Barbara Maria Willi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Barbara Maria Willi
Narození 12. dubna 1965 (53 let)
Freiburg im Breisgau
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Prof.Barbara Maria Willi, Ph.D. (* 12. dubna 1965 Freiburg im Breisgau) je česko-německá cembalistka, varhanice a specialistka na kladívkový klavír.

Barbara Maria Willi významně přispěla k vývoji staré hudby v České republice. Založila cembalovou třídu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a od roku 2014 je vedoucí tamější nové katedry varhanní a historické interpretace. V roce 2006 získala doktorský titul na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně za svou práci „O stylu generálního basu v 17. století“. Rok 2010 ji přinesl profesorský titul, který převzala z rukou českého prezidenta Václava Klause.

Významný vliv na její pojetí hudby měli její profesoři Stanislav Heller (Freiburg i. Br.), Aline Zylberajch (Strasbourg) a Kenneth Gilbert (Mozarteum Salzburg). Nové pohledy na provozovaci praxi staré hudby ji poskytl Nikolaus Harnoncourt (Mozarteum Salzburg). Obory hra na cembalo, kladívkový klavír a provozovací praxe staré hudby na Mozarteu v Salcburku absolvovala v roce 1995 s významenáním. V témže roce získala cenu „Prix d’encouragement - special mention” v mezinárodní cembalové soutěži v Bruggách. Lásku k historickým nástrojům a dovednosti v ladění ji přinesli Jos van Immerseel a Mark Lindley. Jesper Christensen v ní budoval touhu, zrealizovat generální bas co nejvěrneji barokním principům. Barbara Maria Willi je oblíbená solistka a hudební partnerka v komorních skupinách. Přední cembalistka spolupracovala s umělci jako například Magdalena Kožená, Martina Janková, Erich Hoeprich, Doron Sherwin, Erich Höbarth, Sergio Azzolini, Christian Leiterer ad. Barbara Maria Willi koncertuje na významných pódiích jako například v Curychské opeře, ve vídeňském Konzerthausu, ve filharmoniích v Krakově, Essenu, Wroclavi, na hradě v Bratislavě, v pražském Rudolfinu. Cembalistka a solistka na kladívkový klavír ráda přínášé nové úhly pohledů do hudebního vnímání. Důkladně zkoumala generálbasové prameny 17. století a často překvapí svými osobitými realizacemi bassa continua. S kladívkovým klavírem podnítila výzkumnou cestu do oblasti písnové tvorby 18. století a představila celou řadu neznámých českých autorů (Josef Rösler, Jan Hugo Voříšek, Leopold Koželuh).

Její nahrávky („Intrada di Polcinelli“, „Salve mater“) získaly četná ocenění (cena německé hudební kritiky, choc du monde de musique, CD měsíce časopisů Harmonie a Klassik heute). Je oblíbeným hostem televizních pořadů jako například Noc s Andělem anebo Na plovárně s Markem Ebenem. V roce 2005 byla členkou poroty Mezinárodní soutěže v rámci festivalu Pražské Jaro. Její dramaturgie pro festival Concentus Moraviae jsou nápadité a provokativní (vlámská bouře, velci skladatelé a jejích nepřátelé). Díky jejímu působení se stal Concentus Moraviae biennale staré hudby s největším počtem koncertů na autentické nástroje ve střední Evropě. Od roku 2014 zodpovídá také za dramaturgii festivalu Bachův varhanní podzim. Spolu s agenturou C.E.M.A. založila úspěšný cyklus koncertů staré hudby v Brně pod názvem Barbara Maria Willi uvádí...

Zažila některé zajímavé mediální momenty. Televizní přenos z festivalu Concentus Moraviae, kde koncertovala spolu s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou a kontratenorem Thierry Grégoirem, byl oceněn prestižní cenou za nejlepší záznam koncertu na festivale Zlatá Praha 2000. česká televize s ní vytvořila portrét pod názvem "Bravo - Barbara Maria Willi".

Je autorkou generálbasové detektivky "Generálbas anebo kdo zavraždil kontrapunkt?" (musica sacra, Brno 2010).

V současné době se věnuje také interpretaci soudobé hudby, mimo jiné s Brno Contemporary Orchestra.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]