Ázád Hind

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Svobodná Indie
Árezí Hukúmat-e Ázád Hind
आर्ज़ी हुक़ूमत-ए-आज़ाद हिन्द
عارضی حکومت‌ِ آزاد ہند
 Britská Indie 1943–1945 Britská Indie 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
hlavní město:
Port Blair, dříve Rangún, Singapur (v exilu)
obyvatelstvo
národnostní složení:
hindština, urdština, japonština, němčina, další jazyky užívané mezi Indy
státní útvar
republika (Prozatimní vláda)
Azad Hind Rupie
vznik:
zánik:
Státní útvary a území
Předcházející:
Britská Indie Britská Indie
Nástupnické:
Britská Indie Britská Indie

Ázád Hind, přesněji Árezí Hukúmat-e Ázád Hind (hindsky:आर्ज़ी हुक़ूमत-ए-आज़ाद हिन्द), čili Prozatímní vláda Svobodné Indie byla exilová vláda indických nacionalistů spolupracujících se zeměmi Osy za 2.světové války.

Byla založena v roce 1943 v Singapuru hlavou Indické ligy za nezávislost Šubhasem Čandra Bosem známým jako Netádži. Vláda si po celou svou existenci dělala nároky na to, aby se stala hlavním hlasem nezávislé Indie. K tomu jí mělo dopomoci Japonsko. Tiskla vlastní peníze a poštovní známky a starala se o vytvoření tzv. Indické národní armády, tedy vojenských jednotek složených z indických válečných zajatců a členů komunit Indů v Japonci ovládané Asii. Přešly pod ni také Indické dobrovolnické jednotky, taktéž složené z válečných zajatců v Německu a Itálii.

Vojenské aktivity, INA, Indické jednotky v Německu a Itálii[editovat | editovat zdroj]

Indický Legion[editovat | editovat zdroj]

Generál Kendži Doihara v Singapuru, 1945, čestná stráž patří k INA.
Vojáci legionu „Freies Indien“

Indický legion byl založen v srpnu 1942 v Německu pod hlavičkou Wehrmachtu z válečných zajatců posbíraných většinou v Severní Africe Bosem za jeho pobytu v Německu. Kromě menších sabotáží v Íránu a v Indii, obrany Atlantického valu a bojů proti partyzánům v Severní Itálii se neúčastnil žádných větších akcí. Malý kontingent kolem Boseho se připojil k INA v Jihovýchodní Asii. V roce 1945, po neúspěšných plánech dostat se do Švýcarska, byla většina členů zajata spojenci a repatriována do Indie.

Battaglione Azad Hindoustan[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jednotku založenou v Itálii v Červenci 1942. Její členové byli většinou cvičeni jako parašutisté. Jejich hlavou byl Mohammed Ikbál Šedaj.

Indická Národní Armáda (INA)[editovat | editovat zdroj]

Ve východní Asii byla již v roce 1942 ustanovena tzv. Indická národní armáda (INA, Ázád Hind Faudž) vyzbrojená japonskými zbraněmi, obrněnými automobily a leteckou jednotkou. V roce 1945 měla INA kolem 40.000 mužů. V jejích řadách hojně bojovaly i ženy. INA prováděla hlavně partyzánské akce v součinnosti s Japonci v Barmě. Jmenovitě se INA účastnila např. bitvy o Imphál nebo bitvy o Kohimu.

Civilní aktivity[editovat | editovat zdroj]

Roku 1943 byly nové vládě svěřeny Japonskem do správy Andamany a Nikobary (spíše symbolicky) a území dobyté Japonci v Indii, Ázád Hind je přejmenoval na Šahíd a Swarádž. Jako svrchovanou vládu Indie Ázád Hind uznalo nejdříve Japonsko a jeho vazalové Mandžukuo, Menjiang, Wang Ťing-Wejova vláda v Nankingu, Filipíny a Nezávislý stát Barma Přidalo se také Německo, Thajsko, Itálie a Chorvatsko. Naopak nikdy Ázád Hind neuznala Vichistická Francie. Irský prezident Eamon de Valera poslal Bosemu gratulaci.

Konec[editovat | editovat zdroj]

Po porážce Japonců v Barmě v roce 1945 byla vláda přestěhována nejdříve do Rangúnu, Singapuru a později zanikla úplně. Bose zemřel při letecké havárii poblíž Formosy (Taiwanu) 18. srpna 1945. Jedna z konspiračních teorií, obzvláště oblíbená[zdroj?] mezi Indy tvrdí, že zde nezemřel, nýbrž uprchl do SSSR.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Kontroverze okolo celého tohoto aspektu indických moderních dějin spočívá v tom, že někteří lidé[kdo?], obzvláště západní historici[kdo?], tvrdí, že Bose, a tudíž i celý Ázád Hind přímo kolaboroval jak s Němci, tak s Japonci. Někteří Indové[kdo?] naopak Boseho považují za národního hrdinu, hned vedle Gándhího, který se s Němci i Japonci spojil spíše podle zásady „Nepřítel mého nepřítele je můj přítel“. Faktem zůstává, že vláda spolupracovala s Japonci i Němci.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Azad Hind na anglické Wikipedii.