Rudodřevovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxRudodřevovité
alternativní popis obrázku chybí
Rudodřev Erythroxylum kapplerianum
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď rudodřevovité (Erythroxylaceae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rudodřev koka (Erythroxylum coca)
Rudodřev Erythroxylum novogranatense

Rudodřevovité (Erythroxylaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales). Jsou to dřeviny s jednoduchými většinou střídavými listy a nenápadnými květy, rozšířené v tropech celého světa. Nejznámějším a nejvýznamnějším druhem je rudodřev koka z Jižní Ameriky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rudodřevy jsou opadavé nebo stálezelené lysé keře nebo stromy s jednoduchými střídavými (jen u rodu Aneulophus vstřícnými) listy. Palisty jsou nápadné a charakteristické, často trojúhelníkovité a vytrvávající na krátkých větévkách i po opadu listů. Listy jsou celokrajné, s peřenou žilnatinou. Řada druhů Erythroxylum má na spodní straně listu charakteristické 2 podélné žilky nebo poněkud odlišně zbarvenou zónu podél střední žilky. Květy jsou nenápadné, jednotlivé nebo v úžlabních svazečcích, pětičetné, pravidelné, obvykle oboupohlavné, méně často jsou rostliny dvoudomé. Kalich je vytrvalý, z 5 srostlých lístků, koruna opadavá, z 5 volných lístků. Tyčinek je obvykle 10, ve dvou kruzích. Semeník je srostlý ze 3 plodolistů, se 3 komůrkami a 3 volnými nebo na bázi srostlými čnělkami. V každém plodolistu je 1, výjimečně 2 vajíčka. U rodu rudodřev (Erythroxylum) je častá distylie. Plodem je červená nebo fialová jednosemenná peckovice, u rodu Aneulophus dvou až třísemenná tobolka.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje asi 240 druhů ve 4 rodech. Rozšíření je pantropické, největší druhová diversita je v tropické Americe a na Madagaskaru. Rudodřev (Erythroxylum) je největším rodem čeledi (asi 230 druhů) a je rozšířen na všech kontinentech, zbylé 3 rody jsou africké.

Zástupci čeledi se vyskytují na různých stanovištích, nejčastěji jako podrostové dřeviny v nížinném deštném lese, jako keře v savanách a aridních oblastech i v tropických horách.

Ekologické interakce[editovat | editovat zdroj]

Nápadně zbarvené plody jsou šířeny zvířaty, především ptáky.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V dřívějších systémech byla čeleď nejčastěji řazena do řádu lnotvaré (Linales). V systému APG byl celý tento řád vřazen do řádu malpígiotvaré (Malpighiales).

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Rudodřev koka (Erythroxylum coca) je známých zdrojem kokainu a je používán indiány v Andách již po tisíce let. Také další druhy rodu obsahují účinné alkaloidy, např. rudodřev Erythroxylum citrifolia, známý jako catuaba a používaný jako afrodiziakum. Další druhy jsou využívány v medicíně.

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Aneulophus, Erythroxylum, Nectaropetalum, Pinacopodium

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha : Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Gentry A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0-226-28943-5.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. V). Timber Press, 1999. ISBN 0-915279-71-1
  • Valíček P. et al. Užitkové rostliny tropů a subtropů. 2. vyd. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]