TV JOJ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
TV JOJ
Logo joj 2007.jpg
Zahájení vysílání 2. března 2002
Provozovatel MAC TV
Ředitel Marcel Grega
Formát obrazu 16:9
4:3
Země Slovensko
Jazyk Slovenština, čeština
Oblast vysílání Slovensko, Česko
Sesterské kanály JOJ Plus
WAU TV
Rik
Ťuki
JOJ Cinema
JOJ Family
Web JOJ.sk
Dostupnost
Terestriální
Digital Multiplex 1
Satelitní
Skylink balíček Digital[1]

TV JOJ je soukromá televize vysílající na Slovensku. Vysilá od 2. března 2002. Vznikla z původní televizní stanice Global, která vysílala od 25. března 2000. Prvním generálním ředitelem byl Richard Rybníček, který 28. února odešel do STV. Na jeho místo nastoupil Milan Kňažko, který kvůli práci v divadle 28. února 2007 na TV JOJ skončil. Televize byla bez ředitele až do 2. května 2007, kdy se jím stal Richard Flimel.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Start vysílání televize JOJ měl přivést na Slovensko konkurenční prostředí. "Otcem" byl v roce 2002 tehdejší ředitel TV Nova Vladimír Železný, který právě vedl spory se společností CME. Vladimír Železný je též autorem jména JOJ. V souvislosti se spuštěním stanice se ze strany TV Markíza, kterou tehdy vedl slovenský politik Pavol Rusko, připravovaly zákroky zamezující začátek jejího vysílání. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu Slovenské republiky se nakonec dokončily poslední přípravy na začátek vysílání. Započato bylo 2. března 2002 v 20:00 pořadem Noviny s moderátorskou dvojicí Dana Roháčová a Branislav Ondruš. Následoval sport s Petrem Hollým. Celá přípravná lhůta a start TV JOJ se nesla ve znamení hesla „nuda na Slovensku skončila“.

V prvních letech ale neslavila televize JOJ příliš úspěchů ve sledovanosti. Jakmile se CME zmocnila opět TV NOVA, musela prodat JOJ původnímu majiteli, tedy slovenským parternům Vladimíra Železného, protože slovenský zákon nedovolil vlastnit dvě televize najednou - a druhou televizí CME na Slovensku byla TV Markíza.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je TV JOJ plnoformátová televize, která zaručila konkurenční prostředí a změnu televizního vysílání na Slovensku.

Sledovanost[editovat | editovat zdroj]

Po televizní stanici TV Markíza je druhý nejsledovanějším kanálem na Slovensku. Začátkem roku se i párkrát podařilo být na druhém místě sledovanosti.

Nejsilnějšími programy od jeho vzniku byly Děvče za milión (finále této reality show v prosinci 2004 sledovalo 1 250 000 Slováků starších 12 let), Miliónový tanec, VyVolení. Pravidelně dobré výsledky už déle přináší pořad Inkognito. V Bratislavském kraji jsou pravidelně nejsledovanějším programem v 19:30 Noviny.

Sledovanost ovlivňuje i z části pokrytí území Slovenska signálem TV JOJ. To je momentálně 83 % obyvatelstva (TV Markíza - 98 %, STV - 99 %).

Zpravodajství[editovat | editovat zdroj]

TV JOJ do roku disponovala studiem a grafickým zpravodajstvím, které silně navazovalo na českou TV Nova. Od 22. dubna 2007 se uskutečnila kompletní změna obou těchto prvků, aby se sladily všechny zpravodajské a publicistické relace.

Technologická inovace se projevila například v zprostředkovávání obrazových informací přes šest bezrámových plazmových obrazovek. Televize bude pracovat s tzv. matnicovým systémem (promítání zespoda speciální fólii - použití i ve vysílání De Facto). Podle televize bude JOJ první v Evropě na zpravodajské účely používat 3D Musion – systém holografického zobrazování obrazu. Tato technologie umožňuje realisticky umístit do studia zpravodajství člověka, který se v něm aktuálně nenachází.

Plus[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Plus (televizní stanice).
Logo stanice Plus

Dne 5. října 2008 spustila TV JOJ svůj druhý televizní kanál pod názvem JOJ Plus. Vysílání začalo v 19:55 filmem Vesničko má středisková. Televizní stanice byla zaměřena na filmy a seriály převážně z československé produkce, ale později se zaměřila na mladou populaci.

Wau[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku TV WAU.
Logo programu Wau

Wau je třetím televizním programem skupiny Joj. Začal vysílat 15. dubna 2013 v 6:00 reprízou Miss Slovensko 2013. Tv Wau je dostupný na kabelovém, satelitním, DVB-T a IPTV příjmu. Program vysílá o nakupování, vaření, lásce, módě a jiných ženských tématech. Program by se dal přirovnat k českému Prima Love skupiny Prima.

Wau vysílá po celý den pořady pro ženy vlastní i zahraniční pořady jako: 15. minut. KUCHAŘ, TOP STAR, Ty zhubni, ty přiber!,Nákupní maniačky, Kardashianky a jeho rodina, Ano šéfe! USA, Nezvěstní, Oběť únosu, C.S.I. kriminálka New York, Kosti, Nový byt či Specialisti na mohutná těla. Ráno začína Wau reprízou Moje mama varí lepšie ako tvoja! z programu TV Joj.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků TV JOJ na slovenské Wikipedii a JOJ Plus na slovenské Wikipedii.

  1. TV JOJ v nabídce satelitní televize Skylink

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]