Ctenolophon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ctenolophon

Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: malpighiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: Ctenolophonaceae
Rod: Ctenolophon

Ctenolophon je jediný rod čeledi Ctenolophonaceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpighiotvaré (Malpighiales).

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Stromy se vstřícnými kožovitými jednoduchými listy s palisty. Listy jsou celokrajné, s peřenou žilnatinou. Odění je z hvězdovitých chlupů. Květy jsou pětičetné, v úžlabních nebo vrcholových vrcholících nebo hroznech. Kalich je z 5 jen krátce spojených lístků. Koruna je z 5 volných, dužnatých a opadavých lístků. Tyčinek je 10. Semeník je srostlý ze 2 plodolistů, se 2 volnými nebo částečně srostlými čnělkami. V každém plodolistu jsou 2 vajíčka. Plodem je jednosemenný oříšek (podle jiné interpretace tobolka) s vytrvalým kalichem.

Rod zahrnuje 3 druhy a je rozšířen v tropické Africe při pobřeží Guinejského zálivu a v jihovýchodní Asii od Malajsie po Novou Guineu.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V minulosti byl rod Ctenolophon řazen do čeledi lnovité (Linaceae) nebo do samostatné čeledi v rámci řádu lnotvaré (Linales). V systému APG I byla čeleď vedena mezi čeleděmi s nejasným zařazením a dřívější řád lnotvaré (Linales) byl vřazen do řádu malpighiotvaré (Malpighiales), kam pozdější úpravy systému APG vřazují i čeleď Ctenolophonaceae. Podle kladogramů jsou nejblíže příbuznou skupinou čeledi rudodřevovité (Erythroxylaceae) a kořenovníkovité (Rhizophoraceae).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]