Svatyně Kamo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatyně Kamigamo
Památky starobylého Kjóta (města Kjóto, Udži a Ócu)
Světové dědictví UNESCO
Svatyně Kamigamo, Saiden & Tatezuna
Svatyně Kamigamo, Saiden & Tatezuna
Smluvní stát JaponskoJaponsko Japonsko
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv
Odkaz 688 (anglicky)
Oblast Asie
Zařazení do seznamu
Zařazení 1994 (18. zasedání)

Svatyně Kamo jsou dvě šintoistické svatyně, Kamigamo Džindža (japonsky: 上賀茂神社) a Šimogamo Džindža (下賀茂神社), v Kjótu v Japonsku. Patří mezi nejstarší svatyně v zemi. Obě jsou zasvěceny božstvu (kami) hromu a obě mají výsadní postavení během svátku Aoi, který se koná v květnu a zahrnuje procesí mezi svatyněmi, koňské závody a lukostřelbu jabusame. Od roku 1994 jsou svatyně spolu s několika dalšími památkami v Kjótu zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO pod názvem „Památky na starobylé Kjóto“.

Svatyně Kamigamo[editovat | editovat zdroj]

Svatyně Kamigamo, jejíž jméno znamená „vyšší“ nebo „horní svatyně Kamo“, je mladší než Šimogamo a má své kořeny v 7. století. Její známá budova Haiden byla přestavěna v roce 1628. V areálu se nachází množství rezidencí šintoistických kněží a jedna z nich, Dům Nišimura, je přístupná veřejnosti. Svatyně Kamigamo je také známá jako svatyně Kamowakeikazuči (賀茂別雷神社, Kamowakeikazuči džindža).

Svatyně Šimogamo[editovat | editovat zdroj]

Dále na jih leží Svatyně Šimogamo („dolní svatyně Kamo“), která je zřejmě o sto let starší než Kamigamo, tedy ze 6. století. Je také známá jako svatyně Kamomioja (賀茂御祖神社, Kamomioja džindža) a byla původně postavena, aby chránila tehdy nové hlavní město Heian-kjó (Kjóto). Od té doby se stala jednou z hlavních svatyní v oblasti a byla pověřena důležitým úkolem zajišťovat úspěch každoroční sklizně rýže. Svatyně Šimogamo se nachází v Tadasu no Mori (糺の森), „Lese pravdy“, původním pralese, který nikdy nebyl kácen. I když les utrpěl určité škody během válek, v kterých bylo Kjóto vypáleno, vždy se z nich vzpamatoval a je považován za původní prales, do kterého člověk nikdy nezasahoval.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]