Přeskočit na obsah

Divizna brunátná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDivizna brunátná
alternativní popis obrázku chybí
Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďkrtičníkovité (Scrophulariaceae)
Roddivizna (Verbascum)
Binomické jméno
Verbascum phoeniceum
L., 1753
Synonyma
  • Verbascum wallrothii Bluff et Fingerh.
  • Thapsus phoeniceus (L.) Rafin.
  • divizna fialová [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divizna brunátná (Verbascum phoeniceum) je druh, který díky sametově fialovým květům patří mezi diviznami k těm nejkrásnějším. Jako jediný mezi druhy rostoucími v České republice nemá květy žluté barvy.

Divizna brunátná (rudě zbarvená)

Tento euroasijský druh roste ve střední, jižní a východní Evropě, odkud zasahuje do Malé Asie, evropské části Ruska, na Kavkaz a do oblastí západní Sibiře a Střední Asie. Je vázán na teplé biotopy, vyrůstá většinou jednotlivě na kamenitých svazích a v písčitých vysýchavých trávnících, stejně jako podél vlhkých okrajů světlých lesů. Vyžaduje trvale nepřemokřené zásadité substráty.

Vyskytuje se v mnoha typech xerotermních společenstev, zejména ve svazech Festucion valesiaceaeBromion erecti. V České republice je těžiště jeho výskytu v termofytikumezofytiku, v nížinách a nižších pahorkatinách. Lze ho spatřit v severozápadních a středních Čechách i na střední a jižní Moravě.[1][2][3][4]

Vytrvalá nebo zřídka dvouletá rostlina s chudě olistěnou, přímou, nevětvenou lodyhou dorůstající do výše 30 až 80 cm, výjimečně až 100 cm. V prvním roce z vytrvalého oddenku vyrůstá přízemní růžice listůřapíky dlouhými až 3 cm. Čepele těchto listů mají tvar vejčitý až podlouhlý, u báze se ostře zužují, ale na koncích jsou spíše tupé. Bývají dlouhé 5 až 15 cm, na horní straně jsou lysé a na spodní žláznatě chlupaté; zvlněné okraje mají hrubě vroubkované. Koncem prvého roku listy růžice usychají a počátkem druhého z růžice vyroste květná lodyha. Její listy, obvykle jen 2 až 4, jsou drobné, přisedlé a oboustranně žláznatě chlupaté.

Pětičetné oboupohlavné květy na dlouhých stopkách vyrůstají jednotlivě z paždí krátkých listenů na vrcholu lodyhy. Květenství - nepravý hrozen - je hustě chlupaté. Zelené kališní lístky kopinatého tvaru dosahují délky 4 až 6 mm. Tmavě fialové lalokovité korunní lístky široce eliptického tvaru vytvářejí kolovitou korunu o průměru asi 2,5 cm. Květ má pět tyčinek s fialovými nitkami zakončenými také fialovými ledvinovitými prašníky, semeník je dvoupouzdrý. Divizna brunátná rozkvétá od května do června a opyluje ji létající hmyz.

Plodem jsou vejcovité tobolky dlouhé asi 6 mm a řídce porostlé chlupy. Obsahují četná žebrovaná cylindrická semena.[1][2][4][5]

Ohrožení

[editovat | editovat zdroj]

Divizna brunátná sice v současnosti ještě roste na poměrně velkém počtu lokalit, ale objevují se již záporné vlivy způsobené opuštěním tradičního způsobu zemědělského hospodaření. V zájmu zachování této ceněné rostliny i pro budoucnost je nutno ji chránit, a proto byla prohlášena ohroženým druhem jak vyhláškou MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb., tak i "Černým a červeným seznamem cévnatých rostlin České republiky v roce 2000".[6][7]

  1. a b c HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Divizna brunátná [online]. BOTANY.cz, rev. 12.07.2007 [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. 
  2. a b DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Hvězdnice zlatovlásek [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 08.12.2009 [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. 
  3. GRIN Taxonomy for Plants: Verbascum phoeniceum [online]. United States Department of Agriculture, USA, rev. 23.08.1994 [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (anglicky) [nedostupný zdroj]
  4. a b AtlasRostlin.cz: Divizna brunátná [online]. Tiscali media, a.s., Praha [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. 
  5. Flora of China: Verbascum phoeniceum [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. [online]. Ministerstvo životního prostředí ČR [cit. 2012-06-23]. Dostupné online. 
  7. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2012-06-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-01-16. ISBN 80-86064-52-2. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]