Tesla (podnik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vitráž Tesla Radio v Pasáži Světozor v Praze

TESLA byl dříve československý koncernový podnik, vyrábějící elektrotechnické a elektronické přístroje a součástky pro profesionální, amatérské i vojenské využití, nyní je to akciová společnost zabývající se výrobou radiokomunikační a zabezpečovací techniky pro vojenské i komerční použití.

Za socialismu byla Tesla státně-monopolním výrobcem televizorů, radiopřijímačů, vysílacích zařízení, ale i žárovek a elektrotechnických součástek. Její výrobky byly určeny nejen pro všechny socialistické státy v rámci RVHP, ale i pro další tehdy přátelské rozvojové země (Egypt, Sýrie aj.).

Historie[editovat | editovat zdroj]

První Čs. televizor Tesla 4001A (1953-57)
Cívkový magnetofon Tesla B57 (1973 - 1981)
Barevný televizor Tesla Color 425 (1986-89)

Podnik byl založen k 10. srpnu 1946 a vznikl zestátněním a spojením 16 původně samostatných firem - šlo buď o československé podniky, nebo častěji o pobočky zahraničních koncernů:

 • Always, Praha
 • Elektra, Praha - založena v roce 1921, v letech 19321945 byla součástí koncernu Philips
 • Elektrotechna, Praha
 • A.G.Lorenz, Hořejší Vrchlabí
 • Metallix-Roentgen, Praha
 • Mikrofona, Strašnice
 • Modrý bod - IDEAL Radio, Kolín - dceřiná firma německé společnosti IDEAL - Blaupunkt
 • Philips
 • Prchal-Ericsson
 • Radiolelektra, Praha
 • Radiotechna
 • Siemens-Halske
 • Siemens-Radio, Bratislava
 • Telefunken
 • Telegrafia
 • Triotron, Praha
 • Tungsram, Bratislava

Název TESLA a ochranná známka[editovat | editovat zdroj]

Název TESLA byl původně (a oficiálně) inspirován jménem slavného srbského elektrotechnika Nikoly Tesly (10. 7. 1856 - 7. 1. 1943).

Takto o založení podniku oficiálně referoval časopis Radioamatér v říjnu 1946: Národní podnik TESLA byl ustaven 10. srpna v továrně Mikrofona ve Strašnicích za účasti jugoslávského ministra Zlatariče Branka, ministra průmyslu Makedonie Vasiljeva Georgije, min. průmyslu B. Laušmana, zástupců vlády, institucí a vysokých škol. (...) Pojmenování podniku po geniálním slovanském technikovi dokumentuje snahu po sblížení a spolupráci mezi všemi slovanskými národy. Úkolem znárodněného průmyslu je rychle překonat poválečné potíže a zchudnutí, vytvořit sociálně zdravé a plodné práci prospěšné prostředí. Poté prohlásil ministr národní podnik TESLA za ustavený. (...) Ředitel národního podniku TESLA Ing. dr. K. Elicer uvedl výrobní plán ve dvouletém budovatelském plánu: podle něho se vyrobí 300 000 přijímačů, 3 400 000 elektronek, 140 000 telefonních přístrojů, 100 000 automatických telefonních přípojek atd.[1]

Protože však v padesátých letech došlo k ideovému rozkolu "zemí socialistického tábora" a tehdejší Jugoslávie se stala neoblíbenou, nebylo vhodné srbské jméno připomínat a proto bylo vymyšleno, že TESLA je ve skutečnosti zkratkou TEchnika SLAboproudá. Vlivem postupného zaostávání za světovými výrobci se pak zejména v 80. letech začalo objevovat i výsměšné vysvětlení zkratky jako TEchnicky SLAbé.

Závody[editovat | editovat zdroj]

8bitový osobní počítač Tesla PMD 85-1 (1985)
Tesla MHB 8080 (= Intel i8080).

Podnik měl velké množství závodů - jen v Praze to byly Tesla Karlín, Tesla Vršovice, Tesla Strašnice (televizory a vysílací technika), Tesla Hloubětín a Tesla Holešovice (žárovky), v rámci dnešní ČR pak Tesla Liberec (magnetofony, technika požární signalizace), Tesla Kolín (radiopřijímače a později řídící systémy pro NC stroje - NS-660, NS-905, NS-915), Tesla Hradec Králové (keramické kondenzátory, komponenty), Tesla Pardubice (televizory, magnetofony a vysílací technika), Tesla Přelouč (magnetofony), Tesla Lanškroun (kondenzátory a rezistory), Tesla Vrchlabí (elektronky, digitrony, LED, LCD, tyristory a triaky, zákaznické přístroje, čítače, kalkulačky), Tesla Jihlava (automobilové součástky, klávesnice, konektory), Tesla Opočno (zabezpečovací technika), Tesla Brno (zesilovače a ústředny), Tesla Litovel (gramofony, dálkové ovladače), Tesla Rožnov (elektronky, TV obrazovky, integrované obvody, televizory), Tesla Valašské Meziříčí (reproduktory), Metra Blansko (měřicí přístroje) a Metra Ústí nad Labem, nakonec ještě na Slovensku to byly Tesla Bratislava (radiopřijímače), Tesla Orava (televizory), Tesla Stropkov (telefony a ústředny), Tesla Liptovský Hrádok (telekomunikační technika), Tesla Vráble (zesilovače) a Tesla Nové Zámky (žárovky). Do koncernu ještě patřil pražský Výzkumný ústav spojové techniky A. S. Popova.

V roce 1980 byla zrušena Tesla Praha jako generální ředitelství a vznikly čtyři samostatné koncerny: Tesla Rožnov (elektronické součástky), Tesla Karlín (investiční elektronika), Tesla Brno (měřící a laboratorní technika) a Tesla Bratislava (spotřební elektronika); Tesla Nové Zámky všechny byly začleněny pod Federální ministerstvo elektrotechnického průmyslu (FMEP).

Současná Tesla[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1989 se jednotlivé části podniku osamostatnily. Z větší části pak zanikly, protože nebyly svojí kvalitou a zejména cenou schopny konkurence v novém prostředí. Někdy se však přeměnily na soukromé firmy s jiným názvem.

Přímým pokračovatelem v České republice je současná firma Tesla akciová společnost, sídlící v Hloubětíně, která vznikla z pobočky Tesla Hloubětín. Vyrábí především vysílací zařízení, vojenské mikrovlnné systémy, ale také některé zdravotnické přístroje nebo mobilní úpravny čisté vody.

Závod Tesla Mladá Vožice se zabývá strojírenskou výrobou. Celý podnik má přibližně 400 zaměstnanců.

V Říčanech u Prahy sídlí firma TESLA ElectronTubes, zabývající se vakuovými prvky a vysílací technikou.

Na Slovensku působí dodnes Tesla Stropkov[2], jež v současnosti (2011) vyrábí telefonní techniku, elektroinstalační materiál a dveřní zámečnické výrobky, Tesla Liptovský Hrádok[3], výroba telekomunikačních zařízení. Tesla Nové Zámky po privatizaci pod novým názvem Osram Slovakia vyrábí i nadále žárovky.

Ve Valašském Meziříčí působila firma TVM spol. s r. o. (TVM Acoustics) – vznikla v roce 1993 privatizací té části podniku TESLA Valašské Meziříčí, která od roku 1954 do roku 2010 vyráběla reproduktory.

Ve Stráži nad Nisou stále působí Tesla Liberec nyní jako Lites Liberec s.r.o, která stále vyrábí požární techniku (ústředny EPS hlásiče a pod.).

Ve Vrchlabí po transformaci podniku Tesla Vrchlabí a.s. na Ratislav a.s resp. později na OEG CZ a.s. a OPTREX Czech a.s. dnes působí firma OCZ Vrchlabí a.s. (LCD, speciální elektronika) a firma NaF a.s (nástroje a formy).

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Oldradio.cz: Radioamatér 10/1946 - přepis Martina Hájka
 2. stránky Tesly Stropkov
 3. stránky Tesly Liptovský Hrádok

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]