Rudodřevovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Rudodřevovité

alternativní popis obrázku chybí
Rudodřev Erythroxylum kapplerianum
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: malpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: rudodřevovité (Erythroxylaceae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rudodřev koka (Erythroxylum coca)
Rudodřev Erythroxylum novogranatense

Rudodřevovité (Erythroxylaceae) je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu malpígiotvaré (Malpighiales). Jsou to dřeviny s jednoduchými většinou střídavými listy a nenápadnými květy, rozšířené v tropech celého světa. Nejznámějším a nejvýznamnějším druhem je rudodřev koka z Jižní Ameriky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rudodřevy jsou opadavé nebo stálezelené lysé keře nebo stromy s jednoduchými střídavými (jen u rodu Aneulophus vstřícnými) listy. Palisty jsou nápadné a charakteristické, často trojúhelníkovité a vytrvávající na krátkých větévkách i po opadu listů. Listy jsou celokrajné, s peřenou žilnatinou. Řada druhů Erythroxylum má na spodní straně listu charakteristické 2 podélné žilky nebo poněkud odlišně zbarvenou zónu podél střední žilky. Květy jsou nenápadné, jednotlivé nebo v úžlabních svazečcích, pětičetné, pravidelné, obvykle oboupohlavné, méně často jsou rostliny dvoudomé. Kalich je vytrvalý, z 5 srostlých lístků, koruna opadavá, z 5 volných lístků. Tyčinek je obvykle 10, ve dvou kruzích. Semeník je srostlý ze 3 plodolistů, se 3 komůrkami a 3 volnými nebo na bázi srostlými čnělkami. V každém plodolistu je 1, výjimečně 2 vajíčka. U rodu rudodřev (Erythroxylum) je častá distylie. Plodem je červená nebo fialová jednosemenná peckovice, u rodu Aneulophus dvou až třísemenná tobolka.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje asi 240 druhů ve 4 rodech. Rozšíření je pantropické, největší druhová diversita je v tropické Americe a na Madagaskaru. Rudodřev (Erythroxylum) je největším rodem čeledi (asi 230 druhů) a je rozšířen na všech kontinentech, zbylé 3 rody jsou africké.

Zástupci čeledi se vyskytují na různých stanovištích, nejčastěji jako podrostové dřeviny v nížinném deštném lese, jako keře v savanách a aridních oblastech i v tropických horách.

Ekologické interakce[editovat | editovat zdroj]

Nápadně zbarvené plody jsou šířeny zvířaty, především ptáky.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V dřívějších systémech byla čeleď nejčastěji řazena do řádu lnotvaré (Linales). V systému APG byl celý tento řád vřazen do řádu malpígiotvaré (Malpighiales).

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Rudodřev koka (Erythroxylum coca) je známých zdrojem kokainu a je používán indiány v Andách již po tisíce let. Také další druhy rodu obsahují účinné alkaloidy, např. rudodřev Erythroxylum citrifolia, známý jako catuaba a používaný jako afrodiziakum. Další druhy jsou využívány v medicíně.

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Aneulophus, Erythroxylum, Nectaropetalum, Pinacopodium

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha : Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Gentry A.H. Wooden Plants of Northwest South America. Chicago: The Univ. of Chicago Press, 1996. ISBN 0-226-28943-5.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. V). Timber Press, 1999. ISBN 0-915279-71-1
  • Valíček P. et al. Užitkové rostliny tropů a subtropů. 2. vyd. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]