Svatyně Icukušima

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šintoistická svatyně Icukušima
Světové dědictví UNESCO
Icukušimská brána torii – nejznámější symbol svatyně vypadá, jakoby se vznášel na vodě
Icukušimská brána torii – nejznámější symbol svatyně vypadá, jakoby se vznášel na vodě
Smluvní státJaponskoJaponsko Japonsko
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumi, ii, iv, vi
Odkaz776 (anglicky)
OblastAsie
Zařazení do seznamu
Zařazení1996 (20. zasedání)

Svatyně Icukušima (japonsky: 厳島神社, Icukušima džindža) je šintoistická svatyně na pobřeží stejnojmenného ostrova v prefektuře Hirošima v Japonsku. Leží na okraji města Hacukaiči. V roce 1996 byl chrámový komplex zanesen do Seznamu světového dědictví UNESCO. Japonská vláda označila některé budovy za japonský národní poklad.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Svatyně má své kořeny už v 6. století, nynější vzhled ale pochází z roku 1168, kdy peníze na přestavbu poskytl císařský kancléř, generál Kijomori Taira. Svatyně stojí v zátoce na pylonech – obyčejným lidem totiž dříve nebylo povoleno vstoupit na půdu ostrova považovaného za posvátný a k svatyni se tak muselo připlouvat na člunech skrz předsunutou bránu „plovoucí na vodě“. Vedle chrámu je jeviště tradičního japonského divadla .

Brána torii icukušimské svatyně je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí Japonska. Pohled na bránu v popředí hory Misen je považován za jednu ze „Tří slavných japonských scenérií“ (日本三景, Nihon sankei) společně s písčinou Amanohašidate a zátokou Macušima. Brána stála už v roce založení, ale v současné podobě existuje od roku 1875. Na její stavbu bylo použito kafrové dřevo, je 16 metrů vysoká, vrchní nosník má 24 metrů a její hmotnost činí přibližně 60 tun. [1] Jedná se o největší dřevěnou bránu torii v Japonsku. [1] Pro zvýšení stability má ke svým sloupům přidány další 4 nohy (四脚, jocuaši).

Brána vypadá jakoby plula pouze za přílivu; při odlivu zůstává na suchu, obklopena blátem a lze k ní dojít „suchou“ nohou. Při odlivu je populární sběr korýšů v okolí brány. V noci je brána nasvícena silnými světly ze břehu.

5. září 2004 byla svatyně vážně poškozena tajfunem Songda (Nina). Dřevěné chodníky a střecha byly částečně zničeny, což vedlo k jejímu dočasnému uzavření. Dnes je již pro veřejnost znovu otevřena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b 数で知る宮島 [online]. 一般社団法人宮島観光協会 [cit. 2013-08-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]