Icukušima

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brána torii patřící k svatyni Icukušima
Místní jelínci jsou krotcí.

Icukušima (japonsky: 厳島) je japonský ostrov ležící ve Vnitřním moři. Je také znám jako Mijadžima (宮島). Icukušima je součástí města Hacukaiči (廿日市) v prefektuře Hirošima. V minulosti ostrov tvořil samostatné město Mijadžima, ale v roce 2005 se spojil s větším městem Hacukaiči.

Icukušima je známá díky Svatyni Icukušima, která je od roku 1996 zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Podle historických pramenů byla svatyně založena už v době vlády císařovny Suiko (v 6. století), ale současnou podobu dal svatyni v roce 1168 Taira no Kijomori. V roce 1555 porazil Móri Motonari v bitvě u Mijadžimy Sue Harukatau. Tojotomi Hidejoši nechal postavit velkou budovu, Sendžókaku (Pavilon tisíce rohoží), na kopci nad svatyní.

Icukušima je hornatý a řídce osídlený ostrov s jednou základní a jednou střední školou.

Spojení s pevninou zajišťuje přívoz – cesta trvá asi 10 minut.

Po celém Japonsku jsou dobře známy místní javory, které na podzim zahalí celý ostrov do rudého hávu. Populárním suvenýrem je Momidži mandžú, cukroví plněné džemem z fazolí azuki nebo vaječným krémem a pokryté emblémy javorových listů. Protože je ostrov posvátný, nesmí se stromy kácet. Žijí zde krotcí jelínci a opice.

Nejvyšším bodem ostrova je 530 metrů vysoká hora Misen (弥山). Na její vrcholek vede lanovka.


Souřadnice: 34°17′ s. š., 132°19′ v. d.