Wikipedie:WikiProjekt Fotografování/Foto českých obcí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pravidla FČO Další témata Ukázky fotografií Otázky a zdroje Najdi si vesnice
Zkratka:
  • WP:FČO
Projekt Foto českých obcí bude během pár dní znovu spuštěn.
Vlastní pravidla projektu doznala jen málo změn – tou největší je asi nutnost používání šablony {{Mediagrant II|Foto českých obcí}}. Trochu více se však změnila obecná pravidla Mediagrantu, kterými se fotografující musí také řídit. Přečtěte si je tedy prosím před svou první cestou.

V české Wikipedii existují různě kvalitní články o všech 6 251 obcích v Česku a také o všech jejich částech (vesnicích). Fotografie však má odhadem pouze jedna třetiny až polovina z nich. Cílem projektu proto je doplňovat fotografie ke každému nevyfocenému sídlu. Fotografují se však nejen obce, jednotlivé vesnice, místní památky aj., ale také blízké hrady, zámky, rozhledny a jiné zajímavosti.

Foto českých obcí – FČO – je jedním z témat Mediagrantu spravovaného sdružením Wikimedia Česká republika, z jehož prostředků se fotografujícím proplácejí náhrady cestovních výdajů. Projekt není omezen jen na členy sdružení Wikimedia – mohou jej využít všichni wikipedisté, kteří budou dodržovat jeho pravidla. Projekt řídí komise FČO, které můžete napsat e-mail na adresu fco(at)wikimedia.cz.

Logo projektu

Pravidla v kostce

  • 1. stěna: Najdete si na Wikipedii nenafocené vesnice
  • 2. stěna: Vydejte se na cestu po nich a foťte vše, co je v nich i v blízkém okolí zajímavé
  • 3. stěna: Zapište do trackeru, které vesnice jste nafotili
  • 4. stěna: Fotky nahrajte na Commons
  • 5. stěna: Zapište zprávu o cestě do systému
  • 6. stěna: Dostanete zpátky cestovní náklady

Základní principy

  • Cílem cesty musí být focení pro Wikipedii a nahrání fotografií na Commons. Takové cesty pak lze z projektu proplatit. Neproplácí se náhodné a nesouvislé fotografování. Při posuzování cesty bude rozhodující, aby vyplacená náhrada byla úměrná počtu nově vyfotografovaných objektů (tento poměr bude komise posuzovat citlivě podle použitého dopravního prostředku, náročnosti cesty a případných okolností – viz dále).
  • Délka cest není omezena. Při posuzování delších cest je přihlíženo k přínosu cesty pro projekt – to znamená, že při vyšších nákladech jsou očekávány i lepší výsledky (více objektů a tedy i více fotografií). Před delší, zejména vícedenní cestou, je vhodné se předem poradit s komisí FČO.
  • Hodnotí se počet kvalitně vyfotografovaných objektů, ne počet fotek. Hlavním cílem tématu je získání několika kvalitních fotografií k dosud nevyfotografovaným obcím a dalším významným objektům v okolí. Přitom počet vyfotografovaných objektů (obcí, vesnic, hradů aj.) musí být úměrný délce cesty a tím i proplacené částce (přiměřenost viz příklad).
  • Jedním z důležitých principů akce je vzájemná důvěra mezi komisí tématu a účastníky, která pomáhá omezit byrokracii. Komise bude např. věřit účastníkům, že něco vyfotili špatně nebo nemohli vyfotit, protože se oproti předpovědi zhoršilo počasí, porouchalo se jim auto nebo ujel autobus. Je ale na jednotlivých účastnících, aby tuto důvěru nezklamali. V případě nejasností nebo dotazů mohou samozřejmě kontaktovat komisi a domluvit se s ní.
  • Fotografování více témat v rámci jedné cesty není podmínkou, ale je v mnoha případech vhodné (např. fotografování pro Foto českých obcí, Chráněná území a Židovské památky). V takovémto případě se posuzuje celkový přínos cesty, ne pouze přínos pro jedno téma. Příklady jsou uvedeny v pravidlech Mediagrantu.

Postup

Tři hlavní kroky při plánování cesty. Krok 1 – výběr oblasti fotografování. Červeně označené vesnice jsou sídla obcí (těm by se měla i vzhledem k názvu projektu věnovat trochu vyšší pozornost).
Krok 2 – přidání turistických objektů a škrtnutí těch obcí (objektů), od kterých už máme aspoň pár fotek.
Krok 3 – naplánování trasy. Zakroužkované objekty se budou fotografovat podle pravidel FČO; čárkovaně jsou označeny objekty pro jiná témata. Šipky označují další vhodná místa pro FČO, ta se však budou vybírat spíše až na místě.
Pokud se vám tento postup bude zdát příliš stručný nebo málo názorný, podívejte se na příklad cesty na Opavsko. Je tam konkrétně uvedeno, co kam zapsat, a také zde najdete snímky obrazovky ukazující, jak zadat cestu do trackeru.

Před cestou

Účastník si naplánuje svůj výlet a prozkoumá „cílovou“ oblast – obce, památky a další zajímavosti, které by chtěl rád vyfotografovat. Především si zjistí, které obce nemají žádné fotografie nebo jich je velmi málo (jedna nebo dvě). Podle toho by měl přizpůsobit plán své cesty, aby s menšími zajížďkami navštívil co nejvíce krás českého venkova.

Podle turistické mapy (např. na Seznamu nebo aMapách) nebo podobných zdrojů zjistí, jaké další důležité objekty (hrady, zámky, samostatně stojící kostely, …) jsou ve vybrané oblasti nebo v její blízkosti. Ty by měl taktéž zahrnout do svého plánu cesty, samozřejmě za předpokladu, že už nejsou dostatečně vyfotografovány.

  • Pro hledání vhodných objektů k focení využijte připravené seznamy kulturních památek podle okresů, kde je přehledně vidět, které jsou už vyfotografované.
  • Pokud chce účastník fotografovat i objekty spadající do jiných témat než FČO, samozřejmě si zjistí, co dalšího by bylo vhodné ve vybrané oblasti fotit.

Nedlouho před cestou si prohlédnutím nejnovějších cest v trackeru zkontroluje, jestli někdo nefotil tyto obce/objekty v rámci FČO a ještě nenahrál fotky.

Cesta se předem nikomu nehlásí ani nikam nezapisuje.

Během cesty

  • Účastník na své trase fotí objekty, které si předem vybral:
    • obce a jejich části (tj. vesnice, které nejsou obce); zde by se mělo vyfotit všechno, co se v přiměřeném čase dá: ve vesnici náves, kostel/kapličku, sochu/památník, rybník, potok, železniční zastávku, opravený (i neopravený :) statek, obecní úřad, hasičárnu atd.,
    • samostatně stojící kostely, skanzeny, muzea a mnohé další – tedy všechno, co má nebo by mělo mít svůj článek; dále např. železniční trať, silnice nebo hory – zase za podmínky, že to ještě nebylo vyfoceno a že to má nárok na vlastní článek,
    • podle možnosti by měl vyfotit veškeré evidované kulturní památky ve fotografované oblasti (dle připravených seznamů), pokud je z popisu jasná jejich poloha a nejsou příliš daleko od naplánované trasy.
  • V přiměřené míře fotí i další zajímavá místa na cestě: kapličky, mosty, objekty typické pro daný region a také místní krajinu. Věnuje se i objektům pro jiná témata Mediagrantu: např. rezervacím, řekám apod.

Po cestě

Předběžná zpráva o cestě

Aby wikipedisté znovu necestovali na již pokrytá místa, je nezbytné nejpozději do týdne informovat o cestě komunitu projektu FČO: pokud nebudete hned nahrávat na Commons fotografie, napište do trackeru předběžnou zprávu o cestě se seznamem vyfotografovaných objektů:

  • vytvořte nový tiket, který zařadíte do tématu Foto českých obcí; do položky Popis uveďte, že se jedná o koncept,
  • v části Odkazy na soubory napište do položek popis objekty, které jste během cesty vyfotografovali,
  • aspoň u jednoho objektu doplňte do položky url internetový odkaz na jeho článek na Wikipedii – upřesníte tak, v jaké oblasti jste fotografovali, Újezdů je po republice opravdu hodně.
K přidávání cest do trackeru je nutné se jednoduše zaregistrovat (stačí přezdívka a heslo). Při zadávání vaší první cesty zašlete prosím ještě komisi FČO (e-mail fco(at)wikimedia.cz) vaše kontaktní údaje (přezdívka, e-mail) pro další komunikaci.
Nahrání fotografií na wiki

Později, v rozumném časovém intervalu, nahrajte na Commons fotky s popisem a kategoriemi, ke každé fotografii vložte šablonu Mediagrantu s rozlišovačem pro FČO: {{Mediagrant II|Foto českých obcí}}

  • Od každého vyfotografovaného objektu byste měli alespoň jednu fotku přidat do článku o tomto objektu (na české Wikipedii, vhodné je ale i na ostatní jazykové mutace); pokud článek o tomto objektu na cs.wiki zatím neexistuje, měli byste vytvořit alespoň pahýl.
  • Pokud jste vyfotografovali i evidované kulturní památky, je vhodné fotografie vložit také do přehledných seznamů těchto památek.
Konečná zpráva o cestě

Současně zapište do trackeru kompletní zprávu o cestě a její vyúčtování.

  • Pokud jste psali předběžnou zpráva o cestě, najděte ji v seznamu cest FČO, otevřete a klikněte na upravit. Pokud jste nepsali, přidejte nový tiket.
  • Do kolonky Popis uveďte:
    • trasu aspoň v rozsahu: místo, z kterého jste vyjížděli – první fotografovaný objekt (vesnice) – poslední fotografovaný objekt – kde jste cestu končili
    • celkový počet fotografií z cesty
    • podle potřeby stručně důvody pro „nestandardní“ fotografování: např. proč jste vypustili některé objekty, které původně měly být zdokumentovány, nebo proč jste znovu fotili některé jiné, ke kterým již na Commons média dostupná jsou (Foto českých obcí primárně nepodporuje přefocování starších či méně kvalitně vyfocených objektů; zaměřuje se především na pořizování fotografií objektů a míst, která dosud zdokumentována nejsou). Komise FČO si je vědoma proměnlivosti podmínek při fotografování v terénu a dokáže fotografům vyjít vstříc, pokud ovšem dodržují duch projektu a jeho základní principy.
      Pokud tyto důvody nechcete uvádět veřejně, můžete je zaslat komisi na e-mail fco(at)wikimedia.cz.
  • Do kolonek v části Odkazy na soubory vkládejte vždy název focené vesnice (objektu), url odkazu na kategorii na Commons, kam jste fotky zařadili (tedy např. http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Nymburk) a počet fotek
    • objekty na trase jsou vždy to, co se v daném tématu fotí: v případě Foto českých obcí to jsou obce, vesnice, města a v menší míře jiné objekty (hrady, usedlosti, samostatně stojící památky apod.); podmínkou však je, že objekt má nebo by aspoň měl mít svůj článek na wiki,
pokud nafotíte po své cestě něco zajímavého, ale kategorii objektu FČO to nesplňuje, nahrajte to na Commons také (v zásadě platí, čím více toho nahrajete, tím lépe - pokud je to pro encyklopedii použitelné), ale tuto věc pak jako objekt neuvádějte; považujete-li to z hlediska posuzování cesty za významné, napište to v první části do kolonky Popis.
  • Do poslední kolonky uveďte vaše výdaje na cestu:
    • při cestě autem počet kilometrů a cenu
    • při cestě veřejnou dopravou jízdní doklady (každou jízdenku pište na zvláštní řádek, pokud nejde o několik stejných jízdenek).

Zadávání cesty, která se týká více témat

V současné době ještě není možné do trackeru zadat, že jste během cesty fotografovali více témat. Proto v tomto případě vyberte při zadávání tiketu pouze hlavní téma, kterého se cesta týkala. Do pole Popis napište, jakých všech témat se cesta týká.

  • V každém případě ale pro 1 cestu vytvářejte pouze 1 tiket. Do kolonek v části Odkazy pak napište vyfotografované objekty ze všech témat; garanti ostatních témat si se schvalováním poradí.

Další principy a zásady

  • Pokuste se naplánovat si svou cestu tak, abyste vyfotografovali všechny nevyfotografované objekty v trase své cesty a blízko ní. Je samozřejmé, že to nepůjde vždycky, ale snažte se, aby ve vámi vybrané oblasti zbylo těch nevyfocených míst co nejméně, aby se tam už nemuselo jezdit znovu.
    Zajíždějte při tom i do vesniček nebo k památkám, které se nacházejí mimo přímou trasu; samozřejmě přiměřeně tomu, jestli jedete veřejnou dopravou nebo automobilem. Nebojte se přitom zajít i k hradům, zříceninám a dalším nedostupným objektům (mnohdy hluboko v lesích).
  • Od každého objektu udělejte více fotografií. Obecně doporučujeme u obcí a dalších vesnic aspoň 4–5 fotek, u ostatních míst aspoň 2–3 fotky (tady podle možnosti nezapomeňte i na detaily).
  • Cílem celého projektu jsou pouze fotografie splňující základní kritéria kvality jako je zaostření, dostatečný jas a kontrast, správná kompozice atd. Konkrétně to je popsáno v pravidlech Mediagrantu. Vzhledem k principům FČO musí popisek fotografie obsahovat zeměpisné souřadnice (GPS – viz ČKD) nebo aspoň přesné určení polohy (např. „Severní část Nové Vsi, silnice ke Kopanicím“).
  • Fotografie musí být řádně popsány a kategorizovány. K jejich označení použijte šablonou Mediagrantu s rozlišovačem FČO: {{Mediagrant II|Foto českých obcí}}.

Požadavky na kvalitu fotografií však neznamenají, že musíte fotit jen pěkná místa. Chceme ukázat vesnice, jaké skutečně jsou, takže někdy vyfoťte i zanedbanou náves nebo podnikatelské baroko.

Administrativa a vedení tématu

Podmínky grantu se mohou měnit, avšak tyto změny se nebudou týkat již uskutečněných cest. Současná verze pravidel je v účinnosti od 15. ledna 2014.

Komise FČO

Splnění podmínek grantu kontroluje jeho komise ve složení Jagro (vedoucí), Aktron a Packa. Pro komunikaci s grantovou komisí využívejte e-mailové adresy fco(at)wikimedia.cz.

Výpočet a proplácení cestovného

Administrativní náležitosti cesty nekontroluje komise, ale administrátor Mediagrantu. Také všechny otázky financí se řídí pravidly Mediagrantu a nespadají pod komisi FČO, která má pouze odborný a nikoli finanční dohled nad tématem. Podle obecných pravidel Mediagrantu je například při cestách osobním automobilem proplácena od 1. 8. 2013 cena 5,- Kč/km.

Upozornění: Prosíme, needitujte tato pravidla. Musí vycházet z podmínek grantu, a proto některá z nich nelze měnit. Budeme však rádi, když nám na diskusní stránku napíšete připomínky a návrhy.

Související stránky

  • Tracker – nástroj pro zadávání zprávy o cestě
  • Příklad cesty s ukázkou zápisu objektů a zadání zprávy do trackeru
  • Otázky a odpovědi a zdroje informací potřebných pro plánování cesty
  • Mediagrant a jeho pravidla – grant, pod který Foto českých obcí spadá