Alicante

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alicante
Alacant
Hrad sv. Barbory
Hrad sv. Barbory
Alicante – znak
znak
Alicante – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výškacentrum 0—169 m n. m., celá obec 0—1208 m n. m.
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenstvíValencijské
ProvincieAlicante
ComarcaL'Alacantí
Administrativní dělení12 jednotek (entidades de población)
Alicante
Alicante
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha201,3 km²
Počet obyvatel349 282 (2023)[1]
Hustota zalidnění1 735,4 obyv./km²
Etnické složeníŠpanělé/Katalánci, Jihoameričané, občané EU, Maročané
Náboženské složenípřevažuje římskokatolické křesťanství
Správa
StarostaLuis Barcala (od 2018)
Vznik231 př. n. l.
Oficiální webwww.alacant.es
Telefonní předvolba966 a 965
PSČ03000–03016
Označení vozidelA
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alicante (katalánsky / valencijsky Alacant) je přístavní město ve Španělsku, sídlo provincie Alicante, nejjižnější části autonomního společenství Valencie. Ve městě žije přibližně 349 tisíc[1] obyvatel, v celé metropolitní oblasti (s městem Elche a dalšími sídly) pak přes 750 tisíc obyvatel. Více než pětinu obyvatel tvoří cizinci, přistěhovalí v mohutné vlně imigrace na počátku 21. století; Alicante je tak jedním z nejrychleji rostoucích měst v zemi. Zdejší ekonomika je založená především na turistickém ruchu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město založili Římané a pojmenovali ho Lucentum (Město světla). Ve druhé pol. 8 st. Alicante ovládli Arabové, v roce 1246 je dobyl zpět Alfonso X. pro Kastilskou korunu. V roce 1308 se město stalo součástí Valencijského království. Dnes je součástí regionu Valencie.[2]

Památky a významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Alicante z vrchu Benacantil

Staré Město se rozkládá na pobřeží Středozemního moře pod vrchem Monte Benacantil (169 m). Na vrchu Benacantil je hrad Santa Bárbara, založený již 200 let před K., současné opevnění je částečně z 9 st. K nejvýznamnějším stavbám na Starém Městě náleží katedrála San Nicolas ze 17. st. Ještě staršího data, ze 14. až 16. st., je bazilika Santa María, kterou lze nalézt na náměstí Plaza Santa María (Calle Mayor, Villavieja). Trojici významných staveb na Starém Městě doplňuje budova alicantské radnice se dvěma věžemi na náměstí Ayuntamiento de Alicante (Radniční nám.), barokní stavba z 18. st. Západně od Starého Města leží čtvrť Centro. Jednu z dominant čtvrti tvoří výšková budova Gran Sol (hotel, výška 97 m, 1970). Velká část zástavby ve čtvrti Centro je ze 70. a 80. let min. st., nicméně i zde je několik historických staveb, kostel Nuestra Seňora de Gracie či alicantské divadlo Teatro Principal. Severně od čtvrti Centro leží na vrchu Tossal pevnost San Fernando.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Z centrálního hlavového nádraží Alacant Terminal odjíždějí rychlovlaky Euromed (směr ValenciaBarcelona), AVE (směr Madrid), Alvia (směr severozápad země) a hrstka regionálních spojů. Příměstské vlaky cercanías jezdí na linkách do Murcie a Sant Vicent del Raspeig.

Z města pravidelně vyplouvají trajekty na Baleárské ostrovy a do Alžírska. Hromadnou dopravu ve městě zajišťuje především rychle se rozrůstající tramvajová síť, která postupně spojuje Alicante s dalšími městy aglomerace; v polovině roku 2008 např. dorazila do obřího letoviska Benidorm.

Město má k dispozici mezinárodní letiště Alicante-Elche, které se nachází asi 9 km od centra. Na letišti se nachází dvě poměrně velká parkoviště a celá řada autopůjčoven (například Avis, Europcar či Hertz). Místní hotely zajišťují kyvadlovou dopravu pro své ubytované.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Národní statistický institut: Municipal Register of Spain of 2023. 13. prosince 2023. Dostupné online.
  2. ELLINGHAM, M.: Španělsko. Rough Guides. 1. české vydání Jota 2005. 1030 s. ISBN 80-7217-312-X. S. 876.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]