Bitva u Schöngrabernu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Schöngrabernu
konflikt: Napoleonské války
Bitva u Schöngrabernu
Bitva u Schöngrabernu

Trvání16. listopad 1805
MístoHollabrunn, Rakousko
Souřadnice
VýsledekTaktické vítězství Francie
Strategické vítězství Ruska
Strany
Rusko Ruské impérium Francie Francouzské císařství
Velitelé
Generál Bagration Maršál Murat
Maršál Lannes
Síla
9000 mužů 20 600 mužů
Ztráty
3800 mužů 2000 mrtvých a raněných

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Schöngrabernu (nebo též bitva u Hollabrunnu) byla ozbrojeným střetem napoleonských válek v době války třetí koalice, který se odehrál 16. listopadu 1805 nedaleko Hollabrunnu v Dolních Rakousích, dva týdny před bitvou u Slavkova.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Ruské oddíly generála Kutuzova ustupovaly na sever od Dunaje před Napoleonovou armádou. 13. listopadu 1805 získali maršálové Murrat a Lannes, kteří veleli francouzskému předvoji, most přes Dunaj ve Vídni lživým tvrzením, že bylo podepsáno příměří, čímž zmátli obránce a rychle most obsadili. Kutuzov potřeboval čas na spojení s posilami, vedenými generálem von Buxhoevedenem, které vyčkávaly u Brna. Proto nařídil svému zadnímu voji, pod vedením generála Bagrationa, aby zbrzdil postup francouzské armády.

Maršálové Murat a Lannes veleli IV. a V. sboru, které zadní voje pronásledovaly. Bagration zaujal pozici šest kilometrů severně od Hollabrunnu, na kopci nad vesnicí Schöngrabern. Murat se domníval, že čelí celé ruské armádě a váhal s útokem. Bagration mu tedy navrhl jednání o příměří. Murat přijal a nezaútočil, v domnění, že jedná prozíravě. To ovšem nesmírně rozzuřilo Napoleona. V dopise Muratovi napsal:

„Není slov, která by vyjádřila moje rozhořčení. Jste pouze velitelem mého předvoje a nemáte žádnou pravomoc k přijetí příměří bez mých příkazů. Vaše činy mě budou stát úspěchy tohoto tažení. Ihned příměří ukončete a zaútočte na nepřítele. Oznamte mu, že velitel, který příměří podepsal, k tomu neměl pravomoc, že jenom ruský císař má k tomuto právo, a že teprve až ruský císař potvrdí tuto dohodu, pak i já ji potvrdím. Ale i to je lest. Pochodujte a zničte ruskou armádu.“

16. listopadu Murat oznámil Bagrationovi, že příměří skončí v pět hodin odpoledne. Po odražení několika francouzských útoků a bránění pozic po dobu šesti hodin, Bagration vyjel a provedl velmi dobře organizovaný ústup na severovýchod, kde se spojil se zbytkem ruských sil. Jeho dovedná obrana, vůči převaze početní i výzbrojové, zpomalila francouzské síly dost na to, aby mohlo dojít ke spojení dvou ruských armád u Brna.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Battle of Schöngrabern na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOVAŘÍK, Jiří. Napoleonova tažení I. – Vítězné roky. Třebíč: Akcent, 2003. 485 s. ISBN 80-7268-261-X. 
  • ELBL, Pavel Benedikt. Maršál Lannes: francouzský Achilles. Třebíč: Akcent, 2008. 495 s. ISBN 978-80-7268-529-5. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]