Zderaz (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel svatého Václava na Zderaze, kterým byl kolem roku 1380 nahrazen románský kostelík sv. Petra a Pavla

Zderaz (německy Zderaz) je zaniklá osada na území dnešního Nového Města v Praze. Stávala na Břežské skále táhnoucí se až k Vltavě, jež byla spolu s okolní zástavbou odstraněna během velké pražské asanace kolem roku 1900. Dnes ji připomíná ulice Na Zderaze, vedoucí od Myslíkovy ulice k ulici Resslově.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Václav Jansa - Kaple Božího hrobu na Zderaze, u kostela sv.Petra a Pavla

Dnešní připomínkou zaniklé osady je kostel svatého Václava na Zderaze, u kterého bývala kaple Božího hrobu z roku 1643. Ta stála v uličce mezi kostelem a klášterem před západním průčelím kostela. Na sever od kostela, v místech ulice Na Zbořenci, stával v klášteře řádu Křižovníků strážců Božího hrobu kostel svatého Petra a Pavla od architekta Jana Blažeje Santiniho, který byl zbořen roku 1905 a ze kterého se dodnes dochovala druhá kaple Božího hrobu v této části Prahy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NEUMANN, Eduard. Kostel sv. Václava na Zderaze : Historická monografie. Praha : Rada starších Církve Československé, 1929. Dostupné online.  
  • Někdejší trestnice u sv. Václava. Praha : Důchody královského hlavního města Prahy, 1889. Stručná historie Zemské trestnice u sv. Václava, která byla zřízena v 19. století v budově bývalého augustiniánského kláštera Na Zderaze.. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°4′34″ s. š., 14°24′59″ v. d.