Bitva u Štoků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva u Štoků
konflikt: Napoleonské války
{{{alt}}}
Památník obětem bitvy
trvání: 3.–5. prosince 1805
místo: Štoky, Čechy
výsledek: Vítězství Rakouského císařství.
strany
Flag of Bavaria (striped).svgBavorsko Flag of the Habsburg Monarchy.svg Rakouské císařství
velitelé
Flag of Bavaria (striped).svg Carl Philipp von Wrede Flag of the Habsburg Monarchy.svg arcivévoda Ferdinand

síla
6500 mužů 10 000 mužů
ztráty
800 (celkově) 200 (celkově)

Bitva u Štoků byla svedena mezi rakouskými a bavorskými jednotkami v rámci války s protifrancouzskou třetí koalici. Skončila vítězstvím rakouských vojsk arcivévody Ferdinanda, o výsledku války se ale rozhodlo úplně jinde – u Slavkova.

Postup bavorských jednotek[editovat | editovat zdroj]

Jednotky bavorského kurfiřta vstoupily na území Moravy 18. listopadu ve Znojmě. Vrchním velitelem takzvaného Pomocného sboru byl generál Carl Philipp von Wrede, který stál v čele 3. brigády generála Marsigliho a 5. brigády generála Minucciho, celkem 5950 pěšáků a 570 kavaleristů. Dne 18. listopadu 1805 obsadili bavorští švališéři Jihlavu, 26. listopadu stanuli von Wredeho jednotky u Německého Brodu a poté, co byly k Brnu staženy jednotky maršála Bernadotta, měli Bavoři chránit silnici z Jihlavy do Znojma. Proti Bavorům stanul sbor arcivévody Ferdinanda tvořeny jednotkami, které dokázaly uniknout z Ulmu a také šestými záložními prapory pěších pluků. Zhruba desetitisícový sbor se zformoval u Plzně a 1. prosince obsadil Německý Brod. K prvnímu střetu došlo v noci z 1. na 2. prosince u Zvonějova. Na ležení předvoje 3. brigády zaútočily čtyři prapory 21. pluku. Bavorům se protiztečí podařilo Rakušany odrazit, přesto zde padlo zhruba 50 mužů a další stovka byla zajata.

Bitva u Štoků[editovat | editovat zdroj]

Von Wrede se 3. prosince posunul k městečku Štoky a po sérii bitek odsud vytlačil Rakušany. Následujícího dne nastal relativní klid, obě strany se připravovaly na rozhodující střetnutí. Rakušané se zformovali tak, že střed jejich linie stál u samoty Skřivánek severně od Štoků, pravé křídlo stálo u obce Okrouhlička a levé u Smilova. Kolem druhé odpoledne, 5. prosince, zahájilo levé rakouské křídlo postup na Štoky a městečko dobylo. Bavoři ustoupili ke Zvonějovu, ale zde byli napadeni pravým křídlem. Ustoupili znovu až k loveckému zámečku u Pávova, kde se pokusili zachytit v ohrazené oboře. Ani to se jim ale nepodařilo a byli vyhnáni i odsud. Teprve protiútok bavorského jezdectva umožnil těžce zkoušeným Bavorům ustoupit k Moravským Budějovicím. V bitvě ztratili Bavoři na 800 mužů, z nichž 600 padlo do zajetí. Rakušané přiznali 27 padlých, 142 raněných a 36 nezvěstných. Arcivévoda Ferdinand obsadil Jihlavu, ale po uzavření příměří mezi Napoleonem a císařem Františkem I. se odsud stáhl. Tím skončila tato malá epizoda napoleonských válek.