Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox chráněná oblast Chráněná krajinná oblast Labské pískovce byla vyhlášena dne 27. června 1972 výnosem ministerstva kultury č.j. 4.946/72 - II/2 o zřízení Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, okres Děčín a Ústí nad Labem na rozloze 32 302 ha, po vyčlenění její nejzachovalejší severní části vyhlášené k 1. ledna 2000 jako Národní park České Švýcarsko je současná rozloha CHKO 24 300 ha.

Geograficky zaujímá spolu s NP České Švýcarsko prakticky celou geografickou jednotku Děčínská vrchovina s nejvyšším vrcholem Děčínský Sněžník – 723 m. Zaujímá plochu severně od Českého středohoří zhruba od obce Petrovice a Tiských stěn na západě přes Děčín až po Chřibskou na východě.

Přírodní poměry jsou stejné jako v NP České Švýcarsko, avšak hustší osídlení zanechalo svůj vliv v menší rozmanitosti fauny a flóry. Povrch tvoří pískovce křídového stáří. Počet skalních útvarů v krajině je srovnatelný s národními parky v USA v Arizoně a Utahu. Na západě USA jsou skalní útvary vlivem suchého klimatu obnažené, v Labských pískovcích jsou pokryté lesy.

Velmi cenná je však zachovaná lidová architektura v podobě roubených domů.

Maloplošná chráněná území

Pískovcová skála v oblasti Tiských stěn

Externí odkazy