Apatit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Apatit
{{{popisek}}}
{{{popisek}}}
Obecné
Kategorie minerál
Chemický vzorec Ca3(PO4)2
Identifikace
Barva zelený, hnědý, světle fialový
Vzhled krystalu krystaly tabulkovité, sloupcovité, jehlicovité, též zrnitý, kusový
Soustava šesterečná
Tvrdost 5
Lesk skelný
Štěpnost neštěpný
Vryp bílý
Hustota 3,16 – 3,22 g/cm³
Rozpustnost rozpustný v HCl

Apatit je druh fosfátového minerálu, který se může v přírodě vyskytovat v celé škále barev v závislosti na jeho chemické příměsi (Mn, Sr, Y, Ce, La, Na, Mg a další) a to přes zelenou, žlutou, fialovou, bezbarvou, hnědou, šedou, k růžové až modré. Jedná se o fosforečnan vápenatý s příměsí fluóru, chlóru a vody. Řadí se mezi nekovy. V současnosti se pod názvem apatit rozumí celá skupina minerálů podobného chemického typu a tudíž „apatit“ není platným minerálem.

Minerály skupiny apatitu[editovat | editovat zdroj]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Apatit je minerál, který vzniká krystalizací z magmatu, či z nahromaděných zbytků organických látek tzv. fosforitů. Jedná se o velmi hojný akcesorický minerál, který je jednou ze základních složek hornin. Je to nejrozšířenější fosfát v zemské kůře. Vzniká ve velmi širokých podmínkách od magmatické činnosti až po sedimentaci. V magmatických horninách se setkáváme s jeho výskytem v žulách a v gabru.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Apatit je neštěpný minerál, který má skelný lesk na krystalových plochách, ale na lomných plochách se setkáváme s leskem matným. Nejčastěji se s ním setkáváme v podobě krátkých, či dlouhých sloupcovitých až jehličkovitých krystalů. Má tendence tvořit zrnité agregáty, či agregáty sloupečkovité a nebo tabulkovité. Jeho velké krystaly jsou poměrně vzácné, ale podařilo se při výkopových pracích objevit u Opalic v 70. letech minulého století objevit krystal velký 12 cm a vážící přes 700 g.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Apatit se používá pro výrobu fosforu v chemickém průmyslu, kde se z něho získává surovina pro výrobu umělých hnojiv, kyseliny fosforečné a dalších sloučenin fosforu. Jeho další použití spočívá ve zdroji prvků vzácných zemin. Zajímavostí je, že se mikroskopické krystalky apatitu vyskytují v kostech a zubech všech obratlovců včetně člověka.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]