Boromejští

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Borromeo (rod))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Boromejští (italsky Borromeo) je jméno významného šlechtického rodu sídlícího v severní Itálii.

Knížecí erb rodu Boromejských s heslem „humylitas“ (pokora)

Rodové dějiny[editovat | editovat zdroj]

Původní rod pocházel z okolí Říma. V městě San Miniato patřil koncem 13. století mezi bohaté měšťanské kupecké rodiny. Kolem roku 1370 se Boromejští přestěhovali do Milána a založili banku s pobočkami v Benátkách a Florencii. Měli i příbuzenské vztahy k vládnoucímu rodu vévodství milánského Viscontiům, pomocí jichž dospěli k velkému bohatství.

V roce 1406 Boromejští v mužské linii vymřeli, avšak po předchozím sňatku rodové dědičky s příslušníkem rodu Vitalianiů a adopci jejího syna posledním pánem z rodu Boromejských vznikl nástupnický rod užívající totéž jméno. Ten pokračoval ve velmi úspěšných bankovních obchodech a v roce 1445 získal hraběcí titul. Hlava rodu získala navíc v roce 1896 titul markýze di Angera a od roku 1916 knížete se stejným přídomkem. Ostatní Boromejští jsou hrabata di Arona.

Do rodu Boromejských náleželo sedm kardinálů římskokatolické církve.

Pohled na jeden z Borromejských ostrovů, Isola Bella, a palác Boromejských

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Do rodu Borromeo patří mj. tyto osobnosti:

Rodový majetek[editovat | editovat zdroj]

Rodový majetek zahrnuje Borromejské ostrovy na Lago Maggiore v severní Itálii včetně paláců na ostrovech Isola Bella a Isola Madre a několik dalších hradů a zámků s parky.

Řád Milosrdných sester svatého Karla Boromejského[editovat | editovat zdroj]

Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského (Sorores Misericordiae Sancti Caroli Borromei; SMCB) byla založena v roce 1652 ve francouzském městě Nancy. Zakladatel řádu Emmanuel Chauvenel tak splnil přání svého syna, který zemřel ve věku 31 let. Svůj název však obdržel na památku milánského arcibiskupa a kardinála tohoto jména. Tento ženský řád pečuje o nemocné, chudé a lidi v obtížných životních situacích. Je činný také v České republice. Jeho příslušnice jsou označovány jako boromejky nebo sestry boromejky.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Borromeo na německé Wikipedii.