Bitva u Jílového

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Jílového
konflikt: Napoleonské války
{{{alt}}}
Plán bitvy u Jílového
trvání: 8. února 1807
místo: Bagrationovsk, dnešní Kaliningradská oblast
výsledek: Nerozhodný
strany
Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Vlajka Pruska Prusko
Francie Francie
velitelé
Generál Bennigsen Císař Napoleon
Michel Ney

síla
70 000 Rusů a později přišlo 9000 Prusů; 128 děl zpočátku 49 000 mužů, později přišlo dalších 15 100 Davoutových mužů a 14 500 mužů Neyova sboru
ztráty
odhadem 25 000 mrtvých a raněných nejméně 30 000 mrtvých a raněných

Bitva u Jílového (nebo též bitva u Jílové) byla jednou z nejkrvavějších bitev napoleonských válek. U Jílového (dnešní Bagrationovsk v Kaliningradské oblasti Ruské federace - rusky Багратионовск, německy Preußisch Eylau, litevsky Ylava, česky Jílové) se v ní 8. února 1807 střetla rusko-pruská a francouzská armáda. Bitva skončila nerozhodně.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Antoine-Jean Gros: Napoleon v bitvě u Jílového

Na jaře 1806 vznikla takzvaná čtvrtá protinapoleonská koalice, k níž patřilo Prusko, Rusko a Anglie.

Pruská armáda byla brzy rozdrcena v bitvách u Jeny a Auerstädtu a francouzské jednotky obsadily Berlín. Tato vítězství dovedla Napoleona do Polska. Zde očekával boj s blížící se ruskou armádou.

Ruský velitel Bennigsen se u Pultuska střetl s částí francouzské armády. Bitva skončila nerozhodně. Bennigsen před Francouzi ustupoval, ale nakonec se rozhodl pro bitvu u města Pruské Jílové (dnes Bagrationovsk).

Bitva[editovat | editovat zdroj]

V devět hodin ráno 8. února zahájilo ruské dělostřelectvo kanonádu a pěchota vyrazila k útoku na Francouze. Francouzi se urputně v Jílovém bránili, dokud jim nepřišel na pomoc Davout. Ten Rusům vpadl do boku, čímž oslabil tlak na Jílové. Toho Napoleon využil k zahájení protiútoku.

Nasadil Augereauův sbor, který však kvůli velmi špatné viditelnosti způsobené vánicí vjel přímo před hlavně ruských děl a byl zničen. Poté Napoleon povolal zálohy a zahájil útok francouzské jízdy na ruský střed. Rusům hrozila porážka, ale příchod 9000 Lestocqových Prusů situaci zachránil. Francouzský útok byl zastaven a Rusové pomalu začali postupovat do protiofenzívy.

Tehdy dorazil na bojiště maršál Ney. Jeho jednotky se střetly s menším množstvím pruských jednotek a donutily je po těžkém boji k ústupu a zahájily útok na Rusy. Ti ho odrazili a zahájili protiútok. Byla již tma, tak Ney útočící jednotky stáhl. Tím bitva skončila. Rusové se další den spořádaně stáhli. Francouzi později ustoupili též.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Bitva skončila i přes neobyčejnou krvavost nerozhodně, ale politicky Napoleon prohrál. Bitva otřásla mýtem o jeho neporazitelnosti. Teprve až bitva u Friedlandu napravila císařovu pověst.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]