Češi v Omaze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Češi v Omaze v americkém státě Nebraska významně přispěli k politickému, společenskému a kulturnímu rozvoji města. První čeští imigranti přišli do Omahy v roce 1868.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V 60. letech 19. století se mnoho Čechů, hlavně z Čech a Moravy, přistěhovalo do Nebrasky. Edward Rosewater a John Rosicky, omažští novináři původem z Čech, povzbuzovali krajany k přistěhování se do Ameriky. Vychvalovali a slibovali, že je půda v Omaze, hraniční zemi, zdarma. V roce 1880 už byli Češi nejčetnější etnickou skupinou ve městě.

V roce 1893 světově proslulý český skladatel, Antonín Dvořák, navštívil město a vystoupil zde. Toto vystoupení přilákalo návštěvníky z okruhu mnoha mil. Jeho návštěva Spojených států ho inspirovala k napsání 9. symfonie „Z Nového světa“, zkráceně známé jako „Novosvětská symfonie“. V ní vychází ze svých dojmů z tohoto místa a byla inspirována jeho zalíbením v ptačím zpěvu, ragtime hudbě od africkoamerického hudebníka a skladatele Scotta Joplina, kapelové hudbě a lidové písni.

Komenský Clubs (Komenského kluby) byly založeny v Nebrasce, včetně Omahy, Lincolnu a dalších měst, kde bylo mnoho českých imigrantů. Když byla v roce 1914 založena organizace Bohemian National Alliance, její řídící pobočka pro středozápad byla ustanovena v Omaze. Češi ve městě pomohli propagovat českou nezávislost po první světové válce. K roku 1920 v české čtvrti Bohemian Town bydlelo asi 3 500 imigrantů.

Významní Češi z Omahy[editovat | editovat zdroj]

Jedním z nejznámějších Čechů z omažské čtvrti Little Bohemia byl Roman Hruska, který byl zvolen senátorem za stát Nebraska v polovině 20. století. Na svůj český původ by řádně hrdý. Dalším významným Čechem pocházejícím z Omahy, který dosáhl politického úřadu, byl Thomas Capek, právník a člen zákonodárné moci státu Nebraska na počátku 20. století.

Výzmnamými sportovci byli Tom „Train Wreck“ Novak, výborný hráč amerického fotbalu na univerzitě University of Nebraska a rodina Dusků, kteří byli známí v počátcích profesionálního zápasu.

Edward Rosewter, rodným jménem Edward Rosenwasser (28. ledna 1841 Bukovany, Čechy – 30. srpna 1906 Omaha, Nebraska, USA) byl český imigrant židovského původu, který přišel do Omahy v roce 1863. V roce 1871 založil noviny Omaha Bee (Omažská včela). V tom samém roce založil první české noviny v Omaze, Pokrok západu. S českou komunitou v Omaze ho spojovala politika. Rosewater byl republikánským politikem a jedním z lídrů Republikánské strany v Nebrasce. Rosewater měl pověst vždy „agresivního a kontroverzního“ člověka.

Jan Rosický (1845 – 1910) založil a vydával noviny v českém jazyce Západní Česko-Bratrská Jednota (ZČBJ), které byly tištěny v Omaze, ale šířily se jak po celých Spojených státech, tak i v Čechách. Rosickému je připisováno povzbuzení tisíců Čechů k přestěhování se do USA. Na hřbitově Czech National Cemetery v Omaze je k vidění Rosického památník s následujícím nápisem v českém jazyce:

„Nezapomenutelnému bratru svému českému, vlastenci a vůdci svého lidu. Postavila Západní česko-bratrská jednota a vděční krajané. Kdo žije v srdcích těch, jež opustil, nezemřel.“

Význam[editovat | editovat zdroj]

Češi z Omahy v roce 1907 napomohli zřízení českého studijního programu Czech Language Program na univerzitě University of Nebraska v Lincolnu tím, že pomohli získat legislativní souhlas pro tento program. Dodatečně byl ještě zřízen program o českém dědictví na univerzitě College of St. Mary v Omaze. Tyto programy se staly centry pro výuku českého jazyka, literatury a kultury na téměř celé století.

Jeptišky českého původu získaly prostředky a zajistily personál pro klášter a školu Notre Dame Academy and Convent na adrese State Street 3501, který pomáhal v oblasti, kde žila česká komunita. Čeští imigranti a jejich potomci také založili skupinu sokolů Sokol South Omaha, muzeum Czechoslovak Museum na adrese U Street 2021 v jižní Omaze a hřbitov Bohemian National Cemetery na adrese Center Street 5201. Další hřbitovy, kde je většina českých hrobů nebo velkými sekcemi vyhrazenými pro Čechy jsou hřbitovy Calvary Cemetery, Holy Sepulchar Cemetery a Saint Mary Catholic Cemetery.

Little Bohemia[editovat | editovat zdroj]

Čtvrť Little Bohemia (Malé Čechy) je významnou českou památkou v Omaze. Tato čtvrť byla etnickou enklávou založenou Čechy a nacházela se v obchodní oblasti kolem ulic South 13th Street a South 14th Street a William Street. Tuto čtvrť ohraničovala ulice South 10th Street z jihu, ulice South 16th Street ze západu, ulice Pierce Street ze severu a ulice Martha Street z jihu. Nacházel se zde hotel Prague Hotel, sál Sokol Auditorium, kavárna Bohemian Cafe, což byla všechno významná místa pro českou komunitu.

Další významná česká čtvrť se nacházela v okolí parku Brown Park.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Czechs in Omaha, Nebraska na anglické Wikipedii a Edward Rosewater na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]