Chmerek roční

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxChmerek roční
alternativní popis obrázku chybí
Chmerek roční (Scleranthus annuus)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleď hvozdíkovité (Caryophyllaceae)
Rod chmerek (Scleranthus)
Binomické jméno
Scleranthus annuus
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nákres chmerku ročního

Chmerek roční (Scleranthus annuus) je šedozelená, drobná, trsnatá, planě rostoucí rostlinačeledi hvozdíkovitých. Je v české krajině jedním z nejrozšířenějších plevelů vyskytujících se na polích.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Roste jako původní druh v celé Evropě, od západního pobřeží až po Ural, na Kavkazu, v Malé Asii i v severní Africe. Druhotně byl rozšířen do Severní a Jižní Ameriky, východní a jižní Afriky, Austrálie i na Nový Zéland. V České republice se vyskytuje na celém území, je odolný vůči chladu a vystupuje až po horní hranici pěstování polních plodin.[1][2]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Roste zpravidla na kyselých podložích v půdách pravidelně obdělávaných, těžších, hlinitých i hlinitopísčitých, které mohou být plytké i silně vysýchavé. Obvykle se vyskytuje na polích s obilím i na strništích, ve vinohradech, v zahradách, na úhorech, mezích, suchých pastvinách i kamenitých svazích, na obnažených březích okolo vodních toků a na náplavových terasách. Lidmi je druhotně zavlékán podél cest a chodníků na lesní paseky a také na ruderální plochy do blízkosti lidských obydlí. Nejčastěji roste v plenárním a kolinním stupni, méně často se objevuje v submontánním a vzácný je v montánním stupni.

Chmerek roční se rozmnožuje výhradně semeny, která po přezimování v půdě většinou klíčí na jaře, zbytek pak po celou vegetační sezonu. Rostliny vzešlé na podzim dobře přezimují v listové růžici, jsou odolné proti chladu a začínají kvést již počátkem května a kvetou až do příchodu mrazu.[3][4][5]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nízká, jednoletá, ozimá nebo dvouletá, 5 až 20 cm vysoká, vícelodyžná, trávově zelená nebo šedozelená s kořenem sahajícím okolo 20 cm hluboko. Kolénkaté lodyhy jsou poléhavé, vystoupavé nebo přímé, vidličnatě rozvětvené a prostřední lodyžní články bývají delší než listy. Slabě tučnolisté listy, dlouhé 5 až 15 mm, rostou vstřícně, jsou přisedlé, čárkovitě šídlovité, na koncích špičaté a po obvodě celistvé. Na bázi mírně srostlých listů vyrůstají svazečky drobných lístků.

Drobné, zelenavé květylisteny rostou ve svazečcíchúžlabních nebo konečných vidlanových květenstvích. Květy mají jen neúplná okvětí, chybí jim koruny. Zvonkovitý kalich má pět kopinatých, špičatých, zelených lístků s bílým blanitým lemem. Tyčinek je v květu deset a z nich jsou pouze dvě až pět plodných. Semeník je polospodní a nese dvě tenké čnělkybliznami. Květy kvetou v květnu až říjnu a jsou opylovány hmyzem nacházejícím v květu nektar.

Plodem je 4 mm dlouhá, nepukavá tobolka vejčitého tvaru obalená vytrvalým kalichem. Je žlutohnědě zbarvená, lysá, podélně žebernatá a obsahuje jedno až dvě čočkovitá, hladká semena, kterých jedna rostliny vyprodukuje až několik stovek. Rozšiřují se větrem nebo povrchovou vodou a mohou být zanášena na čistá pole osivem obilovin a jetelovin.[1][4][5][6][7]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o málo významný plevel polí s nevápněnou, kyselou půdou. Přestože dokáže svými listovými růžicemi v nezapojených porostech vytvořit hustý pokryv, je považován za minimálně škodící a jeho výskyt není zpravidla potřebné chemicky regulovat.[3][5]

Chmerek roční je jednou z bylin tzv."Bachovy esence", která má důvěřivým lidem vyléčit většinu nemocí způsobených negativním stavem mysli. Dvě kapky esence denně a je po problému; uzdravuje lidi i zvířata.[8]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c MIŽÍK, Peter. BOTANY.cz: Chmerek roční [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 23.11.2007 [cit. 2016-05-31]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. US National Plant Germplasm System: Scleranthus annuus [online]. United States Department of Agriculture, Beltsville, MD, USA [cit. 2016-05-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b DEYL, Miloš. Plevele polí a zahrad. Ilustrace Otto Ušák. Praha: Československá akademie věd, 1956. 384 s. HSV 38873/55/SV3/6423. Kapitola Chmerek roční, s. 198. 
  4. a b GOLIAŠOVÁ, Kornélia; MICHALKOVÁ, Eleonóra. Flóra Slovenska VI/3: Sklerant ročný [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2012 [cit. 2016-05-31]. S. 126-132. Dostupné online. ISBN 978-80-224-1232-2. (slovensky) 
  5. a b c Herba, Atlas plevelů: Chmerek roční [online]. Česká zemědělská univerzita, FAPaPZ, Katedra agroekologie a biometeorologie, Praha [cit. 2016-05-31]. Dostupné online. (česky) 
  6. THIERET, John W.; RABELER, Richard K. Flora of North America: Scleranthus annuus [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-05-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Chmerek roční [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2016-05-31]. S. 298. Dostupné online. (česky) 
  8. HEŘT, Jiří. Bachova květinová léčba [online]. Český klub skeptiků SISYFOS, Praha, 06.09.2007 [cit. 2016-05-31]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]