Češko Selo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Češko Selo
Чешко Село
Kostel Jana Nepomuckého
Kostel Jana Nepomuckého
Poloha
Souřadnice
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Autonomní oblastVojvodina
OkruhJihobanátský
Češko Selo
Češko Selo
Češko Selo, Srbsko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Češko Selo (v srbské cyrilici Чешко Село, v doslovném překladu do češtiny Česká ves, mezi místními Čechy známá také jako Ablian nebo Fabián)[1] je vesnice v srbském Banátu, součást obce Bela Crkva (Bílý kostel). Známá je hlavně tím, že se jedná o sídlo s nejvyšším procentuálním zastoupením Čechů v Srbsku. Ti sem přišli spolu s dalšími Čechy, kteří znovuzalidňovali jižní pohraničí Rakouska po rakousko-tureckých válkách v 18. a 19. století. Údajně se jedná o potomky Chodů. Velká část místních Čechů přišla z rumunské části Banátu ze zaniklé osady Panasca.

Od roku 2013 ve vesnici působí členové Hnutí Brontosaurus, kteří zde pořádají letní dobrovolnický tábor. Pomáhají místním s pracemi na polích, hlavně se však podílejí na zřízení muzea, rozvoji šetrné turistiky a posílení českého živlu.[2][3]

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Podobně jako v jiných vesnických sídlech na území Srbska i v této obci klesá počet obyvatel a to, které zůstává, stárne. Zatímco po druhé světové válce žilo v obci ještě téměř 200 lidí, v současné době se počet obyvatel pohybuje kolem čtyřiceti (asi šestnáct domácností), průměrný věk místních pak dosahuje 46,9 let (44,8 u mužů a 49,4 u žen). V současné době (2016) žije v obci Češko Selo něco přes 20 obyvatel, až na jedinou srbskou výjimku jsou to samí Češi.

Národnostní složení (sčítání lidu 2002)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KYVÍŘOVÁ, Lenka. Česká menšina v Srbsku – minulost, současnost, budoucnost. , 2012. 68 s. bakalářská. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav slavistiky. Vedoucí práce Václav Štěpánek. s. 11. Dostupné online.
  2. http://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/brontosauri-z-hodoninska-pomahali-krajanum-v-srbskem-banatu-20130719.html
  3. Archivovaná kopie. www.brontosaurus.cz [online]. [cit. 2015-05-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-25. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]