Antaidži

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antaidži
Antaiji.jpg
Výstavba1924
Poloha
AdresaŠinonsen, JaponskoJaponsko Japonsko
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antaidži (japonsky 安泰寺) je buddhistický chrám zenové sekty Sótó nacházející se ve městě Shin'onsen v okrese Mikata na severu prefektury Hjógó v Japonsku.

Chrám založil v roce 1923 Oka Sótan jako klášter učenců, kteří se věnují studiu Šóbógenzó. Tehdy stál klášter na severu Kjóta a studovalo v něm mnoho slavných učenců. Po druhé světové válce zůstal Antaidži opuštěný až do roku 1949, kdy se Sawaki Kódó a Učijama Kóšó, mistr a žák společně kráčející po Buddhově cestě, nastěhovali do Antaidži a učinili z něj místo zasvěcené, čisté a prosté praxi zazenu.

Na sklonku šedesátých let 20. století začal být tento malý klášter díky praxi, která spočívala v zazenu a ritualizovaném žebrání, známým nejen v Japonsku, ale i v zahraničí a sjíždělo se do něj mnoho lidí. Množství návštěvníků a růst řady nových budov v okolí kláštera způsobily, že bylo kvůli ruchu obtížné pokračovat v meditační praxi. Proto následující opat Watanabe Kóhó rozhodl přemístit Antaidži na sever prefektury Hjógó na místo, kde se klášter nalézá dnes.

V současnosti se Antaidži nalézá poblíž národního parku na pobřeží Japonského moře a vlastní kolem padesáti hektarů horské půdy. Minulý opat Mijaura Šinjú byl zastáncem klidného a soběstačného života v souladu s duchem zazenu a až do své náhlé smrti ve sněhové lavině v únoru 2002 usiloval o naplňování ideálu soběstačnosti svou každodenní aktivitou. V současné době pokračuje coby opat Antaidži jeho žák, německý mnich Muhó Nölke, jenž se snaží vytvořit v klášteře novou pulzující sanghu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]