Antaidži

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antaidži
Antaiji.jpg
Základní informace
Výstavba1924
Poloha
AdresaŠinonsen, JaponskoJaponsko Japonsko
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antaidži (japonsky 安泰寺) je buddhistický klášter zenové sekty Sótó nacházející se ve městě Shin'onsen v okrese Mikata na severu prefektury Hjógó v Japonsku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klášter založil v roce 1923 Oka Sótan jako klášter učenců, kteří se věnují studiu Šóbógenzó. Tehdy stál klášterní chrám na severu Kjóta a studovalo v něm mnoho slavných učenců. Po druhé světové válce zůstal Antaidži opuštěný až do roku 1949, kdy se Sawaki Kódó a Učijama Kóšó, mistr a žák společně kráčející po Buddhově cestě, nastěhovali do Antaidži a učinili z něj místo zasvěcené praxi zazenu.

Na sklonku šedesátých let 20. století začal být tento malý klášter díky praxi, která spočívala v zazenu a ritualizovaném žebrání, známým nejen v Japonsku, ale i v zahraničí a sjíždělo se do něj mnoho lidí. Množství návštěvníků a růst řady nových budov v okolí kláštera způsobily, že bylo kvůli ruchu obtížné pokračovat v meditační praxi. Proto následující opat Watanabe Kóhó rozhodl přemístit Antaidži na jiné místo na severu prefektury Hjógó.

Od roku 1976 sídlí klášter Antaidži poblíž národního parku na pobřeží Japonského moře a vlastní kolem padesáti hektarů horské půdy na nepřístupné náhorní plošině, obklopené hustými borovými lesy. V zimních měsících je místo většinou nepřístupné kvůli hustému sněžení. Klášter je soběstačný díky pěstování rýže a zeleniny.

Minulý opat Mijaura Šinjú byl zastáncem klidného a soběstačného života v souladu s duchem zazenu a až do své náhlé smrti ve sněhové lavině v únoru 2002 usiloval o naplňování ideálu soběstačnosti svou každodenní aktivitou. Dalším opatem Antaidži je jeho žák, německý mnich Muhó Nölke, jenž se snaží vytvořit v klášteře novou pulzující sanghu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]