Útěk z vězení (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Útěk z vězení
logo seriálu
logo seriálu
Základní informace
Původní názevPrison Break
Žánrydrama, thriller
NámětPaul Scheuring
HrajíWentworth Miller
Dominic Purcell
Robin Tunney
Amaury Nolasco
Marshall Allman
Wade Williams
Peter Stormare
Paul Adelstein
Robert Knepper
Rockmond Dunbar
Sarah Wayne Callies
Země původuUSAUSA Spojené státy
Jazykyangličtina
španělština
arabština
Počet řad5
Počet dílů90 (seznam dílů)
Obvyklá délka42 minut
Produkce a štáb
Výkonný
producent
Marty Adelstein
Neal H. Moritz
Dawn Parouse
Brett Ratner
Paul Scheuring
Matt Olmstead
Kevin Hooks
Michael Pavone
LokaceChicago, Illinois
Joliet, Illinois
Toronto, Ontario
Dallas, Texas
Panama City, Panama
Pensacola, Florida
Los Angeles, Kalifornie
KameraFernando Argüelles
Jeffrey C. Mygatt
Robert LaBonge
Chris Manley
Robbie Greenberg
HudbaRamin Djawadi
StřihEtienne Des Lauriers
Scott Eilers
Eric Seaburn
Warren Bowman
Kaja Fehr
James Coblentz
Produkční
společnost
Original Film
Adelstein/Parouse Productions
20th Century Fox Television
Distributor20th Television
Premiérové vysílání
StaniceFox
Formát obrazu480i (SDTV)
720p (HDTV)
1080i (HDTV)
Formát zvukuDolby Digital 5.1
Vysíláno29. srpna 2005 – dosud
Oficiální webové stránky
Útěk z vězení na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Útěk z vězení (v anglickém originále Prison Break) je televizní seriál americké televizní společnosti Fox, poprvé vysílaný 29. srpna 2005. Původní objednávka na 13 epizod byla kvůli diváckému úspěchu rozšířena na celou sérii. Prison Break byl vytvořen a spoluprodukován Paulem Scheuringem, byl natáčen v Joliet Prison ve státě Illinois. V USA bylo prvních 13 epizod vysíláno od srpna do listopadu 2005, zbylých 9 bylo odvysíláno od března do května 2006. Fox také zadal natáčení druhé série.[1]

Základní děj sleduje stavebního inženýra Michaela Scofielda (Wentworth Miller), který se pokusí o vyloupení banky s úmyslem nechat se zavřít do státní věznice Fox River. Scofield věří, že jeho bratr, Lincoln Burrows (Dominic Purcell), který byl falešně odsouzen za zabití bratra viceprezidentky USA, je nevinný a chystá se pomoci mu v útěku. Postupně ale musí začít spolupracovat s dalšími vězni.

V dubnu 2017 se seriál vrátil s pátou řadou. V lednu 2018 televize Fox oficiálně potvrdila výrobu šesté řady.[2][3][4][5][6]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Původ seriálu se datuje do roku 2003, kdy byl nápad nabídnut společnosti Fox Broadcasting Company, ale byl zamítnut, protože se společnost obávala malého potenciálu seriálu pro dlouhodobé vysílání. Později byla zvážena možnost minisérie, což údajně přitáhlo zájem velkých jmen amerického filmového průmyslu jako Steven Spielberg nebo Bruce Willis. Ke skutečné realizaci však nedošlo. Vlivem obrovské popularity seriálů Ztraceni a 24 hodin u amerických diváků změnila stanice Fox své plány a podpořila produkci seriálu v roce 2004.[7]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Michael Scofield je úspěšný stavební inženýr. Jeho otec opustil domov předtím, než se narodil, a jeho matka zemřela na rakovinu jater. Jeho starší bratr, Lincoln Burrows, žil zcela jiný život, často na hranici kriminality. V době, kdy se seriál odehrává, je Lincoln obviněn z vraždy Terrence Steadmana, bratra viceprezidentky Spojených států, a má být odsouzen za vraždu prvního stupně k popravě na elektrickém křesle. Ačkoli ho důkazy jednoznačně usvědčují, Michael věří, že by zločin takové povahy neprovedl. Lincoln přísahá, že je nevinný a trvá na tom, že na něj vše bylo nastraženo.

Ozbrojený Michael vchází do místní banky, aby ji vyloupil, přičemž několikrát vystřelí z pistole. Hned potom, co se dostaví vozy a helikoptéra policejní protiakce, se vzdává. Dosahuje tak prvního kroku svého cíle, kterým je být poslán do stejného vězení jako jeho bratr. Mnoholetá rodinná známá Veronica Donovanová se ujme Michaelovy obhajoby. V procesu je Michael shledán vinným z ozbrojené loupeže. Podmíněný trest je zamítnut, protože Michael ze zbraně během přepadení opravdu střílel. Je odsouzen k pětiletému vězení a žádá o přidělení věznice v blízkém okolí. Tomu je vyhověno a Michael je poslán do věznice Fox River, kde je i jeho bratr Lincoln, čekající na popravu.

Když se Michael ocitne za zdmi vězení, začíná jeho tajná cesta k osvobození bratra. Michael připravil sofistikovaný plán na Lincolnovo osvobození z Fox River. Jeho výhoda znalostí vnitřního uspořádání věznice je datována od roku 1999, kdy se jako stavební inženýr účastnil přebudování objektu. Ještě než se octne v žaláři, detailně prostuduje odpovídající plány a dokončí ostatní přípravy. Celé své tělo nechá potetovat zakódovanými plány věznice a dalšími potřebnými údaji pro útěk. Jen co se stane vězněm, pracuje čas proti němu. Aby osvobodil bratra dřív, než bude pozdě, potřebuje překonat technické překážky a zejména vytvořit správné konexe s ostatními vězni a dozorci.

Postavy a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Stálé obsazení[editovat | editovat zdroj]

Občasní účinkující[editovat | editovat zdroj]

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní vysílání[editovat | editovat zdroj]

V Kanadě byl Prison Break vysílán na Global TV ve stejné časy jako na stanici Fox v USA, aby využil možnosti kanadského simultánního nahrazení. Stanice TVA koupila práva na francouzskou verzi Prison Break (nazvaná La grande évasion), vysílání začalo 13. dubna 2006 ve 20 hodin.

V Izraeli bylo tuto sérii možné sledovat na kanálu YesStars.

Ve Velké Británii zakoupila vysílací práva TV Five. První epizoda byla vysílána 23. ledna 2006 ve 22 hodin. Reklamní plakáty a televizní upoutávky byly součástí akce na podporu seriálu. Od epizody „End of the Tunnel“ jsou díly na začátku a na konci komentovány protagonistou Wentworthem Millerem, který podává nejasné náznaky o nadcházejícím dění.

Země TV stanice Premiéra Vysílací čas
Austrálie Seven Network 1. února 2006 středa 20:30
Česko TV Nova 26. září 2007 středa 22:15
Dánsko TV3 (Viasat) 19. března 2006 neděle 19:00
Filipíny Crime/Suspense 21. února, 2006 úterý 22:00
Francie M6 říjen 2006 ----
Indonésie Antv 7. dubna 2006 neděle 00:00
Irsko RTE červen 2006 ----
Izrael YesStars Březen, 2006 středa 21:30
Kanada Global 29. srpna, 2005 pondělí 20:00
Malajsie 8TV 10. dubna 2006 pondělí 21:30
Nizozemí RTL 5 16. března, 2006 čtvrtek 21:30
Norsko TV3 5. ledna, 2006 čtvrtek 21:30
Polsko Polsat 28. ledna, 2007 neděle 20.00
Slovensko TV JOJ 28. ledna, 2007 čtvrtek 22:00
Střední východ TV Land (Showtime Network) 14. prosince, 2005 středa 21:00
Španělsko La Sexta ---- ----
Turecko CNBC-e březen, 2006 čtvrtek 21:00
US Fox 29. srpna, 2005 pondělí 20:00
Velká Británie Five 23. ledna, 2006 pondělí 22:00

Sledovanost[editovat | editovat zdroj]

TV Fox podpořila Prison Break velkou reklamní kampaní. Show debutovala 29. srpna 2005, odhadovaný počet diváků dosáhl 10,5 milionu. Fox takový úspěch pro pondělí letních měsíců nezaznamenala od Melrose Place a Ally McBeal vysílaných v září 1998. Stanice věnovala úvodnímu vysílání pořadu dvě hodiny pro dva díly.[8] Premiéra byla sedmou nejsledovanější show v Americe v daném týdnu. Seriál pravidelně přilákal k obrazovce průměrně 10 milionů diváků každý týden a vedl americké televizní debuty na podzim 2005.[9] Původně plánovaných třináct epizod běželo od srpna do listopadu 2005, kvůli velké popularitě bylo naplánováno dalších devět dílů,[7] které byly vysílány od března 2006.

Po velké reklamní kampani v australské televizní síti Seven, která opěvovala úspěch seriálu v Severním Butlandu, byl Prison Break odvysílaný 1. února 2006, první epizoda dosáhla průměrné sledovanosti 1,94 milionu, maximální pak 2,09 milionu diváků.[10] Reklama na show byla později doplněna dodatečným vysíláním ve druhém týdnu, ještě předtím než byl seriálu udělen pevný vysílací čas ve středu, ve 20:30.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Vítězství[editovat | editovat zdroj]

Nominace[editovat | editovat zdroj]

 • 2006 Zlatý glóbus (Nejlepší televizní seriál dramatického žánru, Nejlepší herecký výkon v kategorii dramatických TV seriálů – Wentworth Miller)
 • 2006 Eddie Award (Nejlepší střih hodinového seriálu pro komerční televize – Mark Helfrich, za pilotní díl)

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Autorem hudby k seriálu je Ramin Djawadi.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Postava hraná Holly Valanceovou (Nika Scofield) má československý původ
 • 13 věznic v USA zakázalo vysílání Prison Break[11]
 • Herec Stacy Keach byl sám v 80. letech v Británii na několik měsíců uvězněn kvůli drogám. Ředitel dané věznice se stal předlohou pro ředitele Popea
 • Mnoho scén bylo filmováno v bývalé cele sériového vraha John Wayne Gacyho[12]
 • John Wayne Gacy byl uvězněn v Menardově nápravném institutu, ne v Jolietské věznici
 • Elektrické křeslo není v Illinois používáno primárně jako metoda popravy. Původně měla být i ve filmu použita smrtelná injekce, to se ale změnilo kvůli dramatickým záměrům
 • Pokud by si někdo chtěl udělat od Toma Berga přesné tetování jako má Michael Scofield, zabralo by to pravděpodobně více než 200 hodin čisté práce, tetování by stálo přibližně 20 000 dolarů a zabralo by to patrně několik let, protože lidský práh bolesti je limitovaný

Domácí video[editovat | editovat zdroj]

20th Century Fox Home Entertainment vydalo první sezónu Útěku z vězení 8. srpna 2006 na DVD.[13] Jde o šestidiskový set, bonusy obsahují komentáře herců a štábu ke klíčovým dílům. Alternativní scény jsou v bonusech také. Vlastní seriál má widescreen formát (1.78:1) a Dolby Digital 5.1 zvuk.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Archivovaná kopie. comingsoon.net [online]. [cit. 2006-04-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2006-04-17. 
 2. Instagramový příspěvek od Dominicpurcell • Led 4, 2018 v 6:38 UTC. Instagram [online]. [cit. 2018-01-11]. Dostupné online. 
 3. Season 6 Of Prison Break Is Officially Confirmed And It's Easily Going To Be The Best Season Yet. www.narcity.com. Dostupné online [cit. 2018-01-11]. (anglicky) 
 4. Fox developing 'new iteration' of 'Prison Break'. EW.com. Dostupné online [cit. 2018-01-11]. (anglicky) 
 5. DURAID-KNAVES, Alejandro. Prison Break Season 6 Has Been Officially Announced By Fox. TheWolfHall. 2018-01-09. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-01-12. (anglicky)  Archivováno 12. 1. 2018 na Wayback Machine.
 6. Instagramový příspěvek od Dominicpurcell • Pro 13, 2017 v 3:15 UTC. Instagram [online]. [cit. 2018-01-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-03-06. 
 7. a b Breaking Out Is Hard To Do Archivováno 9. 4. 2020 na Wayback Machine. Entertainment Weekly. 26. srpna 2005, 2005. citováno 5. prosince 2005.
 8. 'Prison' Breaks Strong for FOX Archivováno 17. 11. 2007 na Wayback Machine. Zap2it.com. 30. srpna 2005. citováno 17. února 2006.
 9. Prison Break's big debut The Age. 2. února 2006. citováno 17. února 2006.
 10. Prison nabs viewers News.com.au. 2. února, 2006. citováno 17. února 2006.
 11. Latest Scotland, UK & World News - The Daily Record. Daily Record [online]. [cit. 2024-02-10]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. Joliet prison is a 'Break'-out star The Chicago Tribune. 24. srpna, 2005. citováno 5. prosince 2005.
 13. Archivovaná kopie. www.tvshowsondvd.com [online]. [cit. 2006-05-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2006-07-17. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]