Ázád Hind

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svobodná Indie
Árezí Hukúmat-e Ázád Hind
आर्ज़ी हुक़ूमत-ए-आज़ाद हिन्द
عارضی حکومت‌ِ آزاد ہند
 Britská Indie 1943–1945 Britská Indie 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna: Subh Sukh Chain
Motto: Ittehad, Itmad aur Qurbani
(v překladu „Jednota, víra a oběť“)
geografie
Mapa
Port Blair, dříve Rangún, Singapur (v exilu)
obyvatelstvo
národnostní složení:
hindština, dále také urdština, japonština, němčina, další jazyky užívané mezi Indy
státní útvar
republika (prozatímní vláda)
Azad Hind Rupie
vznik:
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Britská Indie Britská Indie
následující:
Britská Indie Britská Indie

Ázád Hind, přesněji Árezí Hukúmat-e Ázád Hind (hindsky:आर्ज़ी हुक़ूमत-ए-आज़ाद हिन्द), čili Prozatímní vláda Svobodné Indie byla exilová vláda indických nacionalistů spolupracujících se zeměmi Osy za druhé světové války.

Byla založena v roce 1943 v Singapuru hlavou Indické ligy za nezávislost Subhášem Čandrou Bósem. Vláda si po celou svou existenci dělala nároky na to, aby se stala hlavním hlasem nezávislé Indie. K tomu jí mělo dopomoci Japonsko. Tiskla vlastní peníze a poštovní známky a starala se o vytvoření tzv. Indické národní armády, tedy vojenských jednotek složených z indických válečných zajatců a členů komunit Indů v Japonci ovládané Asii. Přešly pod ni také Indické dobrovolnické jednotky, taktéž složené z válečných zajatců v Německu a fašistické Itálii.

Vojenské aktivity INA a indických jednotek v Německu a Itálii[editovat | editovat zdroj]

Indický legion[editovat | editovat zdroj]

Vlajka Indického legionu

Indický legion byl založen Bósem v srpnu 1942 v Německu pod hlavičkou wehrmachtu z válečných zajatců, posbíraných většinou v Severní Africe. Kromě menších sabotáží v Íránu a v Indii, obrany Atlantického valu a bojů proti partyzánům v Severní Itálii se neúčastnil žádných větších akcí. Malý kontingent kolem Bóse se připojil k INA v Jihovýchodní Asii. V roce 1945, po neúspěšných plánech dostat se do Švýcarska, byla většina členů zajata Spojenci a repatriována do Indie.

Battaglione Azad Hindoustan[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jednotku založenou v Itálii v červenci 1942. Její členové byli většinou cvičeni jako parašutisté. Jejich hlavou byl Mohammed Ikbál Šedaj.

Indická národní armáda (INA)[editovat | editovat zdroj]

Generál Kendži Doihara v Singapuru, 1945. Čestná stráž patřila k INA
Vojáci legionu „Freies Indien“

Ve východní Asii byla již v roce 1942 ustanovena tzv. Indická národní armáda (INA, Ázád Hind Faudž) vyzbrojená japonskými zbraněmi a obrněnými automobily a s leteckou jednotkou. V roce 1945 měla INA kolem 40 000 bojovníků. V jejích řadách hojně bojovaly i ženy. INA prováděla hlavně partyzánské akce v součinnosti s Japonci v Barmě. Jmenovitě se INA účastnila např. bitvy o Imphál nebo bitvy o Kohimu.

Civilní aktivity[editovat | editovat zdroj]

Roku 1943 byly nové vládě svěřeny Japonskem do správy Andamany a Nikobary (spíše symbolicky) a území dobyté Japonci v Indii. Ázád Hind je přejmenoval na Šahíd a Swarádž. Jako svrchovanou vládu Indie Ázád Hind uznalo nejdříve Japonsko a jeho vazalové Mandžukuo, Menjiang, Wang Ťing-Wejova vláda v Nankingu, Filipíny a Nezávislý stát Barma. Přidalo se také Německo, Thajsko, Itálie a Nezávislý stát Chorvatsko. Naopak Vichistická Francie nikdy Ázád Hind neuznala. Irský prezident Eamon de Valera poslal Bósovi gratulaci.

Konec exilové vlády[editovat | editovat zdroj]

Po porážce Japonců v Barmě v roce 1945 byla vláda přestěhována nejdříve do Rangúnu, Singapuru a později zanikla úplně. Subháš Čandra Bós zemřel při letecké havárii poblíž Formosy (ostrova Tchaj-wan) dne 18. srpna 1945. Jedna z konspiračních teorií (obzvláště oblíbená mezi Indy [zdroj?!]) tvrdí, že Bós tam nezemřel, nýbrž uprchl do SSSR.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Kontroverze okolo celého tohoto aspektu indických moderních dějin spočívá v tom, že někteří lidé[kdo?], obzvláště západní historici[kdo?], tvrdí, že Bós, a tudíž i celý Ázád Hind přímo kolaboroval jak s Němci, tak s Japonci.

Mnozí Indové, například také současný premiér Indie Naréndra Módí a jeho Indická lidová strana naopak Bóse považují za národního hrdinu, hned vedle Mahátmy Gándhího, který s Němci i Japonci sympatizoval spíše podle zásady „Nepřítel mého nepřítele je můj přítel“. Faktem zůstává, že vláda Ázád Hind spolupracovala s Japonci i Němci. Faktem je, že Subhaš Čandra Bós má v Indii daleko více památníků než Mahátma Gándhí[zdroj?!]. Bósova dcera Anita Bose Pfaff, kterou měl se svou rakouskou manželkou Emilií Schenkl, je německá ekonomka a sociálnědemokratická politička, členka SPD.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Azad Hind na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]