World of Tanks

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
World of Tanks
World of Tanks
World of Tanks
VývojářWargaming.net (e)
VydavatelWargaming.net (e)
EngineBigWorld a Havok (e)
Poslední verze9.22.1 (e)
PlatformyMicrosoft Windows
Xbox 360
Xbox One
Playstation 4
macOS (e)
Datum vydání12. srpna 2010 (Rusko)
15. března 2011 (Čína)
12. dubna 2011 (EU)
12. dubna 2011 (Severní Amerika)
8. března 2012 (Singapur) (e)
Žánrakční počítačová hra, massively multiplayer online game a Simulace tanků (e)
Módymultiplayer videohra (e)
Médiadigitální distribuce (e)
Ovládánípočítačová klávesnice
počítačová myš (e)
Teen PEGI 7 USK 12
Webové stránkyworldoftanks.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

World of Tanks (zkráceně WoT, česky Svět tanků) je akční online free to play hra s tematikou tankových bitev první poloviny dvacátého století. Hra je vyvíjená společností Wargaming.net, ve které hráč hraje z pohledu třetí osoby (v odstřelovacím módu z pohledu střelce tanku, v dělostřeleckém módu z ptačí perspektivy). K dispozici je více než 400 vozidel od konce První světové války, meziválečného období. Přes hojně zastoupenou vojenskou techniku z období Druhé světové války konče technikou z doby Korejského války a začátku války ve Vietnamu. Hra má více než 3 miliardy registrovaných uživatelů. V roce 2013 vyhrála první místo v soutěži Golden Joystick Awards za nejlepší online hru roku.[1] V aktualizaci 0.9.13, která vyšla 16. prosince 2015, byl do hry přidán československý národ. Existuje i verze na mobilní telefony a tablety World of Tanks Blitz.

Hra[editovat | editovat zdroj]

Typy bitev[editovat | editovat zdroj]

Hra obsahuje 6 rozdílných typů bitev. Wargaming.net provozuje 6 herních serverů podle geografického umístění: Ruský (spuštěn jako první, 8 clusterů), Evropský (2 clustery, funguje i pro severní a západní Afriku), Severoamerický (2 clustery), Čínský (2 clustery), Korejský a Vietnamský. Hra funguje na modelu free-to-play, samotné hraní je zdarma, ale lze za peníze koupit prémiový účet (zvyšující výnosy z každé bitvy), speciální prémiové tanky, lepší náboje, kamufláž aj.[2] Po registraci dostává hráč zdarma sérii základních tanků a je mu umožněno vyjet se zvoleným do bitvy. Bitva je (typicky) souboj 15 proti 15 tanků, na jejímž konci je vyhodnocena účast každého na bitvě a je odměněna patřičným obnosem kreditů (herní měna) a zkušeností. Tyto kredity pak hráč může investovat do nových tanků, na které ovšem musí mít dostatek zkušeností, nebo na nákup munice, vybavení tanků aj.

Hratelných tanků za jedenáct národů (Sovětský svaz, Německo, Spojené státy americké, Francie, Čína, Británie, Japonsko, Švédsko, Československo, Itálie a Polsko) je připraveno více než 450 (a nabídka neustále roste),[3] ale přístup k nim je omezen přes kariérní postup. Tanky jsou rozděleny jak podle národů, tak podle charakteristiky (lehký tank, střední tank, těžký tank, stíhač tanků, artilerie, tento typ tanků je obecně považován za herní třídu pro nejméně zdatné hráče) tvořící vývojovou větev, kterou hráč může za získané zkušenosti postupně odemykat. Většina tanků má různé druhy děl, pásů, rádií či motorů, které je rovněž možné za zkušenosti získávat a zároveň namontovat. Většina tanků úrovně 10 je však od počátku elitních.(Všechny moduly vyzkoumány)

Mapy[editovat | editovat zdroj]

Bitvy probíhají na více jak dvaceti různých mapách, které připomínají skutečné scenérie, ale i místa bitev, např. Prochorovka či Plzeň.[4] Cílem každé bitvy je vyhrát, to lze docílit buďto zničením všech nepřátelských tanků, nebo obsazením obsazovacího bodu v nepřátelské základně. Verze 0.7.4 přinesla dva nové herní módy: Assault a Encounter. V módu Assault (útok) kde jedna strana dobývá druhou, které stačí se pouze bránit. V módu Encounter (střetnutí) obě strany soupeří o jeden bod na mapě. Tyto módy jsou aktivovány pro různé mapy podle jejich charakteristiky a hráči se na ně dostávají náhodně. Ovšem tyto mody map se dají vypnout.

 • Náhodné bitvy
 • Bitvy ve 2 - 3 členné četě v Náhodných bitvách
 • Hodnocené bitva
 • Týmové bitvy
 • Bitvy Rot (odebrány)
 • Speciální bitvy
 • Bitvy Opevnění
 • Historické bitvy (byly brzy po vydání odebrány kvůli   špatnému vyvážení)
 • Velké bitvy (bitvy 30 vs 30, ale pouze pro 10 tiery)

V náhodných bitvách proti sobě stojí 15 hráčů na každé straně, tento typ bitvy je nejhranější, umožňuje až 3 hráčům vstoupit do jedné samé bitvy pomocí Čety. V týmových bitvách proti sobě stojí 5 až 7 tanků na každé straně, maximálně však tier VII x 50. Historické bitvy jsou předposledním přidaným typem (V patchi 9.0). Utkávaly se zde pouze tanky, které opravdu bojovaly za Druhé světové války. Historických bitev se mohli účastnit pouze sovětské, německé a americké tanky

Speciální bitvy jsou určeny pro zkušenější hráče a jsou pouze tyto 3 typy: Klanové války (CW) o provincii, nebo ochrana Klanového opevnění (již není součástí hry), Turnaje (např. Fun Cap) a jsou pro samostatně sestavené týmy. 3. typem Speciálních bitev jsou Utkání (neboli Šampionáty), určené pro setkání profesionálních hráčů World od Tanks a jsou o velké množství zlaťáků či o faktické peníze. Šampionáty a Turnaje pořádá Wargaming, CW pořádá klan, v němž je hráč. CW může WG pouze pozastavit a vytvořit předem oznamovanou 2. mapu kvůli zvláštní WoT akci či Tažení klanových válek (např. 3. tažení - Svět v plamenech).

Od roku 2014 se ve WoT nacházejí v garážích jednou za čas Speciální provizorní tanky kvůli zvláštním akcím (např. Dělostřelectvo moždíř tier 1 - Karl jako upozornění na Update 9.0 - zlepšení grafiky či od poloviny června 2014 T - 62 A Sport díky mistrovství světa ve fotbale) včetně zvláštních vlastních map. Ve verzi 9.3 přibyl závodní mód, ve kterém hráči dostali upravenou verzi tanku Chaffee, tzv. M24 Supersport. Jezdilo se na závodní trati vytvořené z mapy Přístav, bitvy byly 3 vs. 3, vyhrál tým, který jako první obsadil základnu, nebo zničil nepřátelská vozidla. Po další aktualizaci zmizel mód i tank, zůstala jen posádka.

Statistiky[editovat | editovat zdroj]

Hra zaznamenává úspěchy každého hráče ve formě statistik, např. počet odehraných her, počet zničených nepřátelských vozidel nebo přesnost střelby. Za mimořádně úspěšnou bitvu může být hráč odměněn medailí, např. Top Gun (Válečník) za 6 a více zničených tanků v průběhu bitvy nebo Invader (Útočník), pokud je hráč schopen sám obsadit alespoň 80 % obsazovacího bodu. Za mimořádně úspěšné bitvy může být hráč oceněn medailí nesoucí jméno skutečných tankových es druhé světové války.[5]

Dostupná technika[editovat | editovat zdroj]

Ve hře se nachází víc než 400 obrněných vozidel ze Sovětského svazu, Německa, Francie, Číny, Japonska, Spojených států amerických, Velké Británie, Švédska, Československa, Itálie a Polska. Obrněná vozidla se skládají z vozidel zařazených do vojenské služby prošlých i několika vojenskými konflikty přes nikdy nenasazené prototypy až po projekty, které nikdy neopustily rýsovací prkna svých tvůrců.[6]

Tanky jsou ve World of Tanks rozděleny podle tříd (anglicky tier, často chybně označováno jako level), každý tank je něčím specifický a má určitou roli.

Sovětské tanky jsou celkem rychlé a dobře opancéřované, ale jejich děla se vyznačují malou přesností.

Německé tanky jsou silně opancéřované a přesné, ale jsou pomalejší.

Americké a britské tanky jsou kompromisem, vyznačují se především vyšší rychlostí střelby a slušnými děly.

Francouzské tanky jsou menší, s minimem pancéřování, pohyblivé, ale jejich děla mají na vyšších tierech nabíjecí automat, tzv. "zásobník" umožňující vystřelit opakovaně v krátkém sledu, tanku s tímto typem dělem hráči často označují jako "Autoloader" (česky "automatický nabíječ").

Italská vozidla od 8. tieru mají nový systém automatického dobíjení. Je velmi podobný již zmíněnému "autoloaderu" ale nenabíjí celý zásobník, nýbrž střely v zásobníku. Díky tomuto systému mohou Italské stroje zastupovat tanky s normálním dobíjením i ty se zásobníkem. Na to, že veškerá italská vozidla jsou střední tanky, mají docela silný pancíř.

Čínské tanky jsou ve většině parametrů podobné sovětským.

Japonské střední tanky vynikají silnými děly, slabým pancířem a průměrnou pohyblivostí, ty těžké silným pancířem, silným dělem, ale mají slabší pohyblivost.

Československé tanky mají velkou pohyblivost a silný kanón, ale mají slabší opancéřování.

Švédské tanky do 7. tieru mají průměrný kanón s velice dobrou depresí (sklopením děla), průměrnou pohyblivost a průměrné opancéřování. Od tieru VIII začínají těžké tanky se zásobníky. Zvláštní techniku boje mají švédské stíhače tanků - 2 režimy , bojový a,,cestovní". Společný rys polských tanků, které začínají u lehkých, pokračují přes střední a končí těžkými tanky vysokých úrovní je vysoké poškození za jeden výstřel.

Módy[editovat | editovat zdroj]

World of Tanks je jednou z nejmodifikovanějších her vůbec. Obzvláště na poměru MMO her jde o fenomén dnešní doby. Rozsáhlé modifikace jsou umožněny tím, že probíhají na straně klienta, nikoliv serveru, což znamená, že se projevují pouze u hráče, který si modifikace nainstaloval. Velmi oblíbené jsou především skiny a různé úpravy HUD. Například přehlednější zaměřovače jsou mezi hráči World of Tanks velmi oblíbené.

Není uveřejněn oficiální seznam zakázaných módů, ale za používání některých módů, respektive balíčků módů jsou uživatelé banováni. Jde o všechny takové, které výrazně zvýhodňují hráče, který je používá, například díky oddálení kamery kvůli objevení artilerie nebo laserové zaměřování a podobně (např. Warpack). Módy dnes existují téměř na vše, co hráče napadne. Tolerují se módy měnící grafickou podobu hry, například místo červených nepřátel hráč vidí modré nepřátele. Hráčskou komunitou jsou velice kritizovány módy, které odhalí pozici nepřátelských tanků, zvýrazní pozici dělostřelectva při výstřelu, na minimapě zobrazí padající překážky, vypočítá a ukáže pravděpodobnou trasu nepřátelských tanků, zobrazí udělování rozkazů klikáním do minimapy, automaticky zaměřují i pohybující se tanky a střílí do nejslabších míst, z manuálních doplňků (hasicí přístroj) vytváří automatický atd.

Wargaming pro ulehčení stahování povolených módů vytvořil stránku "Oficiální centrum módů" (anglicky Mod Hub), kde si hráči mohou bez obav stahovat ověřené módy.

Zvláštní akce[editovat | editovat zdroj]

Wargaming u příležitosti různých válečných výročí umožňuje hráčům hrát zvláštní režim hry nebo zvláštní mise. Například při 100 výročí bojového nasazení tanku, 15. září 2016 byl zpřístupněn herní mód Konvoj jako oslava nasazení tanku Mark I.[7] Jako aprílový žertík uvolnil Wargaming 1. dubna 2016 herní mód s měsíční základnou a hypotetickým sférickým tankem IS-8 BALL.[8] 26. ledna 2014 byl zase uvolněn herní mód Winter Showdown, který byl zvláštní kostičkovou grafikou ve stylu 8 bitových počítačů.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://worldoftanks.eu/cs/news/46/golden-joystick-awards-2013-we-won/
 2. http://worldoftanks.eu/game/guide/en/payments_instruction/what-are-benefits-game-gold-within-world-tanks
 3. http://worldoftanks.eu/encyclopedia/vehicles/
 4. http://wiki.worldoftanks.eu/Maps
 5. http://wiki.worldoftanks.eu/Achievements
 6. World of Tanks - Global wiki. Wargaming.net. wiki.wargaming.net [online]. [cit. 2016-12-09]. Dostupné online. 
 7. World of Tanks oslaví 100 let od prvního bojového nasazení tanku ve velkém stylu [online]. GAMES.cz, 5. 9. 2016 [cit. 2017-08-11]. Dostupné online. 
 8. Apílový žertík World of Tanks vás pošle bojovat na Měsíc... [online]. GAMES.cz, 1. 4. 2016 [cit. 2017-08-11]. Dostupné online. 
 9. Herní nabídku World of Tanks rozšíří na konci ledna "retro" mód s kostičkovanými tanky [online]. GAMES.cz, 30.12.2014 [cit. 2014-08-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]