Ázád Hind

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svobodná Indie
Árezí Hukúmat-e Ázád Hind
आर्ज़ी हुक़ूमत-ए-आज़ाद हिन्द
عارضی حکومت‌ِ آزاد ہند
 Britská Indie 1943–1945 Britská Indie 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Port Blair, dříve Rangún, Singapur (v exilu)
obyvatelstvo
národnostní složení:
hindština, urdština, japonština, němčina, další jazyky užívané mezi Indy
státní útvar
republika (Prozatimní vláda)
Azad Hind Rupie
vznik:
zánik:
státní útvary a území
Předcházející:
Britská Indie Britská Indie
Nástupnické:
Britská Indie Britská Indie

Ázád Hind, přesněji Árezí Hukúmat-e Ázád Hind (hindsky:आर्ज़ी हुक़ूमत-ए-आज़ाद हिन्द), čili Prozatímní vláda Svobodné Indie byla exilová vláda indických nacionalistů spolupracujících se zeměmi Osy za 2. světové války.

Byla založena v roce 1943 v Singapuru hlavou Indické ligy za nezávislost Subhásem Čandra Bosem. Vláda si po celou svou existenci dělala nároky na to, aby se stala hlavním hlasem nezávislé Indie. K tomu jí mělo dopomoci Japonsko. Tiskla vlastní peníze a poštovní známky a starala se o vytvoření tzv. Indické národní armády, tedy vojenských jednotek složených z indických válečných zajatců a členů komunit Indů v Japonci ovládané Asii. Přešly pod ni také Indické dobrovolnické jednotky, taktéž složené z válečných zajatců v Německu a Itálii.

Vojenské aktivity, INA, Indické jednotky v Německu a Itálii[editovat | editovat zdroj]

Indický Legion[editovat | editovat zdroj]

Generál Kendži Doihara v Singapuru, 1945, čestná stráž patří k INA.
Vojáci legionu „Freies Indien“

Indický legion byl založen v srpnu 1942 v Německu pod hlavičkou Wehrmachtu z válečných zajatců posbíraných většinou v Severní Africe Bosem za jeho pobytu v Německu. Kromě menších sabotáží v Íránu a v Indii, obrany Atlantického valu a bojů proti partyzánům v Severní Itálii se neúčastnil žádných větších akcí. Malý kontingent kolem Boseho se připojil k INA v Jihovýchodní Asii. V roce 1945, po neúspěšných plánech dostat se do Švýcarska, byla většina členů zajata spojenci a repatriována do Indie.

Battaglione Azad Hindoustan[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jednotku založenou v Itálii v Červenci 1942. Její členové byli většinou cvičeni jako parašutisté. Jejich hlavou byl Mohammed Ikbál Šedaj.

Indická Národní Armáda (INA)[editovat | editovat zdroj]

Ve východní Asii byla již v roce 1942 ustanovena tzv. Indická národní armáda (INA, Ázád Hind Faudž) vyzbrojená japonskými zbraněmi, obrněnými automobily a leteckou jednotkou. V roce 1945 měla INA kolem 40.000 mužů. V jejích řadách hojně bojovaly i ženy. INA prováděla hlavně partyzánské akce v součinnosti s Japonci v Barmě. Jmenovitě se INA účastnila např. bitvy o Imphál nebo bitvy o Kohimu.

Civilní aktivity[editovat | editovat zdroj]

Roku 1943 byly nové vládě svěřeny Japonskem do správy Andamany a Nikobary (spíše symbolicky) a území dobyté Japonci v Indii, Ázád Hind je přejmenoval na Šahíd a Swarádž. Jako svrchovanou vládu Indie Ázád Hind uznalo nejdříve Japonsko a jeho vazalové Mandžukuo, Menjiang, Wang Ťing-Wejova vláda v Nankingu, Filipíny a Nezávislý stát Barma Přidalo se také Německo, Thajsko, Itálie a Chorvatsko. Naopak nikdy Ázád Hind neuznala Vichistická Francie. Irský prezident Eamon de Valera poslal Bosemu gratulaci.

Konec[editovat | editovat zdroj]

Po porážce Japonců v Barmě v roce 1945 byla vláda přestěhována nejdříve do Rangúnu, Singapuru a později zanikla úplně. Bose zemřel při letecké havárii poblíž Formosy (Taiwanu) 18. srpna 1945. Jedna z konspiračních teorií, obzvláště oblíbená[zdroj?] mezi Indy tvrdí, že zde nezemřel, nýbrž uprchl do SSSR.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Kontroverze okolo celého tohoto aspektu indických moderních dějin spočívá v tom, že někteří lidé[kdo?], obzvláště západní historici[kdo?], tvrdí, že Bose, a tudíž i celý Ázád Hind přímo kolaboroval jak s Němci, tak s Japonci. Mnozí Indové, například také současný premiér Indie Narendra Modi a jeho strana BJP (Indická Lidová Strana) naopak Boseho považují za národního hrdinu, hned vedle Gándhího, který se s Němci i Japonci spojil spíše podle zásady „Nepřítel mého nepřítele je můj přítel“. Faktem zůstává, že vláda spolupracovala s Japonci i Němci. Faktem je, že v Indii má daleko více památníků Netaji Subhash Chandra Bose, než Mahatma M. K. Gándhí. Dcera S. Ch. Boseho Anita Bose Pfaff (kterou měl se svou rakouskou manželkou Emilie Schenkl) je německá ekonomka a sociálnědemokratická politička SPD.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Azad Hind na anglické Wikipedii.