Ždírec (okres Plzeň-jih)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ždírec
Kostel Sv. Václava
Kostel Sv. Václava
Znak obce ŽdírecVlajka obce Ždírec
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0324 558605
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Blovice
Okres (LAU 1) Plzeň-jih (CZ0324)
Kraj (NUTS 3) Plzeňský (CZ032)
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 462 (2020)[1]
Rozloha 9,33 km²
Nadmořská výška 418 m n. m.
PSČ 336 01
Počet částí obce 4
Počet k. ú. 3
Počet ZSJ 4
Kontakt
Adresa obecního úřadu Ždírec 34
33601 Blovice
info@obec-zdirec.cz
Starosta Bc. Lenka Vrátníková
Oficiální web: www.obec-zdirec.cz
Ždírec
Ždírec
Další údaje
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ždírec (německy Schdiretz) se nachází v okrese Plzeň-jih a náleží pod Plzeňský kraj. Leží asi 29 km jihovýchodně od centra Plzně a 5 km jihovýchodně od města Blovice. Žije zde 462[1] obyvatel. Protéká zde řeka Úslava.

Ždírec se skládá ze čtyř částí: Ždírec, Myť, Žďár a Smederov. Tyto části se jako správní celek propojily v roce 1960. V současné době je Myť největším satelitem obce. Ždírec leží v průměrné nadmořské výšce 418 metrů nad mořem, jeho celková katastrální plocha je 934 ha, z toho orná půda zabírá pouze 35 procent, přibližně jedna třetina výměry celkové plochy je zalesněná. Obec se nachází na hlavní železniční trati Plzeň - České Budějovice a je zde i železniční stanice. Ve vsi se nachází obecní úřad, knihovna, hospoda, prodejna potravin, kostel a hřbitov. Obec má vlastní znak a vlajku.

Historie a pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

První historické dokumenty zmiňují Žďár, jehož počátky jsou z let 1326, kdy zde byl také postaven gotický kostel sv. Václava. Ždírec je zhruba o 50 let mladší, první zmínka o obci se nachází v historických pramenech v roce 1376. Smederov, kde nejdříve vyrostla rytířská tvrz, je datován už od roku 1654. V roce 1789 se ke Ždírci začala připojovat její současná druhá polovina zvaná Myť, jejíž název pravděpodobně pochází od slova mýtiti. V 17. století se v okolí obce těžila a zpracovávala železná ruda.

Mezi nejvýznamnější památku obce patří gotický kostel sv. Václava ve Žďáru, který je obklopený hřbitovem. Byl postaven v 1. polovině 14. století. Z této doby se dochoval jižní portál odkrytý v roce 1932 pod nánosy omítky a především unikátní fresková výzdoba presbytáře z doby kolem roku 1350 zachycující výjevy ze svatováclavské legendy. Kostel byl v průběhu staletí ještě několikrát upraven, zejména pak v 19. století, kdy byla například zvýšena věž. Za zmínku také stojí klasicistní kaple Panny Marie Klatovské na návsi ve Smederově. Má svoji zvláštnost – je rozdělena na dvě části, každá část má svůj vlastní vstup. V první části je klasická kaplička s ústředním obrazem Panny Marie Klatovské a v druhé části je umístěn betlém.

Části obce Ždírec[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]