníkovité (Scrophulariaceae)
Rod divizna (Verbascum)
Binomické jméno
Verbascum phoeniceum
L.
Synonyma
  • Verbascum wallrothii Bluff et Fingerh.
  • Thapsus phoeniceus (L.) Rafin.
  • divizna fialová [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum) je druh který svými sametově fialovými květy patří mezi diviznami k těm nejkrásnějším, je jediným druhem rostoucím v České republice, který nemá květy žluté barvy.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Divizna brunátná rudě zbarvená

Euroasijský druh roste ve střední, jižní a východní Evropě odkud zasahuje do Malé Asie, evropské části Ruska, na Kavkaz a do oblastí západní Sibiř a Střední Asie. Je vázán na teplé biotopy, vyrůstá většinou jednotlivě na kamenitých svazích a písčitých vysýchavých trávnicích stejně jako podél vlhkých okrajů světlých lesů. Vyžaduje trvale nepřemokřené zásadité substráty.

Vyskytuje se v mnoha typech xerotermních společenstev, zejména ve svazech Festucion valesiaceae a Bromion erecti. V České republice je těžiště jejího výskytu v termofytikumezofytiku, v nížinách a nižších pahorkatinách. Je ke spatření v severozápadních a středních Čechách a na střední a jižní Moravě.[1][2][3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá nebo zřídka dvouletá rostlina s chudě olistěnou přímou, nevětvenou lodyhou dorůstající do výše 30 až 80 cm, výjimečně až 100 cm. Z vytrvalého oddenku vyrůstá prvým rokem přízemní růžice listůřapíky dlouhými do 3 cm. Čepele těchto listů jsou tvaru vejčitého až podlouhlého, u báze jsou ostře zužující se a na koncích spíše tupé, bývají dlouhé 5 až 15 cm, na horní straně jsou lysé a na spodní žláznatě chlupaté, zvlněné okraje mají hrubě vroubkované. Koncem prvého roku listy růžice usychají a počátkem druhého z růžice vyroste květná lodyha. Její listy, obvykle jen 2 až 4, jsou drobné, přisedlé, oboustranně žláznatě chlupaté.

Pětičetné oboupohlavné květy na dlouhých stopkách vyrůstají jednotlivě z paždí krátkých listenů na vrcholu lodyhy. Vytvářejí květenství nepravý hrozen který je hustě chlupatý. Zelené kališní lístky kopinatého tvaru jsou dlouhé 4 až 6 mm. Tmavě fialové lalokovité korunní lístky široce eliptického tvaru vytvářejí kolovitou korunu mající asi 2,5 cm v průměru. V květu je pět tyčinek s fialovými nitkami zakončenými také fialovými ledvinovitými prašníky, semeník je dvoupouzdrý. Divizna brunátná rozkvétá od května do června a je opylovány létajícím hmyzem.

Plodem jsou vejcovité tobolky dlouhé asi 6 mm a řídce porostlé chlupy. Obsahují četná žebrovaná cylindrická semena.[1][2][4][5]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Divizna brunátná sice vyrůstá v současnosti ještě na poměrně velkém počtu lokalit, ale objevují se již záporné vlivy způsobené opuštěním tradičního způsobu zemědělského hospodaření. Pro zachování této ceněné rostliny i pro budoucnost je nutno ji chránit a proto byla prohlášena ohroženým druhem jak vyhláškou MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. tak i "Černým a červeným seznamem cévnatých rostlin České republiky v roce 2000".[6][7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Divizna brunátná [online]. BOTANY.cz, rev. 12.07.2007 [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Hvězdnice zlatovlásek [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 08.12.2009 [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (česky) 
  3. GRIN Taxonomy for Plants: Verbascum phoeniceum [online]. United States Department of Agriculture, USA, rev. 23.08.1994 [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b AtlasRostlin.cz: Divizna brunátná [online]. Tiscali media, a.s., Praha [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (česky) 
  5. Flora of China: Verbascum phoeniceum [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. [online]. Ministerstvo životního prostředí ČR [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (česky) 
  7. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]