Češko Selo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Češko Selo
Чешко Село
Kostel Jana Nepomuckého
Poloha
Souřadnice
Stát Srbsko Srbsko
autonomní oblast VojvodinaVojvodina Vojvodina
okruh Jihobanátský okruh
Češko Selo
Češko Selo
Češko Selo, Srbsko
Rozloha a obyvatelstvo
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Češko Selo (v srbské cyrilici Чешко Село, doslovným překladem do češtiny Česká ves, mezi místními Čechy známá také jako Ablian nebo Fabián)[1] je vesnice v srbském Banátu, součást obce Bela Crkva (Bílý kostel). Známá je hlavně tím, že se jedná o sídlo s nejvyšším procentuálním zastoupením Čechů v Srbsku. Ti sem přišli spolu s dalšími Čechy, kteří znovuzalidňovali jižní pohraničí Rakouska po rakousko-tureckých válkách v 18. a 19. století. Údajně se jedná o potomky Chodů. Velká část místních Čechů přišla z rumunské části Banátu ze zaniklé osady Panasca.

Od roku 2013 ve vesnici působí členové Hnutí Brontosaurus, kteří zde pořádají letní dobrovolnický tábor. Pomáhají místním s pracemi na polích, hlavně se však podílejí na zřízení muzea, rozvoji šetrné turistiky a posílení českého živlu.[2][3]

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Podobně i jako v jiných vesnických sídlech na území Srbska, i v Českém Selu klesá počet obyvatel a to, které zůstává, stárne. Zatímco po druhé světové válce žilo v Českém Selu ještě téměř 200 lidí, v současné době se počet obyvatel pohybuje kolem čtyřiceti (asi šestnáct domácností), průměrný věk místních pak dosahuje 46,9 let (44,8 u mužů a 49,4 u žen). V současné době (2016) žije v Češko Selu něco přes 40 obyvatel, až na jedinou srbskou výjimku jsou to samí Češi.

Národnostní složení (sčítání lidu 2002)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KYVÍŘOVÁ, Lenka. Česká menšina v Srbsku – minulost, současnost, budoucnost. , 2012. 68 s. bakalářská. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav slavistiky. Vedoucí práce Václav Štěpánek. s. 11. Dostupné online.
  2. http://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/brontosauri-z-hodoninska-pomahali-krajanum-v-srbskem-banatu-20130719.html
  3. http://www.brontosaurus.cz/aktuality/186-kdyz-nam-srbove-napekli-buchty-vedeli-jsme-ze-nas-tu-chteji-rika-jakub-konecny

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]