Citroník ježatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxCitroník ježatý
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmýdelníkotvaré (Sapindales)
Čeleďroutovité (Rutaceae)
Rodcitrus (Citrus)
Binomické jméno
Citrus hystrix
DC., 1813
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Citroník ježatý (Citrus hystrix), v gastronomii známý pod názvy limeta kaffirová, mauricijská papeda a kafrová limeta,[1] je druh dřeviny z rodu citrusů, používaný jako léčivá rostlina, jako koření i jako zdroj silice pro voňavky.

Je to velký keř či malý strom, vysoký 2–11 metrů, s trnitými větvemi. Listy jsou aromatické a mají široce křídlaté řapíky. Plody jsou hesperidia, v plné zralosti žlutá, o průměru zhruba 4 cm, s charakteristicky hrbolatým povrchem.

Původně pochází z tropické jihovýchodní Asie, především z Malajského poloostrova, ale z hospodářských důvodů je pěstován i v oblasti Karibiku, kam si jej přivezli přistěhovalci. Je totiž součástí tradiční thajské, kambodžské, vietnamské, indonéské, kreolské, malajské, bengálské a jihoindické kuchyně. Patří mezi běžné přísady červeného kari.

Jeho hlavní a charakteristickou aromatickou složkou je aldehyd citronellal. Kromě něj obsahuje v menším množství citronellol, nerol a limonen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Kaffernlimette na německé Wikipedii a Kaffir lime na anglické Wikipedii.

  1. SEDLÁČEK, Pavel. Exotické koření s recepty. [s.l.]: Grada, 2019. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]