Respekt (týdeník)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Respekt
Periodicita týdeník
Země ČR
Vydavatel Respekt Publishing a. s.
První vydání 1989
Šéfredaktor Erik Tabery
Průměrný náklad 35 000[1]
Počet stran 82
ISSN 0862-6545
http://www.respekt.cz/

Respekt je český pravicově orientovaný[zdroj?] týdeník komentující aktuální dění v domácí i zahraniční politice, ekonomice a společnosti. V českém mediálním prostoru je poměrně prestižním časopisem[2] a často bývá citován jinými médii.[3] Vydává jej vydavatelství Respekt Publishing (dříve R-Presse), jehož vlastníkem je od roku 2006 Zdeněk Bakala.[4][5]

Zaměření obsahu[editovat | editovat zdroj]

Redakce časopisu jej sama označuje jako „liberální, kritické médium, které věří ve svobodu lidského ducha a nutnost pochybovat při jejím každodenním naplňování“.[6] Také např. Ondřej Ditrych a Emil Souleimanov charakterizovali Respekt jako prohavlovský liberální časopis.[7]

Šéfredaktor Erik Tabery jej v rozhovoru pro Mediaguru v roce 2013 charakterizoval slovy nezávislý, kritický a svůj.[8] Zástupce šéfredaktora Petr Třešňák v rozhovoru pro studentskou kvalifikační práci Adély Pavlunové v roce 2013 uvedl: „Snažíme se dělat časopis, který popisuje svět v jeho pestrosti. Snaží se nemít předsudky. Respekt je zaměřen svobodomyslně, prodemokraticky, protitotalitně a antikomunisticky.“ Cílovou skupinu pak definoval takto: „Čtenářské jádro jsou lidé v produktivním věku, elity a vzdělaní lidé. Respekt čtou lidé, kteří mají kritické myšlení a chtějí jej s pomocí časopisu kultivovat.“[9]

Luboš Rezler z agentury zabývající se výzkumem trhu MillwardBrown popsal v roce 2010 Respekt jako titul, jehož hlavní charakteristikou je serióznost a kvalita. Jeho čtenáři si nejvíce cení důvěryhodnosti a důslednosti zpracování článků. Ostatní skupiny čtenářů jej podle agentury považují za názorově vyhraněný.[10][11]

V časopiseckém formátu Respekt přináší původní zpravodajství a publicistiku, věnuje se investigativní žurnalistice a publikuje též články z oblasti ekonomie, vědy a kultury.

Stál u odhalení řady afér, například sehrál významnou úlohu v aféře kolem financí bývalého premiéra Stanislava Grosse.[zdroj?] Informace byly tak zásadní, že premiér musel odstoupit. Podobně zásadní byla odhalení za vlády Mirka Topolánka, která se týkala tzv. justiční mafie. Významný prostor ale týdeník věnuje i tématům z oblasti kultury, vědy, technologií či historie. Velký prostor dostávají zahraniční témata a vlastní reportáže. V roce 2010 to byly například reportáže z Jemenu, Číny, Rwandy, Ukrajiny, Spojených států či Iráku.

Redakce a spolupracovníci[editovat | editovat zdroj]

Šéfredaktorem časopisu je Erik Tabery, zástupci šéfredaktora pak jsou Petr Třešňák a Marek Švehla. Redakce týdeníku je po celou dobu existence charakteristická převahou mladých redaktorů. Vedoucím rubriky Politika je Ondřej Kundra. S listem spolupracují např. geolog Václav Cílek, ekonom Tomáš Sedláček, politolog Jacques Rupnik, historik Igor Lukeš a další.

Historie týdeníku[editovat | editovat zdroj]

List byl založen 18. listopadu roku 1989 v bytě mluvčího Charty 77 Alexandra Vondry skupinou samizdatových novinářů. Vznikl spojením samizdatových časopisů Sport a Revolver Revue. Nejdříve se jmenoval Informační servis. Stal se prvním nezávislým zdrojem informací během Sametové revoluce (poprvé vyšel v úterý 21. listopadu).[zdroj?] Informační servis vycházel podle potřeby, takže někdy i několikrát za den. První dny pracovala redakce Informačního servisu v Galerii u Řečických, během prosince 1989 se přestěhovala do Bolzanovy ulice číslo 7 v Praze 1. Během roku 1990 se Informační servis změnil v Respekt, jehož první číslo vychází 14. března 1990. V roce 1991 se v časopise poprvé objevují kresby Pavla Reisenauera. V listopadu 1991 uvádí Česká televize první díl pořadu Respektování, který se na obrazovkách s přestávkami objevuje až do roku 1997. Květen 1995 je ve znamení stěhování redakce do Sokolské ulice číslo 66, Praha 2. V únoru 1996 zakládá Respekt své internetové stránky. [12] V květnu 1998 se redakce stěhuje znovu, tentokrát do Křemencovy ulice číslo 10, Praha 1.

Od založení Respektu prošlo jeho redakcí několik známých novinářů. V redakci působili například spisovatel Jáchym Topol, spisovatelka Magdaléna Platzová, bývalý náměstek ministra vnitra Martin Fendrych nebo filmová kritička Tereza Brdečková.

Od roku 2007 týdeník Respekt spolupracuje s prestižním britským časopisem The Economist a publikuje v každém čísle dva jeho aktuální texty.

Šéfredaktoři[editovat | editovat zdroj]

Jan Ruml 1990
Ivan Lamper 1990–1994
Vladimír Mlynář 1994–1997
Martin Fendrych 1998
Petr Holub 1998–2002
Tomáš Němeček 2003–2005
Marek Švehla 2005–2006
Martin Milan Šimečka 2006–2009
Erik Tabery od ledna 2009

Vlastnictví[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1994 byla majoritním vlastníkem společnost Mafra (vlastník MfDnes), v roce 1996 její podíl odkoupil Karel Schwarzenberg a stal se majitelem 99,9 %. Pro dlouhodobou ztrátovost časopisu však Schwarzenberg hledal dalšího akcionáře.[3] V červnu 2006 byl oznámen „vstup nového vlastníka“ Zdeňka Bakaly, který dosadil svého člověka, ředitele Miloše Čermáka, což vedlo k rozporům, a tak v září podala celá redakce výpověď.[13] Krátce na to, koncem září, ale Marek Švehla, šéfredaktor Respektu, oznámil, že „podle dohody zástupců vydavatele, investora a redakce novým šéfredaktorem bude Martin M. Šimečka“, šéfredaktor slovenského deníku SME.[14] Šimečka se stal šéfredaktorem v listopadu 2006. V červnu 2007 podnikatel Zdeněk Bakala získal ve společnosti R-Presse vydávající Respekt většinový podíl ve výši 55,5 %. Podíl 44,4 % patřil Karlu Schwarzenbergovi.[15] Od září roku 2012 není Karel Schwarzenberg akcionářem společnosti.[16]

Náklad[editovat | editovat zdroj]

V posledních letech lze pozorovat stálý nárůst v počtu prodaných výtisků Respektu. Zatímco v listopadu 2003 to bylo 17 000 prodaných výtisků, tak v roce 2008 již 26 300, o rok později 27 800, v roce 2010 28 500 [17], koncem roku 2012 pak již náklad představoval 35 000 prodaných výtisků[1].

Podoba před zářím 2007[editovat | editovat zdroj]

Původně vycházel týdeník v novinovém formátu v černobílém provedení, později s barevnou titulní stranou. Byl rozdělen do dvou sešitů. První obsahoval komentáře, zpravodajství z České republiky a ze zahraničí, publicistickou část a ekonomické články. Druhý sešit zahrnoval velký třístránkový článek (Téma), rozhovor, rubriku Civilizace, názorovou část a články z kultury. Na poslední stránce byly zhuštěnou formou z mírného nadhledu shrnuty události uplynulého týdne. List provázely charakteristické ilustrace od Pavla Reisenauera.

Změna podoby v září 2007[editovat | editovat zdroj]

V září 2007 prošel týdeník významnou grafickou proměnou, kdy z novinového formátu přešel na plnobarevný magazínový formát o 64 stranách. Obrázky dvorního ilustrátora Respektu Pavla Reisenauera zůstaly zachovány a i nadále pomáhají tvořit charakteristickou tvář časopisu. Podíl reklamy byl mírně navýšen.

Úpravou vzhledu a zvýšením nákladu si Respekt kladl za cíl zvýšit počet čtenářů, k čemuž také došlo. V roce 2008 pak časopis získal titul „Skokan roku 2007“.[18]

Změna podoby v roce 2009[editovat | editovat zdroj]

V průběhu let 2009 a 2010 prošel týdeník další výraznou proměnou. Jako jeden z prvních titulů zrušil členění rubrik na domácí a zahraniční a propojil je do rubrik Politika a Společnost. Zavedl také dva druhy pravidelných profilů. Jeden je O kom se mluví, kde se věnuje aktuálním politickým a společenským osobnostem. Dále je to profil Tvář, který se věnuje kulturním osobnostem. V kulturní rubrice také vznikl Kulturní servis, který upozorňuje na nadcházející události, které stojí za to vidět či slyšet. Vedle nepolitických rubrik jako je Civilizace (věnuje se vědě, historii), Trendy (zabývá se vším, co je nové a zajímavé), přibyla i rubrika Technologie.

Od roku 2010 vychází vždy v červenci a v prosinci Literární příloha, kde jsou přibližně na třiceti stranách publikovány povídky významných spisovatelů, eseje či rozhovory.

Elektronická verze[editovat | editovat zdroj]

Od května roku 2006 byl součástí internetového vydání časopisu redakční blog. Ten v září téhož roku nahradily blogy čtenářské. Snahou redakce je vytvořit blogy zaměřené na společenskou debatu. Registrace nového bloggera proto není automatická, ale podléhá schválení správcem. Blogger musí publikovat výhradně pod vlastním jménem a uveřejnit vlastní fotografii. Mezi blogery na Respekt.cz je i několik respektovaných publicistů a spisovatelů, např. Marek Švehla, Pavel Klusák, Miroslav Šuta, Ivan Dérer, Kateřina Mahdalová, Olga Černá, Lenka Rubenstein, Lucie Kellnerová-Kalvachová, Martin Fafejta, Michal Matoušek a další.

Od 9. května 2011 vychází Respekt i ve speciální elektronické verzi pro tablet iPad. Oproti papírovému časopisu obsahuje videa, více fotogalerií a specifické formátování.[19]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Editor Respektu Ivan Lamper získal od amerického časopisu World Press Review mezinárodní cenu Editor roku 1991.[20]

Několik ocenění získal Respekt v každoroční soutěži „Časopis roku“, udělovanou Unií vydavatelů. V roce 2004 druhé místo v kategorii „Společenské a zpravodajské tituly“ a první místo v kategorii „Nejlepší obálka roku 2004“.[21] První místo v kategorii „Ekonomický a/nebo zpravodajský týdeník“ Respekt získal v letech 2005,[22] 2006[23] a 2007.[18] Roku 2007 ocenilo velvyslanectví USA týdeník Respekt lidskoprávní cenou Alice Garrigue Masarykové. V roce 2007 získal ještě již zmiňovaný titul „Skokan roku“.[18] Stejná ocenění získal i v roce 2008, o rok později vyhrál kategorii Obálka roku.

Řadu ocenění získali i jednotliví členové redakce. Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery obdržel Cenu Ferdinanda Peroutky,[24] Novinářská křepelka, Cenu Toma Stopparda či Trilobit (cena)[zdroj?]. Marek Švehla získal 1. cenu Citibank "Excellence in Journalism Award" za nejlepší ekonomický článek roku 1998.[zdroj?] Jaroslav Spurný novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2003 za mimořádnou úroveň investigativní žurnalistiky. Fotograf Milan Jaroš získal v roce 2010 na Czech Press Photo třetí cenu za fotografie z povodní na Liberecku a čestné uznání za sérii snímků Terapie beze slov (uspěl i v roce 2009) atd.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Ověření tištěného nákladu za rok 2012 - Audit Bureau of Circulations – Kancelář ověřování nákladu tisku; citováno: 23. listopad 2012
 2. KVAPILOVÁ, Pavlína. Hyde Park: Petr Hájek. Česká televize [online]. 2010-04-14 [cit. 2014-04-15]. Dostupné online.  
 3. a b VOJTĚCHOVSKÁ, Martina; JIRÁK, Jan. České týdeníky dnes: Je důvod k radosti?. Přítomnost. , roč. 2005, čís. Jaro, s. 49-51. ISSN 1213-0133.  
 4. http://www.reflex.cz/clanek/dokument/40871/prevelika-laska-exprezidenta-havla-a-miliardare-bakaly.html
 5. http://ekonomika.idnes.cz/bakala-koupil-noviny-dal-za-ne-az-dve-miliardy-korun-fhp-/ekonomika.aspx?c=A080901_1037988_ekonomika_pin
 6. Tiráž časopisu Respekt: [1]
 7. Ditrych, O. ‒ Souleimanov, E.: Středoevropské politické studie, 2013. Cit. in: PAVLUNOVÁ, Adéla. Hrdinou může být každý. Sada story s hrdinskou tématikou pro časopis Respekt. Brno, 2013 [cit. 2014-04-15]. bakalářská práce. Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Vedoucí práce Lenka Waschková Císařová. s. 26. Dostupné online.
 8. VOJTĚCHOVSKÁ, Martina. Tištěná média ubíjí vnitřní deprese. Mediaguru [online]. 2013-02-27 [cit. 2014-04-15]. Dostupné online.  
 9. PAVLUNOVÁ, Adéla. Hrdinou může být každý. Sada story s hrdinskou tématikou pro časopis Respekt. Brno, 2013 [cit. 2014-04-15]. bakalářská práce. Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Vedoucí práce Lenka Waschková Císařová. s. 28 a 79. Dostupné online.
 10. REZLER, Luboš. Respekt aneb jak se upravuje obsah časopisu. Unie vydavatelů [online]. 2013-10-20 [cit. 2014-04-15], s. 5. [www.unievydavatelu.cz/gallery/files/l.-rezler---respekt-4c1b2d92e468a.pdf Dostupné online.] Dostupné také na: [2].  
 11. PAVLUNOVÁ, Adéla. Hrdinou může být každý. Sada story s hrdinskou tématikou pro časopis Respekt. Brno, 2013 [cit. 2014-04-15]. bakalářská práce. Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity. Vedoucí práce Lenka Waschková Císařová. s. 29. Dostupné online.
 12. Stránky týdeníku: [www.respekt.cz]
 13. Redakce Respektu dala výpověď, Ondřej Aust, Lidové noviny, 23.9.2006
 14. Nový šéfredaktor Respektu, Erik Tabery na svém blogu tabery.blog.respekt.cz, 1.10.2006
 15. Bakala získal většinový podíl v Respektu
 16. Economia dále konsolidovala svůj podíl v Respekt Publishing
 17. ABC ČR s.r.o.: Náklady tisku 2007-2009, ověřování nákladu tisku. citováno: 23. listopad 2012
 18. a b c 4. ročník soutěže Časopis roku, Unie vydavatelů, 28.5.2008
 19. SEDLÁK, Jan. Respekt spustil verzi pro iPad. Vycházet bude o den dříve. Živě.cz [online]. 2011-05-09 [cit. 2011-05-09]. Dostupné online.  
 20. http://www.worldpress.org/award2.cfm
 21. 1. ročník soutěže Nejlepší časopisy, Unie vydavatelů, 8.8.2005
 22. 2. ročník soutěže Časopis roku, Unie vydavatelů, 16.3.2006
 23. 3. ročník soutěže Časopis roku, Unie vydavatelů, 19.3.2007
 24. Ceny Ferdinanda Peroutky znají své držitele

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]