Federico Borromeo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Federico Borromeo
Svěcení
Biskupské svěcení11. červen 1595
Osobní údaje
Datum narození18. srpen 1564
Místo narozeníMilan
Datum úmrtí21. září 1631
Místo úmrtíMilan
Místo pohřbeníKatedrála Narození Panny Marie v Miláně
Vyznánířímskokatolické
RodičeJulius Cesar Boromejský
PříbuzníKarel Boromejský (bratranec)
Povoláníkatolický kněz, knihovník, inkvizitor a katolický biskup
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Federico Borromeo nebo Federico Boromejský (18. srpna 1564, Milán21. září 1631, Milán) byl italský kardinál a arcibiskup v Miláně.[1] Pochází z italské šlechtické rodiny Boromejských.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Federico Borromeo se narodil v Miláně jako druhý syn Giulia Cesare Borromea, hraběte z Arony, a Margherity Trivulzio. Rodina byla vlivná jak ve sféře světské, tak i církevní. Federico byl bratranec svatého Karla Boromejského, předchozího milánského arcibiskupa.

Studoval v Bologni s kardinálem Gabrielem Paleottim. V roce 1580, ve věku šestnácti let požádal o přijetí do řádu jezuitů. Jeho bratranec Karel Boromejský jej od tohoto kroku odrazoval a poslal jej na univerzitu do Pavie, na Collegio Borromeo. Federico zde studoval pět let a v květnu 1585 získal doktorát v teologii. Po smrti bratrance Karla byl poslán do Říma pokračovat ve studiu. V Římě byl silně ovlivněn Filipem Neri, Caesarem Baroniem a Robertem Bellarminem. Federico Borromeo byl jmenován kardinálem papežem Sixtem V. dne 18. prosince 1587, ve věku pouhých 23 let.[1] Jako kardinál se zúčastnil papežských konkláve v letech 1590, 1591, 1592, 1605 a 1623 (nebyl přítomen ve volbách roku 1621). Konkláve v roce 1590 se zúčastnil ve věku 26 let, tedy jako jeden z nejmladších kardinálů podílejících se na volbě papeže. V Římě se Federico nezajímal o politické otázky, ale zaměřil se na studium a modlitbu. Spolupracoval na vydání Vulgaty Sixto-klementinské a na zveřejnění závěrů z Tridentského koncilu.

Arcibiskupem v Miláně[editovat | editovat zdroj]

Dne 24. dubna 1595 papež Klement VIII. jmenoval Federica arcibiskupem v Miláně a vysvětil jej 11. června 1595 v Římě biskupem. Následoval tak svého bratrance Karla na cestě v podpoře kázně v kléru. Zakládal kostely a vysoké školy na své vlastní náklady a dohlížel na aplikování reformovaných principů stanovených Tridentským koncilem.

V roce 1609 založil Borromeo v Miláně Ambrosiánskou knihovnu (Biblioteca Ambrosiana), v Oxfordu Bodleyovu knihovnu (Bodleian Library), první skutečně veřejnou knihovnu v Evropě. V Aroně dal svému bratranci postavit slavnou sochu "Svatý Karel Boromejský". Podporoval stavby Sacri Monti v Piemontu a Lombardii, dnes na seznamu Světového dědictví UNESCO. Podílel se na výzdobě milánské katedrály Duomo di Milano, kde je pohřben. Federico Borromeo zemřel v Miláně dne 21. září 1631 ve věku 67 let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Federico Borromeo na anglické Wikipedii.

  1. a b David Cheney. Federico Cardinal Borromeo (Sr.) [online]. Catholic-Hierarchy.org [cit. 2012-10-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]