World of Tanks

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
World of Tanks
World of Tanks
World of Tanks
VývojářWargaming.net (e)
VydavatelWargaming.net (e)
EngineBigWorld a Havok (e)
Poslední verze1.7.0.1
PlatformyMicrosoft Windows
Xbox 360
Xbox One
Playstation 4
macOS (e)
Datum vydání12. srpna 2010 (Rusko)
15. března 2011 (Čína)
12. dubna 2011 (EU)
12. dubna 2011 (Severní Amerika)
8. března 2012 (Singapur) (e)
Žánrakční počítačová hra, masivně multiplayerová online hra a simulátor tanku (e)
Módymultiplayer videohra (e)
Médiadigitální distribuce (e)
Ovládánípočítačová klávesnice
počítačová myš (e)
Teen PEGI 7 USK 12
Webové stránkyworldoftanks.com (e)
Data mohou pocházet z datové položky.

World of Tanks (zkráceně WoT, česky Svět tanků) je akční online free to play hra s tematikou tankových bitev první poloviny dvacátého století. Hra je vyvíjená společností Wargaming.net, ve které hráč hraje z pohledu třetí osoby (v odstřelovacím módu z pohledu střelce tanku, v dělostřeleckém módu z ptačí perspektivy). K dispozici je skoro 600 vozidel od konce První světové války, meziválečného období. Přes hojně zastoupenou vojenskou techniku z období Druhé světové války konče technikou z doby Korejského války a začátku války ve Vietnamu. Hra má více než 3 miliardy registrovaných uživatelů a 180 milionů aktivních hráčů. V aktualizaci 1.1 byl do hry přidán polský národ.

Hra[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

 • Ruská konference herních vývojářů 2011 (1×) Hra oceněna volbou publika.
 • Guinnessova kniha rekordů (2×) Hra s největším počtem současně hrajících lidí na jednom serveru (jednou sama sebe překonala).
 • Golden Joystick Awards (5×) Nejlepší masivně multiplayer (MMO) Online hra roku 2012, Nejlepší online hra roku 2013 a stále se hraje 2017, 2018 a 2019.

Typy bitev[editovat | editovat zdroj]

Hra obsahuje 6 rozdílných typů bitev. Wargaming.net provozuje 6 herních serverů podle geografického umístění:

 • Ruský (spuštěn jako první, 8 clusterů)
 • Evropský (2 clustery, funguje i pro severní a západní Afriku)
 • Severoamerický (2 clustery)
 • Čínský (2 clustery)
 • Korejský
 • Vietnamský

Hra funguje na modelu free-to-play, samotné hraní je zdarma, ale lze za peníze koupit prémiový účet (zvyšující výnosy z každé bitvy), speciální prémiové tanky, lepší náboje, kamufláž aj.[1] Po registraci dostává hráč zdarma sérii základních tanků a je mu umožněno vyjet se zvoleným do bitvy. Bitva je (typicky) souboj 15 proti 15 tanků, na jejímž konci je vyhodnocena účast každého na bitvě a je odměněna patřičným obnosem kreditů (herní měna) a zkušeností. Tyto kredity pak hráč může investovat do nových tanků, na které ovšem musí mít dostatek zkušeností, nebo na nákup munice, vybavení tanků aj.

Hratelných tanků za jedenáct národů (Sovětský svaz, Německo, Spojené státy americké, Francie, Čína, Británie, Japonsko, Švédsko, Československo, Itálie a Polsko) je připraveno více než 550 (a nabídka neustále roste),[2] ale přístup k nim je omezen přes kariérní postup. Tanky jsou rozděleny jak podle národů, tak podle charakteristiky (lehký tank, střední tank, těžký tank, stíhač tanků, artilerie) tvořící vývojovou větev, kterou hráč může za získané zkušenosti postupně odemykat. Většina tanků má různé druhy děl, pásů, rádií či motorů, které je rovněž možné za zkušenosti získávat a zároveň namontovat. Většina tanků úrovně 10 je však od počátku elitních.(Všechny moduly vyzkoumány)

Mapy[editovat | editovat zdroj]

Bitvy probíhají na více jak 40 různých mapách, které připomínají skutečné scenérie, ale i místa bitev, např. Prochorovka či Plzeň.[3] Cílem každé bitvy je vyhrát, to lze docílit buďto zničením všech nepřátelských tanků, nebo obsazením obsazovacího bodu v nepřátelské základně. Verze 0.7.4 přinesla dva nové herní módy: Assault a Encounter. V módu Assault (útok) kde jedna strana dobývá druhou, které stačí se pouze bránit. V módu Encounter (střetnutí) obě strany soupeří o jeden bod na mapě. Tyto módy jsou aktivovány pro různé mapy podle jejich charakteristiky a hráči se na ně dostávají náhodně. Ovšem tyto mody map se dají vypnout.

 • Náhodné bitvy
 • Bitvy ve 2–3 členné četě v Náhodných bitvách
 • Hodnocené bitvy
 • Týmové bitvy (odebrány)
 • Bitvy rot (odebrány)
 • Speciální bitvy
 • Bitvy opevnění
 • Historické bitvy (byly brzy po vydání odebrány kvůli špatnému vyvážení)
 • Velké bitvy (bitvy 30 vs 30, ale pouze pro tanky VIII. a X.úrovně)

V náhodných bitvách proti sobě stojí 15 hráčů na každé straně, tento typ bitvy je nejhranější, umožňuje až 3 hráčům vstoupit do jedné samé bitvy pomocí čety. V týmových bitvách proti sobě stojí 5 až 7 tanků na každé straně, maximálně však tier VII x 50. Historické bitvy jsou předposledním přidaným typem (v patchi 9.0). Utkávaly se zde pouze tanky, které opravdu bojovaly za druhé světové války. Historických bitev se mohli účastnit pouze sovětské, německé a americké tanky

Speciální bitvy jsou určeny pro zkušenější hráče a jsou pouze tyto 3 typy: Klanové války (CW) o provincii, nebo ochrana Klanového opevnění (již není součástí hry), Turnaje (např. Fun Cap) a jsou pro samostatně sestavené týmy. 3. typem Speciálních bitev jsou "Utkání" (neboli "Šampionáty"), určené pro setkání profesionálních hráčů World of Tanks a jsou o velké množství zlaťáků či o faktické peníze. Šampionáty a turnaje pořádá Wargaming, CW pořádá klan, v němž je hráč. CW může WG pouze pozastavit a vytvořit předem oznamovanou 2. mapu kvůli zvláštní WoT akci či Tažení klanových válek (např. 3. tažení – Svět v plamenech).

Od roku 2014 se ve WoT nacházejí v garážích jednou za čas speciální provizorní tanky kvůli zvláštním akcím (např. dělostřelectvo moždíř tier 1 - Karl jako upozornění na Update 9.0 - zlepšení grafiky či od poloviny června 2014 T - 62 A Sport díky mistrovství světa ve fotbale) včetně zvláštních vlastních map. Ve verzi 9.3 přibyl závodní mód, ve kterém hráči dostali upravenou verzi tanku chaffee, tzv. M24 Supersport. Jezdilo se na závodní trati vytvořené z mapy "Přístav", bitvy byly 3 vs. 3, vyhrál tým, který jako první obsadil základnu, nebo zničil nepřátelská vozidla. Po další aktualizaci zmizel mód i tank, zůstala jen posádka.

Statistiky[editovat | editovat zdroj]

Hra zaznamenává úspěchy každého hráče ve formě statistik, např. počet odehraných her, počet zničených nepřátelských vozidel nebo přesnost střelby. Za mimořádně úspěšnou bitvu může být hráč odměněn medailí, např. Top Gun (válečník) za 6 a více zničených tanků v průběhu bitvy nebo Invader (útočník), pokud je hráč schopen sám obsadit alespoň 80 % obsazovacího bodu. Za mimořádně úspěšné bitvy může být hráč oceněn medailí nesoucí jméno skutečných tankových es druhé světové války.[4]

Dostupná technika[editovat | editovat zdroj]

Ve hře se nachází víc než 400 obrněných vozidel ze Sovětského svazu, Německa, Francie, Číny, Japonska, Spojených států amerických, Velké Británie, Švédska, Československa, Itálie a Polska. Obrněná vozidla se skládají z vozidel zařazených do vojenské služby prošlých i několika vojenskými konflikty přes nikdy nenasazené prototypy až po projekty, které nikdy neopustily rýsovací prkna svých tvůrců.[5]

Tanky jsou ve World of Tanks rozděleny podle tříd (anglicky tier, často chybně označováno jako level), každý tank je něčím specifický a má určitou roli.

Sovětský tankový vývojový strom[editovat | editovat zdroj]

Tanky jsou celkem rychlé a dobře opancéřované, ale jejich děla se vyznačují malou přesností.

Německý tankový vývojový strom[editovat | editovat zdroj]

Tanky jsou silně opancéřované a přesné, ale jsou pomalejší.

Americký tankový vývojový strom[editovat | editovat zdroj]

Tanky jsou kompromisem, vyznačují se především vyšší rychlostí střelby a slušnými děly.

Francouzský tankový vývojový strom[editovat | editovat zdroj]

Tanky jsou menší, s minimem pancéřování, pohyblivé, ale jejich děla mají na vyšších tierech nabíjecí automat, tzv. "zásobník" umožňující vystřelit opakovaně v krátkém sledu, tanku s tímto typem dělem hráči často označují jako "Autoloader" (česky "automatický nabíječ").Do francouzské linii přidány kolové vozidla v aktualizaci 1.1 .

Italský tankový vývojový strom[editovat | editovat zdroj]

Tanky od 8. tieru mají nový systém automatického dobíjení. Je velmi podobný již zmíněnému "autoloaderu" ale nenabíjí celý zásobník, nýbrž střely v zásobníku. Díky tomuto systému mohou Italské stroje zastupovat tanky s normálním dobíjením i ty se zásobníkem. Na to, že veškerá italská vozidla jsou střední tanky, mají docela silný pancíř.

Britský tankový vývojový strom[editovat | editovat zdroj]

Tanky jsou kompromisem, vyznačují se především vyšší rychlostí střelby a slušnými děly.

Čínský tankový vývojový strom[editovat | editovat zdroj]

Tanky jsou ve většině parametrů podobné sovětským.

Japonský tankový vývojový strom[editovat | editovat zdroj]

Střední tanky vynikají silnými děly, slabým pancířem a průměrnou pohyblivostí, ty těžké silným pancířem, silným dělem, ale mají slabší pohyblivost.

Československý tankový vývojový strom[editovat | editovat zdroj]

Tanky mají velkou pohyblivost a silný kanón, ale mají slabší opancéřování.

Švédský tankový vývojový strom[editovat | editovat zdroj]

Tanky do 7. tieru mají průměrný kanón s velice dobrou depresí (sklopením děla), průměrnou pohyblivost a průměrné opancéřování. Od tieru VIII začínají těžké tanky se zásobníky. Zvláštní techniku boje mají švédské stíhače tanků - 2 režimy , bojový a,,cestovní".

Polský tankový vývojový strom[editovat | editovat zdroj]

Společný rys polských tanků, které začínají u lehkých, pokračují přes střední a končí těžkými tanky vysokých úrovní je vysoké poškození za jeden výstřel. Většina tanků je velmi podobná ruské větvi a technoligickému stromu: nízká rychlost palby, vysoká alfa, dobré brnění a dobrá mobilita.

WG fest 2017, kde byly poprvé uvedeny informace o aktualizaci 1.0

Aktualizace 1.0[editovat | editovat zdroj]

Po čtyřech letech práce byla vydána aktualizace na verzi 1.0. [6] Hlavní změnou je výměna grafického enginu BigWorld za nový Core, jenž je produktem vývojářského týmu Wargaming. Nabízí mj. detailnější destrukční model Havok Destruction, globální osvětlení a vodu čeřenou průjezdem tanků i střelbou. Hra získala zcela nový vzhled: ostřejší grafiku, podrobnější textury, obrázky ve vyšším rozlišení. Díky Core byla zlepšena nejen grafická část hry, ale i optimalizace výkonu. Po technické stránce Core snižuje požadavky díky např.: virtuálnímu texturování, odrazivost lesklých ploch nebo adaptivním stínům atd. Engine s předstihem vypočítá všechny vysoce náročné operace, ukládá je jako virtuální texturu, a ty předem načte a zobrazíme pouze tehdy, když je to nezbytné. Stará garáž byla úplně předělána. Ze železného hangáru byl tank přesunut na otevřenou mýtinu v lese, kde lze sledovat přípravy na boj. Byl přidán nový soundtrack, který pro WoT složili Andrey Kulik s Andriusem Klimkou. Aktualizace vyšla také díky českému vývojáři Miloši Jeřábkovi, který je hlavním vývojářem týmu Wargaming. Po opravení počátečních bugů a nedodělaných textur aktualizace sklidila velký úspěch.

Přepracování map[editovat | editovat zdroj]

Ke každé mapě byly přidány pohybující se mraky a vytvořeny fotorealistické prvky nebe. Bojiště byla zasazena do kilometrů okolních krajin, takže je možno vidět za hranice mapy.

 • Ledovec: Byla přidána nová mapa Ledovec, inspirovaná Švédskem. Tvoří ji ledová pustina, která je ohraničena zasněženými horskými hřebeny. Nachází se zde gejzíry nebo třeba zamrzlé lodě; jednou z hlavních částí mapy je právě přelomená letadlová loď. Tato mapa měla být původně vydána společně s příchodem švédského tankového vývojového stromu, ale vývojáři nakonec počkali na nový engine.
 • Rybářský přístav: Střední část mapy byla vyvýšena, v západní části byly odstraněny skály a přidána zeleň.
 • Erlenberg: Mapa je celá pokryta sněhem. Město podél řeky bylo rozšířeno po celém toku a kopce na západní i východní straně byly sníženy.
 • Step: Skály na západní straně byly odstraněny. Místo nich byla přidána voda.
 • Fjordy: Střed mapy byl srovnán s okolním terénrm a na kopec v téže části mapy byla přidána cesta, po níž je možno vyjet až na jeho vrchol.


Módy[editovat | editovat zdroj]

World of Tanks je jednou z nejmodifikovanějších her vůbec. Obzvláště na poměru MMO her jde o fenomén dnešní doby. Rozsáhlé modifikace jsou umožněny tím, že probíhají na straně klienta, nikoliv serveru, což znamená, že se projevují pouze u hráče, který si modifikace nainstaloval. Velmi oblíbené jsou především skiny a různé úpravy HUD. Například přehlednější zaměřovače jsou mezi hráči World of Tanks velmi oblíbené.

Není uveřejněn oficiální seznam zakázaných módů, ale za používání některých módů, respektive balíčků módů jsou uživatelé banováni. Jde o všechny takové, které výrazně zvýhodňují hráče, který je používá, například díky oddálení kamery kvůli objevení artilerie nebo laserové zaměřování a podobně (např. Warpack). Módy dnes existují téměř na vše, co hráče napadne. Tolerují se módy měnící grafickou podobu hry, například si hráči můžou stáhnout jiný vzhled (tzv. skin) tanku. Hráčskou komunitou jsou velice kritizovány módy, které odhalí pozici nepřátelských tanků, zvýrazní pozici dělostřelectva při výstřelu, na minimapě zobrazí padající překážky, vypočítá a ukáže pravděpodobnou trasu nepřátelských tanků, zobrazí udělování rozkazů klikáním do minimapy, automaticky zaměřují i pohybující se tanky a střílí do nejslabších míst, z manuálních doplňků (hasicí přístroj) vytváří automatický atd.

Wargaming pro ulehčení stahování povolených módů vytvořil stránku "Oficiální centrum módů" (anglicky Mod Hub), kde si hráči mohou bez obav stahovat ověřené módy.

Zvláštní akce[editovat | editovat zdroj]

Wargaming u příležitosti různých válečných výročí umožňuje hráčům hrát zvláštní režim hry nebo zvláštní mise. Například při 100 výročí bojového nasazení tanku, 15. září 2016 byl zpřístupněn herní mód Konvoj jako oslava nasazení tanku Mark I.[7] Jako aprílový žertík uvolnil Wargaming 1. dubna 2016 herní mód s měsíční základnou a hypotetickým sférickým tankem IS-8 BALL.[8] 26. ledna 2014 byl zase uvolněn herní mód Winter Showdown, který byl zvláštní kostičkovou grafikou ve stylu 8 bitových počítačů.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Archivovaná kopie. worldoftanks.eu [online]. [cit. 2012-04-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-16. 
 2. http://worldoftanks.eu/encyclopedia/vehicles/
 3. http://wiki.worldoftanks.eu/Maps
 4. http://wiki.worldoftanks.eu/Achievements
 5. World of Tanks - Global wiki. Wargaming.net. wiki.wargaming.net [online]. [cit. 2016-12-09]. Dostupné online. 
 6. Aktualizace 1.0 je tu. World of Tanks [online]. 2018-03-21 [cit. 2019-05-19]. Dostupné online. 
 7. World of Tanks oslaví 100 let od prvního bojového nasazení tanku ve velkém stylu [online]. GAMES.cz, 5. 9. 2016 [cit. 2017-08-11]. Dostupné online. 
 8. Apílový žertík World of Tanks vás pošle bojovat na Měsíc... [online]. GAMES.cz, 1. 4. 2016 [cit. 2017-08-11]. Dostupné online. 
 9. Herní nabídku World of Tanks rozšíří na konci ledna "retro" mód s kostičkovanými tanky [online]. GAMES.cz, 30.12.2014 [cit. 2014-08-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]