Bear Grylls

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bear Grylls
Narození 7. června 1974 (40 let)
United Kingdom Severní Irsko, Donaghadee
Občanství Severní Irsko
Alma mater Eton College
Povolání cestovatel, televizní hlasatel, motivační řečník a autor
Website http://www.beargrylls.com/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edward Michael Grylls přezdívaný Bear, (* 7. června 1974, Donaghadee, Severní Irsko) je britský dobrodruh, spisovatel a moderátor. Proslavil se jako průvodce v seriálem Nutné k přežití (Ultimate Survival/Man vs. Wild) vysílaném na stanici Discovery Channel. Ve věku 23 let se stal v roce 1998 nejmladším Britem, který zdolal Mount Everest. V červenci 2009 se stal nejmladším (35 let) hlavním náčelníkem britských skautů ve Spojeném království.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Je synem sira Michaela Gryllse a Sally Gryllsové. Má starší sestru Laru. Studoval na Eton College a zakončil studium španělštiny na Londýnské univerzitě. Mluví plynně anglicky, španělsky, německy a francouzsky. Má černý pásek v karate. V roce 2000 si vzal svoji ženou Sharu, s níž má 3 syny - Jesseho (2000), Marmaduka (2006) a Huckleberryho (2009).[zdroj?]

Služba v armádě[editovat | editovat zdroj]

Po studiích odešel do armády. Sloužil 3 roky v SAS, kde prošel tvrdým výcvikem. Ve 21. pluku absolvoval parašutistický výcvik, a poté pracoval jako instruktor pro přežití v extrémních situacích. Dvakrát se zúčastnil i mise v Severní Africe. Při jedné z nich se mu stala nehoda v Keni. Ve výšce 4900 metrů se mu natrhl padák a on si při dopadu zlomil tři obratle. Strávil potom 18 měsíců v nemocnici na lůžku. V roce 2004 byl povýšen do čestné hodnosti poručík komandér.

Přehled dosažených úspěchů[editovat | editovat zdroj]

Obeplutí Velké Británie - v roce 2000 obeplul Velkou Británii na vodním skútru za účelem získat peníze pro záchranný člun. Také vesloval nahý 22 mil podél řeky Temže, aby získal peníze pro kamaráda, který přišel o nohy při sestupu.

Obeplutí Arktidy - v roce 2003 obeplul Severní ledový oceán Arktidy s pětičlenným týmem na nafukovacím člunu. Museli čelit vichřici, ledovcům a podobným přírodním vlivům. Za tento výkon dostal Grylls hodnost poručík komandér.

Večeře ve výšce - v roce 2005 vytvořil s kamarádem světový rekord za nejvyšší “open-air” formální večeři. Povedlo se jim to pomocí horkovzdušného balonu, kde měli speciálně upravený stolek ve výšce 25000 stop.

Padákem přes Angel Falls - v roce 2005 přeletěl na paraglidu s teamem vodopády Angel Falls ve Venezuele.

Padákem přes Himaláje - v roce 2007 přeletěl pomocí paraglidu Himaláje. Ve vysoké nadmořské výšce se vystavoval nebezpečí, protože teplota v této výšce klesá až na -60 °C. Tímto výkonem vytvořil nový světový rekord.

Nejdelší volný pád pod střechou - v roce 2008 pokořil Grylls Guinnessův rekord za nejdelší nepřetržitý tzv. vnitřní volný pád. Překonal tak tým z USA o pár sekund. Předchozí rekord činil 1 hodinu a 36 minut. Akce na podporu charity Global Angels.

Výprava do Antarktidy - v roce 2008 vedl Bear team, který se vypravil na jeden z nejodlehlejších vrcholů Antarktidy. Dále Bear team pokračoval prozkoumat pobřeží na člunu a také cestoval přes zamrzlé pouště na lyžích s padákem, kde se Grylls zranil.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bear Grylls na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]