Caroline, hanoverská princezna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Caroline, hanoverská princezna
Rodné jméno Caroline Louise Marguerite Grimaldi
Narození 23. ledna 1957 (60 let)
Prince's Palace of Monaco
Alma mater Institut d'études politiques de Paris
Manžel(ka) Arnošt Augustus Hannoverský
Philippe Junot
Stefano Casiraghi
Děti Andrea Casiraghi, Charlotte Casiraghi, Pierre Casiraghi a Alexandra, hanoverská princezna
Rodiče Rainier III. a Grace Kelly
Příbuzní Albert II. Monacký a Stéphanie Monacká
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Monacká knížecí rodina
Polignac-Grimaldi
Monacký knížecí znak

Caroline, hanoverská princezna, dědičná princezna monacká (Caroline Louise Marguerite;  23. ledna 1957, Monako) je nejstarší dítě bývalého monackého knížete Rainiera III. a jeho ženy, bývalé americké filmové herečky, Grace Kellyové. V roce 1999 se vdala za hanoverského prince Ernsta Augusta V. Od smrti svého otce až do narození dědičného prince Jaquese, 10. prosince 2014 byla již po druhé v životě předpokládanou dědičkou monackého trůnu. Tou byla již jednou, v letech 1957-1958, před narozením svého bratra, současného monackého knížete, Alberta II. V současnosti (podzim 2015) je třetí v pořadí následnictví na monacký knížecí trůn.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Princezna Caroline studovala v Anglii a Francii. Na Sorbonně studovala filozofii, psychologii a biologii. Mluví plynně anglicky, španělsky, německy a italsky.

Dne 28. června 1978 se Caroline vdala za francouzského bankéře Philippea Junota. Již o dva roky později se ale pár rozvedl. V roce 1992 byl tento sňatek dokonce anulován římskokatolickou církví. Před druhým manželstvím byla Caroline krátce zasnoubena se synem Ingrid Bergmanové a Roberta Rosselliniho.

V roce 1983 si Caroline vzala italského sportovce a obchodníka Stefana Casiraghiho, se kterým má tři děti:

Dvě nejmladší děti byly pojmenovány po svých praprarodičích z matčiny strany princezně Charlotte a Pierreovi de Polignacovi. Andrea byl pojmenován po příteli svého otce. Stefano Casiraghi zemřel při závodu na člunech v roce 1990. Říká se o něm, že byl její životní láskou a jeho smrt ji velmi zasáhla.

Jejím třetím a zároveň současným manželem je hanoverský princ Ernst August V., hlava hannoverské dynastie. Vzali se v roce 1999 po rozvodu prince s Chantal Hochuli a mají spolu jednu dceru:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Caroline, Princess of Hanover na anglické Wikipedii.