Přeskočit na obsah

Řeřišnice trojlistá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxŘeřišnice trojlistá
alternativní popis obrázku chybí
Řeřišnice trojlistá (Cardamine trifolia)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbrukvotvaré (Brassicales)
Čeleďbrukvovité (Brassicaceae)
Rodřeřišnice (Cardamine)
Binomické jméno
Cardamine trifolia
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Řeřišnice trojlistá (Cardamine trifolia) je vytrvalá, drobná, bíle kvetoucí rostlina středoevropských hor a podhůří. V České republice patří mezi ohrožené druhy rodu řeřišnice.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh vyrůstá v souvislém areálu od středních Alp přes severní Apeniny až do Slovinska a Chorvatska na Balkáně, roztroušeně pokračuje i v Západních Karpatech. V Česku roste na větším prostoru jen v Novohradských horách a dále se vyskytuje ojediněle na izolovaných, plošně málo rozměrných místech. V Čechách je to na jižní Šumavě a Českomoravské vrchovině a na MoravěHostýnských vrších a Moravskoslezských Beskydách.

Rostliny vyžadují vlhké, humózní, na živiny bohaté a mírně kyselé půdy. Jsou stínomilné, rostou v listnatých nebo smíšených lesích, řidčeji i ve světlých jehličnatých. Na vhodných stanovištích mohou vytvářet husté porosty o rozloze až několika metrů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá rostlina která obráží z plazivého rozvětveného, do 3 mm tlustého, bezšupinatého, až 50 cm dlouhého oddenku kořenícího v uzlinách. Vzpřímená lodyha dorůstající do výše 10 až 25 cm bývá jednoduché nebo větvená, bezlistá nebo s jedním malým trojčetným listem. Přízemní listy na dlouhých řapících vyrůstající z oddenku jsou tuhé, kožovité a přezimující. Jejich kratičce řapíkaté lístky jsou okrouhlé, obvejčité až kosočtverečné, na bázi klínovité a po obvodě nepravidelně mělce laločnaté s laloky zakončenými hroty. Na lící jsou řídce přitiskle chlupaté a tmavě zelené, na rubu holé a sivé až modrozelené.

Květenství je hrozen s 10 až 20 oboupohlavnými čtyřčetnými květy. Jejich bílé kališní lístky s blanitým lemem jsou elipsovité, asi 3 mm dlouhé. Sněhobílé korunní lístky s výrazně zvlněným okrajem a krátkými nehtíky jsou 7 až 11 mm dlouhé. Šest tyčinek nese žluté prašníky, blizna je půlkulovitá. Rostlina kvete od dubna do května a za měsíc nato uzrávají semena, květy jsou opylovány hmyzem. Od pozdního léta prodělávají rostliny období klidu.

Plody jsou šešule, 15 až 30 mm dlouhé a 2 mm široké, vyrůstající na odstávajících až vztyčených stopkách. Šešule obsahuje tři až šest semen.

Význam[editovat | editovat zdroj]

V některých oblastech se řeřišnice trojlistá vysazuje v zastíněných zahradních partiích jako půdopokryvná rostlina, která navíc počátkem léta i pěkně kvete. Může se uměle rozmnožovat rozdělováním kořenů v pozdním létě nebo jarním vysévání semen do květináčů kde se rostlinky asi rok pěstují před výsadbou do volné půdy.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice vyrůstá řeřišnice trojlistá pouze v plošně malých a mozaikovitě roztroušených arelách a je proto v "Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky" z roku 2012 hodnocena jako ohrožený druh (C3).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Řeřišnice trojlistá [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 20.07.2007 [cit. 2014-06-13]. Dostupné online. 
  • GOLIAŠOVÁ, Kornélia; ŠÍPOŠOVÁ, Helena. Flóra Slovenska V/4: Cardamine trifolia [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2002 [cit. 2014-06-13]. S. 375–378. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. ISBN 80-224-0710-0. (slovensky) 
  • MARHOLD, Karol. Taxonomy of the genus Cardamine in the carpathians and pannonia. S. 397–434. Folia Geobotanica & Phytotaxonomica [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 1995 [cit. 13.06.2014]. Roč. 84, čís. 30, s. 397–434. Dostupné online. ISSN 0015-5551. (anglicky) 
  • Rostlina: Řeřišnice trojlistá [online]. ZO ČSOP 61/16, Hořepník, Prostějov, rev. 31.03.2014 [cit. 2014-06-13]. Dostupné online. 
  • Plants For a Future: Cardamine trifolia [online]. Plants For a Future, Dawlish, Devon, UK [cit. 2014-06-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  • GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. S. 631–645. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 13.06.2014]. Roč. 84, čís. 3, s. 631–645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]