Tenrjúdži

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tenrjúdži
Velká budova opatství (Óhódžó) a jezírko Sógen
Velká budova opatství (Óhódžó) a jezírko Sógen
Základní informace
Výstavba1345
Poloha
AdresaUkjó, JaponskoJaponsko Japonsko
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tenrjúdži
Památky starobylého Kjóta (města Kjóto, Udži a Ócu)
Světové dědictví UNESCO
Velká budova opatství (Óhódžó) a jezírko Sógen
Velká budova opatství (Óhódžó) a jezírko Sógen
Smluvní státJaponskoJaponsko Japonsko
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iv
Odkaz688 (anglicky)
OblastAsie
Zařazení do seznamu
Zařazení1994 (18. zasedání)

Tenrjúdži (japonsky: 天龍寺), formálně známý jako Tenrjú Šiseizendži (天龍資聖禅寺), je hlavní chrám zenbuddhistické školy rinzai ve čtvrti Ukjó v Kjótu v Japonsku. Chrám založil Takaudži Ašikaga v roce 1339 k uctění památky právě zemřelého císaře Godaigy a jeho prvním opatem se stal Musó Soseki. Jako chrám spojovaný s rodem Ašikaga i s císařem Godaigem je Tenrjúdži ve velké vážnosti a je považován za první mezi pěti kjótskými zenovými chrámy.

Podzim v Tenrjúdži

Od roku 1994 je Tenrjúdži, společně s dalšími památkami v okolí Kjóta, zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO pod názvem „Památky na starobylé Kjóto“.

Chrám stojí na stejném místě jako starší chrám Danrindži (檀林寺) založený v 9. století. Ten byl prvním zenovým chrámem v Japonsku.[1] Ve 12. století si císař Kamejama na tomtéž místě nechal vystavět venkovské sídlo a právě v něm vyrůstal jeho vnuk Godaigo. Když Godaigo v roce 1339 zemřel, přikázal Takaudži Ašikaga přeměnit sídlo v zenový chrám, aby si udobřil duši mrtvého císaře, s nímž vedl několik posledních let válku.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Head Temples - Tenryuji Temple [online]. Rinzai - Obaku Zen: The Official Site of the Joint Council for Japanese Rinzai and Obaku Zen [cit. 2008-03-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. BOHÁČKOVÁ, Libuše; WINKELHÖFEROVÁ, Vlasta. Vějíř a meč (Kapitoly z dějin japonské kultury). 1. vyd. Praha: Panorama, 1987. S. 73. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Tenrjúdži na Wikimedia Commons
  • Oficiální stránky
  • Head Temples - Tenryuji Temple [online]. Rinzai - Obaku Zen: The Official Site of the Joint Council for Japanese Rinzai and Obaku Zen [cit. 2008-03-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Welcome to Kyoto - Tenryu-ji Temple [online]. Kyoto Prefectural Government Tourism and Convention Office [cit. 2008-03-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-09-23. (anglicky)