Zázrak na ledě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Zázrak na ledě (v originále Miracle on Ice) je termín dodnes používaný pro utkání, které se odehrálo dne 22. února 1980 v rámci Zimních olympijských her v Lake Placid a v němž se utkali hokejové reprezentace USA a Sovětského svazu.

Počátek[editovat | editovat zdroj]

V době konání ZOH 1980 se americká a sovětská hokejová reprezentace nacházely ve zcela rozdílných stavech. Trenérem USA byl jmenován v té době nepříliš známý Herb Brooks, trenér zcela bez zkušeností s NHL. Naproti tomu na trenérskou lavičku Sovětského svazu se postavil Viktor Tichonov, jeden z nejzkušenějších a nejrespektovanějších trenérů.

Také kvalita hráčů měla stát na straně Sovětského svazu. Zatímco Američané nasadili hráče z univerzitních lig (ačkoliv 6 z nich si zahrálo už na MS 1979), na soupisce Sovětského svazu se to hemžilo jmény pozdějších hokejových legend – Vladislav Treťjak, Vjačeslav Fetisov, Alexej Kasatonov, Sergej Makarov, Vladimir Krutov či Valerij Charlamov. Navíc Sověti vyhráli předchozí 4 ZOH a od roku 1960 prohráli na olympiádě jediný zápas (v roce 1968 s Československem).

Průběh turnaje[editovat | editovat zdroj]

Americká reprezentace v základní skupině klopýtla hned v prvním zápase se Švédskem, když vyrovnání na 2:2 zařídil Bill Baker až 27 vteřin před koncem. Následující utkání už ale vyhráli – nejprve zdolali Československo (7:3), poté Norsko (5:1) a Rumunsko (7:2). V posledním zápase s Německem (4:2), museli otáčet dvoubrankovou ztrátu, nakonec i díky dvěma brankám McClanahana vývoj zápasu otočili. Ze základní skupiny postoupili vinou horšího skóre ze 2. místa za Švédskem.

Naopak Sověti postoupili ze základní skupiny po suverénním výkonu. V prvním utkání smetli Japonsko (16:0), následovalo 17 branek v síti Nizozemska (17:4) a 8 střel skončilo i v bráně Polska (8:1). V zápase s Finskem (4:2) museli dvakrát dotahovat náskok soupeře, nakonec však zásluhou gólů Malceva a Michajlova během 11 vteřin zápas otočili. Také v posledním zápase s Kanadou (6:4) museli dotahovat, tentokrát dokonce dvougólovou, ztrátu. Nakonec postoupili ze základní skupiny z 1. místa o 4 body před druhým Finskem (postoupilo díky lepšímu skóre).

Vzájemné zápasy obou finalistů ze základní skupiny se přenesly do finálové skupiny.

Předvečer zápasu[editovat | editovat zdroj]

Sestavy[editovat | editovat zdroj]

USA[editovat | editovat zdroj]

USA
Brankáři: Jim Craig, Steve Janaszak.
Obránci: Dave Christian, Ken Morrow, Mike Ramsey, Bill Baker, Jack O'Callahan, Bob Suter.
Útočníci: Mark Johnson, William Schneider, Rob McClanahan, Mark Pavelich, Phil Verchota, Mike Eruzione, David Silk, John Harrington, Steve Christoff, Neal Broten, Mark Wells, Eric Strobel.
Trenér: Herb Brooks, Craig Patrick.

SSSR[editovat | editovat zdroj]

SSSR
Brankáři: Vladislav Treťjak, Vladimir Myškin.
Obránci: Vjačeslav Fetisov, Vasilij Pěrvuchin, Alexej Kasatonov, Sergej Starikov, Zinetula Biljaletdinov, Valerij Vasiljev.
Útočníci: Boris Michajlov, Vladimir Petrov, Valerij Charlamov, Alexandr Golikov, Vladimir Krutov, Sergej Makarov, Alexandr Malcev, Viktor Žluktov, Helmuts Balderis, Jurij Lebeděv, Alexandr Skvorcov, Vladimir Golikov.
Trenéři: Viktor Tichonov, Vladimir Jurzinov.

Průběh zápasu[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]