Antilopa skákavá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxAntilopa skákavá
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
LR/cd
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídačtyřnožci (Tetrapoda)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Podřádpřežvýkavci (Ruminantia)
Čeleďturovití (Bovidae)
Podčeleďpravé antilopy (Antilopinae)
RodAntidorcas
Binomické jméno
Antidorcas marsupialis
Zimmermann, 1780
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antilopa skákavá neboli Springbok (afrikánsky a nizozemsky: Spring=skok; bok=antilopa, jelenovití, nebo koza[1]; Antidorcas marsupialis) je velká a elegantní antilopa z podčeledi Pravé antilopy (Antilopinae), která se vyznačuje vysokými a dlouhými skoky. Obývá Afriku konkrétně Angolu, Jižní Afriku, Namibii, Botswanu (poušť Kalahari).

Rozměry

Výška v kohoutku:

Délka (včetně ocasu):

  • 120-150 cm

Délka rohů:

  • 28-40 cm

Ocas:

  • 19-27 cm

Hmotnost:

Popis

Antilopa skákavá je kontrastně zbarvena: Její srst je krátká, na hřbetě a krku je světle hnědá. Má také tmavý pruh na hlavě, který vede od ucha, přes oko, až k čenichu. Hlava a břicho jsou obvykle bílé, výjimečně do šediva.

Samci a samice vypadají podobně a oba mají silné černé růžky ze zřetelnými prstenci, které jsou u samic menší a slabší. Springboci mají neobvyklý kožní záhyb, který se táhne od prostředka hřbetu ke kořeni ocasu. Když je zvíře vzrušené nebo vyplašené, rozevře tento záhyb a vztyčí dlouhé, bílé chlupy, které rostou uvnitř.

Potrava a rozmnožování

Antilopy skákavé se živí listy keřů a trávou a nejsou závislé na vodě. V době rozmnožování si samec někdy zakládá teritorium a harém 10 až 30 samic, ale běžná jsou i smíšená stáda. Boje samců v období říje jsou pozoruhodné, jelikož při nich samci vyskakují do výšky a sráží se svými rohy. Smrtelné úrazy jsou však výjimkou. Springboci se páří většinou v období sucha a porody přicházejí většinou v říjnu a listopadu, kdy je období dešťů. Samice rodí po asi 6 měsíční březosti jediné mládě.

Způsob života

Stádo antilop skákavých v Namibii

Antilopa skákavá žije ve stádech. Tato antilopa, jak už nám její název napovídá, se vyznačuje vysokými skoky, které se především zasloužily o její známost. Skáče tak, že strhuje všema 4 nohama do vzduchu, skloní hlavu a záda prohne do obloukovitého tvaru a na hřbetě se jí rozevře a zvýrazní bílý pruh, kterým dává ostatním členům stáda najevo, že je něco v nepořádku. U stád těchto antilop se můžou občas zdržovat i stáda jiných velkých savců (zeber, buvolů…), které při poplachu prchají s nimi. Skákat ale může springbok třeba jen při hře. Tyto skoky mohou dosahovat až 3,5 m.

Kdysi byly antilopy skákavé velice početné a až milionová stáda podnikala v období sucha migraci za čerstvou pastvou, přičemž zničila veškeré pastviny i zemědělskou půdu které jim ležely v cestě. V důsledku toho byly antilopy pronásledovány a tisíce jich bylo zabito, ale dnes jsou ve svém původním areálu znovu vysazovány a jejich stavy opět stoupají.

Galerie

Odkazy

Reference

Literatura

  • A. S. Barkovová, I. B. Šustovoj: Velký atlas živočichů. Praha, Fortuna Print, 2000.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Galerie antilopa skákavá na Wikimedia Commons