Mengkukuo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mengkukuo/Meng-ťiang
Spojená autonomní vláda Meng-ťiangu
蒙疆聯合自治政府
Měngjiāng Liánhé Zìzhì Zhèngfǔ
 Čínská republika 1936–1945 Čínská republika 
Čínská Republika (Wang Ťing-wej) 
Vlajka státu
vlajka
geografie
Mapa
hlavní město:
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
vznik:
zánik:
Státní útvary a území
Předcházející:
Čínská republika Čínská republika
Nástupnické:
Čínská republika Čínská republika
Čínská Republika (Wang Ťing-wej) Čínská Republika (Wang Ťing-wej)

Mengkukuo nebo Meng-ťiang byla autonomní oblast ve Vnitřním Mongolsku, fungující pod čínskou svrchovaností a japonskou kontrolou. Území se skládalo z tehdejších čínských provincií Chahar a Suiyuan, hlavním městem byl Kalgan a vládce byl Demčigdonrov.

Vznik a fungování[editovat | editovat zdroj]

Demčigdonrov s japonci (druhý zleva)

Po japonském záboru Mandžuska v roce 1931 vzniklo v ostatní Číně politické napětí a prohloubila se stávající anarchie. Značná část Číny se dostala, nebo již byla, pod kontrolu vojenských velitelů. Mengkukuo, čili Mengjiang vznikl 12.května 1936 jako Vojenská vláda Vnitřního Mongolska. Od roku 1939 se postupně formálně dostávala pod vedení čínských kolaborantů s Japonskem. V roce 1940 vznikla v Nankingu tzv. Reorganizovaná národní vláda Čínské Republiky, čili režim Wang Ťing-weje, poté se Meng-ťiang dostal pod jeho kontrolu, ale až do konce své existence si zachovával poměrně širokou autonomii.

Vojenské aktivity[editovat | editovat zdroj]

Fungovala zde domorodá armáda, tzv. Armáda Vnitřního Mongolska nebo Národní armáda Meng-ťiangu, a to jako součást Kwantungské armády. Tato armáda disponovala pistolemi, puškami, samopaly, kulomety (např. československý lehký kulomet vz. 26, minomety, děly a protileteckými kanóny. Během své existence měla k disposici od 4 do 10 tisíc mužů. Naopak nedisponovala tanky a těžšími zbraněmi. Většinu armády tvořilo jezdectvo s koňmi a velbloudy.

Diplomatické a civilní aktivity[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako většina států vzniklých za podpory Japonska byl Meng-ťiang na něm závislý a diplomatické tahy byly většinou pod taktovkou japonska a od r. 1940 pod vedením čínských kolaborantů. Vláda tiskla vlastní peníze a poštovní známky prostřednictvím japonci ustavené Banky Meng-ťiangu a měla značné rezervy železa.

Konec[editovat | editovat zdroj]

R. 1945 osvobodila Vnitřní Mongolsko sovětská a mongolská armáda v rámci Operace Srpnová bouře.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Menjiang na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]