Divizna brunátná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Divizna brunátná

alternativní popis obrázku chybí
Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: krtičníkovité (Scrophulariaceae)
Rod: divizna (Verbascum)
Binomické jméno
Verbascum phoeniceum
L.
Synonyma
  • Verbascum wallrothii Bluff et Fingerh.
  • Thapsus phoeniceus (L.) Rafin.
  • divizna fialová [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum) je druh který svými sametově fialovými květy patří mezi diviznami k těm nejkrásnějším, je jediným druhem rostoucím v České republice, který nemá květy žluté barvy.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Divizna brunátná rudě zbarvená

Euroasijský druh roste ve střední, jižní a východní Evropě odkud zasahuje do Malé Asie, evropské části Ruska, na Kavkaz a do oblastí západní Sibiř a Střední Asie. Je vázán na teplé biotopy, vyrůstá většinou jednotlivě na kamenitých svazích a písčitých vysýchavých trávnicích stejně jako podél vlhkých okrajů světlých lesů. Vyžaduje trvale nepřemokřené zásadité substráty.

Vyskytuje se v mnoha typech xerotermních společenstev, zejména ve svazech Festucion valesiaceae a Bromion erecti. V České republice je těžiště jejího výskytu v termofytikumezofytiku, v nížinách a nižších pahorkatinách. Je ke spatření v severozápadních a středních Čechách a na střední a jižní Moravě.[1][2][3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá nebo zřídka dvouletá rostlina s chudě olistěnou přímou, nevětvenou lodyhou dorůstající do výše 30 až 80 cm, výjimečně až 100 cm. Z vytrvalého oddenku vyrůstá prvým rokem přízemní růžice listůřapíky dlouhými do 3 cm. Čepele těchto listů jsou tvaru vejčitého až podlouhlého, u báze jsou ostře zužující se a na koncích spíše tupé, bývají dlouhé 5 až 15 cm, na horní straně jsou lysé a na spodní žláznatě chlupaté, zvlněné okraje mají hrubě vroubkované. Koncem prvého roku listy růžice usychají a počátkem druhého z růžice vyroste květná lodyha. Její listy, obvykle jen 2 až 4, jsou drobné, přisedlé, oboustranně žláznatě chlupaté.

Pětičetné oboupohlavné květy na dlouhých stopkách vyrůstají jednotlivě z paždí krátkých listenů na vrcholu lodyhy. Vytvářejí květenství nepravý hrozen který je hustě chlupatý. Zelené kališní lístky kopinatého tvaru jsou dlouhé 4 až 6 mm. Tmavě fialové lalokovité korunní lístky široce eliptického tvaru vytvářejí kolovitou korunu mající asi 2,5 cm v průměru. V květu je pět tyčinek s fialovými nitkami zakončenými také fialovými ledvinovitými prašníky, semeník je dvoupouzdrý. Divizna brunátná rozkvétá od května do června a je opylovány létajícím hmyzem.

Plodem jsou vejcovité tobolky dlouhé asi 6 mm a řídce porostlé chlupy. Obsahují četná žebrovaná cylindrická semena.[1][2][4][5]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Divizna brunátná sice vyrůstá v současnosti ještě na poměrně velkém počtu lokalit, ale objevují se již záporné vlivy způsobené opuštěním tradičního způsobu zemědělského hospodaření. Pro zachování této ceněné rostliny i pro budoucnost je nutno ji chránit a proto byla prohlášena ohroženým druhem jak vyhláškou MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. tak i "Černým a červeným seznamem cévnatých rostlin České republiky v roce 2000".[6][7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Divizna brunátná [online]. BOTANY.cz, rev. 12.07.2007, [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Hvězdnice zlatovlásek [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 08.12.2009, [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (česky) 
  3. GRIN Taxonomy for Plants: Verbascum phoeniceum [online]. United States Department of Agriculture, USA, rev. 23.08.1994, [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b AtlasRostlin.cz: Divizna brunátná [online]. Tiscali media, a.s., Praha, [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (česky) 
  5. Flora of China: Verbascum phoeniceum [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. [online]. Ministerstvo životního prostředí ČR, [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (česky) 
  7. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]