Pémové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vesnice Rovensko (rumunsky Ravensca) – oblast nejhustěji obydlená Pémy
Čechové v Rumunsku (sčítání 2002)

Češi v Rumunsku (rumunsky cehi) žijí převážně v Banátu, v župě Karaš-Severin. Podle sčítání z roku 2002 jich v zemi žije 3938.

Česká menšina v Rumunsku[editovat | editovat zdroj]

Česká menšina spolu se slovenskou mají v Rumunsku uznán oficiální status menšiny. Mají tak zajištěno své zastoupení v Poslanecké sněmovně.

Češi v Banátu[editovat | editovat zdroj]

Místní banátský rumunský počeštělý výraz pro Čechy je Pémové[1] (rumunsky pemi, odvozeno od boemi, boemieni = český). Většina místních Čechů přišla do oblasti v první polovině 19. století jako součást vlny, která kolonizovala rumunský Banát. Výraz pochází z německého Böhm (obyvatel Čech bez ohledu na národnost). Místní tak označují jednak české Čechy, kteří mj. založili vesnice Gerník, Rovensko, Svatá Helena, Bígr, Eibentál, Šumice, Svatá Alžběta a kromě posledně jmenované, která zanikla již roku 1847, je dosud obývají, jednak české Němce, kteří se usadili severněji a založili obce Wolfswiese, Weidenthal, Weidenheim a Lindenfeld.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOKAISL, Petr a kol. Krajané: po stopách Čechů ve východní Evropě. 1. vyd. Praha: Za hranice - Společnost pro rozvojovou spolupráci při Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze, 2009. Kap. Šumice: Náboženství ISBN 978-802-5459-249

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]