World of Tanks Blitz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
World of Tanks Blitz
WoT Blitz Logo.png
Základní informace
VývojářWargaming
VydavatelWargaming
PlatformyAndroid
iOS
Microsoft Windows
macOS
Windows 7
Datum vydání9. listopadu 2016
Žánrstrategická videohra
Herní módvideohra pro více hráčů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

World of Tanks Blitz (zkráceně WoTB či WoT Blitz) je akční videohra s tematikou tankových bitev. Stejně jako hra World of Tanks se jedná se o střílečku z pohledu třetí osoby určenou pro více hráčů. Hra je určena primárně pro mobilní zařízení. A proti World of Tanks má jednodušší grafiku a mechaniky.

World of Tanks Blitz byla oznámena v květnu 2013 pro tablety a smartphony využívající Android a iOS.[1] Po měsících testování byla vydána v květnu 2014 v západní Evropě a 27. června 2014 v Severní Americe jen pro platformu iOS. Oficiální vydání pro OS Android přichází až 4. prosince 2014. Pro Windows 10 Store je vydána 28. prosince 2015 [2] A 9. listopadu 2016 vychází na platformě Steam [3]

Hra je dostupná zdarma s možností plateb za herní předměty, nebo urychlení herního postupu hráče. Hráč může za reálné peníze nakupovat herní měnu (zlaťáky), kosmetické vzhledy vozidel (příslušenství, kamufláže), vybavení a urychlovat získávání zkušeností vozidla a posádky. A to jednorázově pomocí nákupu v herním obchodu, nebo pomocí placeného prémiového účtu, který lze získat i z různých akcí (eventů).

Hra je crossplatformní. Umožňuje komunikaci a hru hráčů mobilních platforem iOS, Android a PC dohromady. Aby nedocházelo k zvýhodnění hráčů používajících klávesnici a myš, umožňuje hra v nastavení blokovat hraní s těmito hráči. A spojí do skupiny hráče jen s dotykovým ovládáním.

Ke dni 1.5.2022 má hra na Google Play přes 100 milionů stažení.

Klany a úroveň zásobování[editovat | editovat zdroj]

Klany jsou a nemusí být pro hráče až tak důležité. Klany slouží k propojení komunity a seznámení se s dalšími hráči. Úroveň zásobování se vám vylepšuje během hraní. Pokud vaše úroveň zásobování dosáhne úrovně IX, dostanete možnost používat hezkou kamufláž na jakýkoli váš tank. Na tank ji nanesete za kredity. Po získání úrovně X v zásobování dostanete nekonečnou možnost na koupě sovětského těžkého tanku na tieru 8 - IS-5. Na tier 8 je hrozně levný, stojí jenom 1500 zlaťáků (průměrná cena tier 8 prémiového tanku je asi 8500 - 12500 zlaťáků).

Vozidla[editovat | editovat zdroj]

Hra, jako World of Tanks, obsahuje různé tanky od konce první světové války, do šedesátých let minulého století. Od vozidel, které prošly několika vojenskými konflikty, přes různé prototypy po moderní tanky, nikdy nevyrobená vozidla, která zůstala jen v plánech, či různá vozidla z komiksů, anime a jiných her. Proti World of Tanks chybí vozidla s kolovým podvozkem, "dvouhlavňovky" a dělostřelectvo. Vozidla jsou "tech tree" (vyzkoumatelná), prémiová a sběratelská. Stejně jako u World of Tanks je zde deset tříd (tierů) vozidel. Ze začátku doporučuji zkoumat linie na těžké tanky typu sovětského IS-7, polského 60TP, nebo německého E 100, protože jsou jednoduché na hraní a dovolí vám dělat chyby. Za některé stroje jste museli utratit hodně kreditů, třeba za stroj Steyr WT na tieru 7 jste klidně mohli dát 70 milionů kreditů. A za tier 8 stroj Scepter (předělaný M-III-Yoh) jste mohli hodit z okna i 261 milionů kreditů.

Hratelné národy[editovat | editovat zdroj]

Hra obsahuje vývojové stromy (tech tree) vozidel Německa, Velké Británie, USA, SSSR, Číny, Japonska a Francie. Dále smíšený Evropský strom[4]. Ten obsahujíce mix strojů Finska (jen jeden), Polska, Švédska, Itálie a Československa. A bez vývojového stromu je skupina vozidel Hybridní národ[5]. Ten obsahujíce různá prémiová unikátní vozidla, odkazující k filmům, jiným videohrám, nebo anime. Tyto vozidla si hráč může koupit, nebo vyhrát v jednom z mnoha herních událostí (eventů).

Typy bitev[editovat | editovat zdroj]

 • Běžná bitva - V modech Střetnutí i Nadvláda 7 proti 7 hráčům. Hráči jsou náhodně namixovaní, výsledek se nezapočítává do hodnocení v žebříčku úspěšnosti hráčů. V Nadvládě je úkolem hráčů zničit všechna nepřátelská vozidla, nebo z obsazování základen a ničení nepřátelských tanků 100 bodů.
 • Hodnocená - V modech střetnutí i nadvláda 7 proti 7 hráčům. Hráči jsou vybráni podle hodnocení, výsledek se započítává do hodnocení v žebříčku úspěšnosti hráčů. Existuje Stříbrná liga, Zlatá liga, Platinová liga a Diamantová liga.
 • Šarvátka - Menší střetnutí na menších mapách 5 proti 5 hráčům.
 • Událostní módy - Módy: Burning Games, Mad Games, Uprising, Gravity Force a Big Boss.
  • Burning Games - Nadvláda, 7 proti 7 hráčům. Tanku postupně ubývají životy (HP) po 5%. Za každou obsazenou základnu dostane trochou HP zpět a bude ubývat život o 1% méně. Pokud budou obsazené 3 základny 1ním týmem, tak tomu teamu bude ubývat jen 2% HP. Jsou tu 2 srdíčka, což znamená že 1x můžete umřít a můžete hrát dál. Za smrt máte větší poškození a rychlejší nabíjení
  • Mad Games - 7 proti 7. Každý tank má jiné "kouzla" (spelly). Je tu například neviditelnost, vysoká rychlost a mnoho dalších. Pasivní jako třeba: uzdravování spoluhráčů, menší poškození do vašeho tanku atd. Obsahuje též speciální pouštní mapu jen pro tento herní mód.
  • Uprising - 7 proti 7. Za hraní tohoto módu sbíráte kapky krve a tím si tu danou hru kupujete vylepšení po každé smrti. Máte 3 životy což znamená že 2x můžete umřít.
  • Gravity Force - 7 proti 7. Snížená gravitace a 2 speciální "vesmírné" mapy určené jen pro tento herní mód.
  • Big Boss - 7 proti 7. Hráči dostanou speciální spelly se schopnostmi, se kterými (až na Bosse) mají nekonečno srdíček. Pro spell s Bossem jsou tu 3 srdíčka, což znamená že 2x můžete umřít a můžete hrát dál. Pokud boss zemře, nepřátelský tým okamžitě dostane 5 bodů. Cílem týmu je za zabíjení získání 30 bodů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. World of Tanks Blitz Release Date Announced | games industry | MCV. web.archive.org [online]. 2014-07-14 [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. 
 2. World of Tanks Blitz Released on Windows 10 | News | World of Tanks Blitz Europe. web.archive.org [online]. 2015-12-20 [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. 
 3. VentureBeat [online]. 2016-11-09 [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. https://eu.wotblitz.com/en/encyclopedia/vehicles/european/
 5. https://eu.wotblitz.com/en/encyclopedia/vehicles/other/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]